تحصیل در رشته پرستاری در کانادا

پرستاری رشته تحصیلی پرطرفدار در سرتاسر دنیا به شمار می رود که کشور کانادا نیز با شرایط تحصیلی و کاری ایده آلی که برای پرستاران فراهم کرده است، هر ساله دانشجویان بسیاری جذب دانشگاه های پرستاری کانادا می شوند. تحصیل در رشته پرستاری در کانادا گزینه ای مناسب برای داوطلبان ادامه تحصیل در کانادا می باشد اگر شما هم علاقه مند ب تحصیل در رشته پرستاری در کانادا هستید در ادامه مقاله همراه ما باشید.

 

 

تحصیل پرستاری در کانادا

کانادا از کشور هایی است که شرایط آموزشی باکیفیتی را برای دانشجویان خود فراهم کرده است و اهمیت بسیاری برای آموزش صحیح و اصولی دانشجویان و دانش آموزان خود قائل است که تحصیل در رشته پرستاری در کانادا نیز از این قاعده مستثنی نیست و به طور کلی تحصیل در کانادا دارای مزیت های بسیار تحصیلی و شغلی می باشد. دانشگاه ها کانادا با توجه به اینکه تحصیل پرستاری در کانادا ارتباط مستقیمی با سلامت جامعه دارد، همگی دارای امکانات آموزشی پیشرفته و کلاس های عملی مجهز می باشند.

رشته پرستاری در کانادا علاوه بر جایگاه اجتماعی و شرایط شغلی ایده آل، از مشاغل مورد نیاز این کشور می باشد چرا که با توجه به روند رو به پیری پرستاران شاغل در کانادا و بازنشستگی آن ها در طی دو دهه، پیش بینی می شود که نیاز به پرستار در کانادا در سال های اخیر روند افزایشی خواهد داشت.

با توجه به موارد گفته شده دریافت پذیرش رشته پرستاری در کانادا فرصتی طلایی برای داوطلبان فراهم می کند تا ضمن بهره مندی از آموزش با کیفیت، به سرعت پس از فارغ التحصیلی شروع به کار کنند و از شرایط زندگی مطلوب در کانادا برخوردار باشند.

رشته پرستاری در کانادا و انواع آن

قبل از آشنا شدن با شرایط تحصیل در رشته پرستاری باید با انواع آن آشنا شوید. به طور کلی پرستاران حرفه ای به ۳ گروه زیر تقسیم می شوند:

 • Registered Nurse -RN
 • Licensed Practical Nurse – LPN
 • Registered Psychiatric Nurse- RPN

Registered Nurse (پرستاران دارای پروانه کار)

Registered Nurse یا پرستاران دارای پروانه کار، پرستارانی هستند که علاوه بر گذراندن دوره ۴ ساله پرستاری و دریافت مدرک کارشناسی پرستاری در کانادا، در آزمون ملی برای دریافت مجوز رسمی شرکت کرده و نمره قبولی در آن کسب کرده اند. همچنین پرستاران فاقد پروانه کار یا کمک پرستاران دارای پروانه کاری که تحت نظر یک RN فعالیت می کند را Registered Practical Nurse می نامند.

Licensed Practical Nurse

این دسته از پرستاران یا LPN ها کسانی هستند که یک دوره ۲ ساله تحصیلات تکمیلی در رشته پرستاری را در کالج ها می گذرانند که این دوره شامل دروس تئوری پرستاری و دروس عملی و بالینی می باشد. پرستاران LPN نیز باید تحت نظر پرستارهای RN فعالیت کنند.

Registered Psychiatric Nurse

Registered Psychiatric Nurse، پرستاران روانپزشک دارای پروانه کار هستند. برای دریافت این مدرک دانشجویان باید یک دوره ۲.۵ الی ۴ سال رو بگذرانند. در این دوره به دانشجویان مباحث تئوری و عملی مرتبط با پرستاری روانپزشکی و پرستاری عمومی آموزش داده می شود.

