تحصیل در رشته دامپزشکی در کانادا

رشته دامپزشکی از رشته هایی است که در سال های اخیر مورد توجه قرار گرفته است و طرفداران بسیاری در بین داوطلبان ادامه تحصیل دارد. کشور کانادا در دانشگاه های معتبر خود این رشته را به دانشجویان ارائه می دهد که باعث شده به یکی از مقاصد علاقه مندان به تحصیل در این رشته تبدیل بشود. تحصیل در رشته دامپزشکی در کانادا مزیت های بسیاری برای داوطلبان خواهد داشت.

 

 

آشنایی با رشته دامپزشکی در کانادا

دامپزشکی رشته ای بسیار مشابه با رشته پزشکی است با این تفاوت که مباحثی که در علم پزشکی خوانده می شود برای سلامت، درمان و بهداشت انسان ها است اما در دامپزشکی کلیه این مطالب در مورد حیوانات می باشد.

دامپزشکی دانشی است که به پیشگیری، شناسایی، تشخیص و درمان بیماری های حیوانات می پردازد همچنین دامپزشکان در کنترل بهداشت مواد غذایی  فراورده های با منشا حیوانی نقش دارند.

در این رشته دانشجویان با بهداشت تغذیه دام ها آشنا می شوند و بیماری های مشترک بین انسان و حیوانات و نحوه پیشگیری و درمان آن ها را می آموزند. برخی از درس های اصلی رشته دامپزشکی عبارت است از:

 • آناتومی
 • مطالعه ی رفتار حیوانات
 • زیست شناسی سلولی
 • تغذیه
 • ژنتیک
 • داروسازی
 • مریضی های مسری
 • پاتولوژی
 • سلامت عمومی

 

تحصیل در رشته دامپزشکی در کانادا

 

وقتی از رشته دامپزشکی فارغ التحصیل می شوید و به عنوان یک دامپزشک در کشور کانادا شروع به فعالیت می کنید از شما انتظار می رود تا وظایف زیر را انجام دهید:

 1. معاینه ی حیوانات مختلف و تشخیص بیماری های آنها
 2. درمان حیوانات بیمار یا مجروح و آسیب دیده
 3. واکسن زدن به حیوانات به منظور جلوگیری از مریض شدن آن ها
 4. انجام خدمات دندان پزشکی به حیوانات
 5. آموزش به صاحبان حیوانات در زمینه مراقبت های بهداشتی حیوانات

شرایط تحصیل در رشته دامپزشکی در کانادا

برای اینکه بتوانید در رشته دامپزشکی از یکی از دانشگاه های کانادا پذیرش بگیرید باید شرایط مربوطه را داشته باشید. از آنجایی که برای تحصیل در کانادا و دریافت پذیرش این کشور رقابت بسیاری وجود دارد لذا لازم است شرایط خواسته شده توسط دانشگاه را بدو هیچ کم و کاستی فراهم کنید.

یکی از شرایط مورد نیاز برای این منظور داشتن نمرات خوب و بالا در دروس زیست شناسی و شیمی می باشد به عبارتی نمرات این دو درس تاثیر مستقیمی بر افزایش شانس پذیرش شما خواهند داشت اما داشتن نمرات بالا در سایر دروس نظیر فیزیک و ریاضی نیز امتیاز نسبت به سایر داوطلبان به حساب می آید. سایر شرایط مورد نیاز برای پذیرش در رشته دامپزشکی در کانادا عبارتند از:

 1. داشتن معدل بالا
 2. ارائه مدرک معتبر زبان انگلیسی و یا فرانسوی
 3. داشتن توانایی مالی برای پرداخت شهریه
 4. قبولی در آزمون MCAT ( از شرایط پذیرش برخی دانشگاه ها نظیر دانشگاه گوئلف)

مدارک لازم برای تحصیل در رشته دامپزشکی در کانادا

و شرایط و مدارک مورد نیاز برای تحصیل در هر دانشگاه می تواند متفاوت باشد بنابراین برای آگاهی از شرایط و مدارک دقیق مورد نیاز برای تحصیل در رشته دامپزشکی را می توانید با مراجعه به وب سایت دانشگاه مربوطه به دست بیاورید.