شرایط پرستاری در کانادا

برای اینکه در کشور کانادا بتوانید به عنوان یک پرستار شروع به کار کنید داشتن مدرک لیسانس پرستاری (BN یا BScN) مورد نیاز می باشد البته به استثنای استان کبک. به طور کلی هر استانی در کانادا شرایط و آزمون های خاصی برای اعطای مجوز پرستاری دارند اما آن چیزی ک قطعی است افراد برای تبدیل شدن به یک پرستار ثبت شده در کانادا، باید به نهاد صدور پروانه استان خود مراجعه کنند.

روند دریافت پروانه و مجوز پرستاری در کانادا با توجه به استانها و مناطق مختلف متفاوت می باشد. به عنوان مثال در انتاریو، برای دریافت پروانه کار پرستاری باید در کالج پرستاران انتاریو ثبت نام کرده و امتحان آنلاین پرستاری را با موفقیت پشت سر بگذارید.

از دیگر شرایط پرستاری در کانادا، گذراندن امتحان مجوز شورای ملی (NCLEX)  می باشد که استانها و مناطق مختلف کشور کانادا، شرایط متفاوتی را برای این آزمون در نظر گرفته اند. داوطلبان باید اطلاعات را از وب سایتهای رسمی سازمانهای نظارتی این کشور، شرایط مربوطه را دریافت کنند. همچنین، هزینه ثبت نام و امتحان با توجه به استان ها و مناطق مختلف نیز متفاوت است.

رشته پرستاری در کانادا در ۳ دوره تحصیلی تدریس می شود :

 1. دور کارشناسی/ به مدت ۳ الی ۴ سال
 2. دوره کارشناسی ارشد/ به مدت ۲ سال
 3. دوره دکتری/ به مدت ۳ الی ۵ سال

که در ادامه شرایط موردنیاز برای تحصیل هر دوره را بررسی خواهیم کرد.

 

تحصیل در رشته پرستاری در کانادا

 

شرایط تحصیل در رشته پرستاری در کانادا در مقطع کارشناسی

برای تحصیل در مقطع کارشناسی رشته پرستاری کانادا شرایط زیر مورد نیاز می باشد که این شرایط اصلی ترین آن ها هستند:

 • اتمام دوره ۱۲ ساله مدرسه و دریافت مدرک دیپلم، توجه داشته باشید که در این مقطع باید نمرات بالایی کسب کنید مخصوصا در دروس ریاضی، شیمی، انگلیسی و زیست اما به طور کلی اتمام این دوره با نمرات گرید C برای ورود به این دوره کافی است.
 • برای آن دسته از دانش آموزان که موفق نشده اند نمرات خوبی در مقطع دبیرستان کسب کنند، هر ساله دوره پیش پرستاری بسیاری توسط دانشکده های معتبر پرستاری کانادا برگزار می شود.
 • از دیگر شرایط ورود به رشته پرستاری در کانادا تسلط بر زبان انگلیسی و داشتن مدرک زبان انگلیسی مانند آیلتس با نمره بالاتر از ۷ و یا تافل با نمره ۹۰ می باشد.
 • بیان این نکته نیز بسیار مهم می باشد که ممکن است هر استان شرایط خاصی برای پذیرش دانشجو در این رشته داشته باشد، به عنوان مثال در کبک داوطلبان علاوه بر دوره ۱۳ ساله مدرسه، دوره پیش دانشگاهی را باید به اتمام رسانده باشند. همچنین در برخی از استان ها ممکن است گذراندن دوره های پیش نیاز پرستاری مورد نیاز باشد.

شرایط تحصیل در رشته پرستاری در کانادا در مقطع کارشناسی ارشد

کارشناسی ارشد رشته پرستاری در کانادا یکی از مقاطع در سطح تحصیلات تکمیلی است که دانشجویان بر اساس رشته انتخابی، اطلاعات تخصصی تری در مورد رشته خود دریافت می کنند. به فارغ التحصیلان کارشناسی ارشد پرستاری مدرک MSN را در پایان دوره اعطا می گردد.

شرایط مورد نیاز برای تحصیل در این مقطع عبارتند از:

 • داشتن مدرک کارشناسی پرستاری و دریافت حداقل نمره GPA ‌مورد نیاز برای کارشناسی ارشد پرستاری که در بیشتر دانشکده ها ۳.۲۰ می باشد.
 • ارائه مجوز RN، داوطلبان باید علاوه بر مدرک کارشناسی خود مجوز کار خود یا همان RN را باید به دانشگاه ارائه بدهند، حتی ممکن است برخی از دانشگاه مدرک و گواهی معتبر CPR را نیز از متقاضیان بخواهد.
 • داشتن مدرک زبان انگلیسی مانند آیلتس با نمره بالاتر از ۷ یا مدرک تافل با نمره معادل آن از شرایط اصلی ورود به این دوره می باشد.
 • افرادی که دارای کارشناسی پرستاری نیستند برای ورود به این دوره ملزم به گذراندن دروس خاصی برای ثبت نام در مقطع کارشناسی ارشد هستند. این دوره ها بیشتر شامل آمار زیست، تحقیقات پرستاری و فیزیولوژی می باشند.
 • داشتن رزومه کاری قوی ممکن است برای ورود به این رشته بسیار مهم باشد چرا که برخی از استان های کانادا به جای نمرات داوطلبان به تجربه های بالینی آن ها اهمیت بیشتری می دهند.

شرایط تحصیل در رشته پرستاری در کانادا در مقطع دکتری

مقطع دکتری پرستاری در کانادا بیشتر در مورد تحقیق و پژوهش در موضوعات پزشکی و پرستاری می باشد و افراد پس از فارغ التحصیلی به فعالیت های تحقیقی خود ادامه بدهند یا به عنوان استاد دانشگاه به آموزش دانشجویان بپردازند.

دکتری پرستاری در کانادا بیشتر بر روی بهداشت و درمان و سلامت زنان تمرکز دارد. مدارک دکترای رشته پرستاری شامل دو دستهDNP  و PHD‌ در پرستاری می شود که مدرک DNP مدرک دکترای مبنی بر پروژه های عملی این رشته است درحالی که مدرک PHD‌ پرستاری بیشتر شامل فعالیت های تحقیقاتی و پژوهشی می شود.

شرایط مورد نیاز برای تحصیل رشته پرستاری در کانادا در مقطع دکتری عبارتند از:

 • ارائه مدارک کارشناسی و کارشناسی ارشد پرستاری
 • داشتن مدرک زبان انگلیسی و تسلط کامل بر آن
 • نوشتن مقالات معتبر و چاپ شده در مجلات
 • رزومه تحقیقی قوی

 

تحصیل در رشته پرستاری در کانادا

 

هزینه تحصیل رشته پرستاری در کانادا

هزینه تحصیل در رشته پرستاری در کانادا تا حد زیادی به دانشگاه و مقطع تحصیلی شما برای تحصیل بستگی دارد و متقاضیان تحصیل در این رشته بیشتر تمایل دارند تا با آگاهی کامل از میزان شهریه های دانشگاه های پرستاری کانادا بهترین تصمیم را برای خود بگیرند.

در جدول زیر شهریه سالانه مورد نیاز برای تحصیل در هر کدام از مقاطع پرستاری نوشته شده است:

مقطع تحصیلیشهریه سالانه به دلار کانادا
کارشناسی پرستاری۲۲ هزار دلار
کارشناسی ارشد پرستاری۱۶ هزار دلار
دکتری پرستاری۱۸ هزار دلار

 

در صورت داشتن معدل بالا و برتری علمی، مدرک آیلتس با نمره بالا و رزومه تحصیلی قوی دریافت بورسیه تحصیلی پرستاری کانادا برای دانشجویان بین المللی امکان پذیر خواهد بود.