دانشگاه های کانادا همگی سطح بالایی از خدمات آموزشی را به دانشجویان ارائه می دهند و از طرفی دیگر شرایط زندگی ایده آل که این کشور برای شهروندان و مهاجرانش فراهم می کند باعث شده تا کانادا به مقصدی محبوب برای دانشجویان بین المللی تبدیل بشود. برای اینکه بتوانید در این کشور که بسیار پرتقاضا نیز هست پذیرش تحصیلی دریافت کنید باید مدارک خود را بسیار با دقت برای دانشگاه ارسال کنید. برخی از این مدارک عبارتند از:

 1. ترجمه رسمی ریزنمرات و مدرک تحصیلی
 2. مدرک زبان (انگلیسی یا فرانسوی)
 3. انگیزه نامه
 4. توصیه نامه
 5. تکمیل فرم پذیرش

 

تحصیل در رشته دامپزشکی در کانادا

 

هزینه تحصیل در رشته دامپزشکی کانادا

بسیاری از عوامل مختلف در میزان شهریه ای که برای تحصیل در رشته دامپزشکی باید بپردازید تاثیر دارد. از جمله موارد تاثیرگذار در آن می توان به نوع دانشگاه، موقعیت مکانی و شهری که دانشگاه در آن واقع شده است، تعداد واحدهای عملی رشته انتخابی و مقطع تحصیلی می توان اشاره کرد. رشته دامپزشکی در کنار رشته پزشکی، دندانپزشکی، مهندسی، مدیریت و غیره جزو رشته های تحصیلی برتر کشور کانادا محسوب می شود که هزینه تحصیلی نسبتا بالاتری نسبت به سایر رشته ها دارند.

در جدول زیر که هزینه تحصیل در مقاطع مختلف رشته دامپزشکی به طور متوسط نوشته شده است توجه کنید.

مقطع تحصیلیشهریه
کارشناسی دامپزشکی۳۵ هزار دلار کانادا در سال
کارشناسی ارشد دامپزشکی۲۴ هزار دلار کانادا در سال
دکتری دامپزشکی۱۸ هزار دلار کانادا در سال

 

دانشگاه های برتر رشته دامپزشکی در کشور کانادا

دانشگاه های کانادا به آموزش با کفیت تاکید داشته و از پیشرفته ترین و جدیدترین امکانات و تجهیزات برای ارائه آموزش هر چه بهتر به دانشجویان خود بهره می جویند به همین دلیل دانشگاه های این کشور جز بهترین دانشگاه های جهان هستند که در رشته دامپزشکی نیز جز پیشروان این علم می باشند.

معیار QS یکی از این معیارها است که سالانه در گزارشی به رتبه بندی دانشگاه ها می پردازد و به نحوی، معتبرترین معیار برای رتبه بندی دانشگاه ها به شمار می آید. بر اساس این معیار، سه دانشگاه در کانادا رشته ی دامپزشکی را ارائه می دهند که به ترتیب کیفیت عبارتند از:

 • دانشگاه گوئلف
 • دانشگاه مونترال
 • دانشگاه کلگری

شروع به کار در رشته دامپزشکی در کانادا

بعد از اینکه در رشته دامپزشکی در کشور کانادا فارغ التحصیلی شدید برای اینکه بتوانید به عنوان یک دامپزشک شروع به کار کنید باید مجوز مربوط به آن را دریافت کنید. برای این منظور باید به شعبه ی کالج کانادایی دامپزشکان در استان مدنظر خود مراجعه و مجوز فعالیت کسب نمایید.

بازار کار رشته دامپزشکی در کانادا

دامپزشکی در کشور کانادا از درآمد و جایگاه اجتماعی بسیار مطلوبی در این کشور برخوردار است و داوطلبان بعد از فارغ التحصیلی می توانند به راحتی وارد بازار کار بشوند همانطور که گفته شد برای این منظور ابتدا باید مجوز دریافت کنند و پس از آن می توانند در یکی از حوزه و محیط های زیر مشغول به کار شوند:

 

تحصیل در رشته دامپزشکی در کانادا

 

درآمد رشته دامپزشکی در کانادا

رشته دامپزشکی از رشته هایی است که برای موفق شدن در آن باید کاملا به آن علاقه مند باشید دامپزشکان در کشور کانادا از درآمد مطلوبی برخوردار هستند و می توان گفت که یکی از رشته های پردرآمد می باشد. میزان درآمد دامپزشکان در کانادا به طور متوسط حدود ۸۵ هزار دلار کانادا است. طبیعتا با افزایش میزان تجربه و مهارت میزان درآمد دریافتی نیز افزایش می یابد به طوری که درآمد دامپزشکان که بیش از ۱۰ سال سابقه دارند به ۱۳۷ هزار دلار کانادا در سال می باشد.

۰۸ هشت سال از تأسیس موسسه پیوند می گذرد و بین ۳۰ تا ۵۰ دانش آموز سالانه توسط موسسه پیوند، وارد مدارس نمونه و دانشگاه ها می شوند. درباره پیوند بیشتر بدانید
فرم درخواست مشاوره