برترین دانشگاه های پرستاری در کانادا

دانشگاه های پرستاری کانادا از دانشگاه های تراز اول و با کیفیت جهان به حساب می آیند و سعی دارند چه از لحاظ علمی و چه از لحاظ مهارت های پرستاری دانشجویان را به بالاترین سطح آموزشی ممکن برسانند. در لیست زیر اسامی برترین دانشگاه های پرستاری کانادا در سال ۲۰۲۱ نوشته شده است تا با اطلاع کامل بهترین دانشگاه برای خود را انتخاب کنید.

۱-دانشگاه تورنتو

۲-دانشگاه آلبرتا

۳-دانشگاه بریتیش کلمبیا

۴-دانشگاه مک مستر

۵-دانشگاه مک گیل

۶-دانشگاه کلگری

۷-دانشگاه دالهاوزی

۸-دانشگاه اوتاوا

۹-دانشگاه کوئینز

۱۰-دانشگاه وسترن انتاریو

دانشگاه‌هایی که در این لیست ذکر شده اند همگی رتبه جهانی زیر ۳۰۰ دارند و در شمار معتبرترین دانشگاه‌های کانادا قرار دارند.

آینده شغلی و درآمد پرستاران در کانادا

همانطور که در ابتدای مقاله گفته شد کشور کانادا در طی دهه های آینده با پیری کادر درمان و بازنشستگی آن ها  به خصوص پرستاران مواجه است به همین خاطر نیاز این کشور به فارغ التحصیلان رشته پرستاری بسیار زیاد است. همین موضوع باعث شده تا شرایط کاری ایده آل و موقعیت های شغلی بی شماری برای حرفه پرستار در کانادا وجود داشته باشد.

بسیاری از داوطلبان تحصیل پرستاری در کانادا ممکن است در خصوص میزان درآمد پرستاران در کانادا کنجکاو باشند، در این زمینه باید گفت میزان درآمد این گروه شغلی به عوامل مختلفی از جمله میزان تحصیلات، سابقه کار، حیطه فعالیت و میزان تجربه افراد بستگی دارد و همه پرستاران درآمد یکسانی ندارند. به طور کلی درآمد پرستاران کانادایی ما بین ۷۰ هزار تا ۱۴۰ هزار دلار کانادا متغییر است.

همچنین در برخی از استان ها مانند آلبرتا، بریتیش کلمبیا، منیتوبا و آنتاریو تقاضا برای پرستاران بسیار بالاتر است و در نتیجه حقوق بیشتری به پرستاران پرداخت می شود. در جدول زیر میزان درآمد گرایش های مختلف رشته پرستاری نوشته شده است تا با میزان درآمدهای رشته پرستاری در کانادا آگاهی داشته باشید.

 

شغلدرآمد سالانه
پرستار سلامت روان۴۴,۱۶۰ دلار – ۸۸,۳۲۰ دلار
پرستار سرپرست مراقبت های ویژه۴۰,۳۲۰ دلار – ۹۶,۰۰۰ دلار
پرستار مراقبت از بزرگسالان۴۲,۲۴۰ دلار – ۱,۱۵,۰۰۰ دلار
پرستار – ماما۴۲,۲۴۰ دلار – ۱,۱۵,۰۰۰ دلار
سر پرستار۴۰,۳۲۰ دلار – ۹۶,۰۰۰ دلار
پرستار خانواده۴۲,۲۴۰ دلار – ۱,۱۵,۰۰۰ دلار
پرستار بهداشت روان۴۴,۱۶۰ دلار – ۸۸,۳۲۰ دلار

 

 

۰۸ هشت سال از تأسیس موسسه پیوند می گذرد و بین ۳۰ تا ۵۰ دانش آموز سالانه توسط موسسه پیوند، وارد مدارس نمونه و دانشگاه ها می شوند. درباره پیوند بیشتر بدانید
فرم درخواست مشاوره