شرایط تحصیل رایگان در مدارس کانادا

والدین بسیاری اندوخته های مالی خود را صرف تحصیل فرزندان خود در کشور کانادا می کنند و تحصیل در مدارس کانادا را به عنوان نوعی سرمایه گذاری برای آینده فرزند خود می دانند اما تحصیل رایگان در کانادا مسئله ای است که بسیاری از متقاضیان تحصیل در کانادا به آن فکر می کنند سوال اصلی این است که آیا امکان تحصیل رایگان در مدارس کانادا وجود دارد؟ برای پاسخ به این سوال و بررسی شرایط تحصیل رایگان در مدارس کانادا در ادامه مقاله با موسسه پیوند همراه باشید.

 

 

دلایل انتخاب مدارس کانادا برای تحصیل

کیفیت بالای مدارس کانادا

مدارس کانادا با برخورداری از سیستم آموزشی پیشرفته همواره سعی در ارائه بهترین و اصولی ترین آموزش ها را به دانش آموزان خود دارد و همین موضوع باعث شده تا کیفیت تدریس در مدارس کانادا بسیار بالا باشد. کانادا با کیفیت مدارس خود بسیار پر طرفدار در بین دانش آموزان بین المللی می باشد.

افزایش دانش و مهارت زبان در مدارس کانادا

همانطور که می دانید کشور کانادا دارای دو زبان اصلی (انگلیسی و فرانسوی) است و ممکن زبان اصلی در برخی از مدرسه ها فرانسوی باشد اما زبان غالب در اکثر مدارس انگلیسی می باشد. تحصیل در مدارس کانادا فرصتی ایده آل برای تقویت مهارت زبان انگلیسی و یا زبان فرانسوی دانش آموزان می باشد.

ورود آسانتر به دانشگاه های کانادا

با تحصیل در مدارس و دبیرستان های کانادا امکان ورود به دانشگاه های برتر کانادا تسهیل می شود که با تحصیل در دانشگاه های کانادا  موقعیت های شغلی ایده آل برای فارغ التحصیلان فراهم شده و در نتیجه آن افراد می توانند اقامت دائم کشور کانادا را به دست بیاورند.

 

شرایط تحصیل رایگان در مدارس کانادا

 

انتخاب تحصیل در مدارس دولتی و شبانه روزی انگلستان

مدارس کشور کانادا به طور کلی یا به صورت روزانه هستند و یا به صورت شبانه روزی. نوعی دیگر از مدارس به نام مدارس خصوصی در کانادا وجود دارند که در واقع همان مدارس روزانه هستند که میزان شهریه، کلاس های فوق برنامه و برخی از امکانات آن ها بیشتر است.

تحصیل در مدارس دولتی کانادا

مدارس دولتی در کانادا مدارسی هستند که با بودجه تعیین شده توسط دولت فدرال اداره می شوند و قوانین حاکم بر آن، قوانین استانی می باشند. این مدارس غالبا از نوع روزانه می باشند و برنامه درسی آن ها در ساعت ۳ الی ۴ پایان می یابد.

تحصیل در مدارس دولتی کانادا برای فرزندان شهروندان کانادایی و یا دارندگان اقامت دائم کانادا رایگان است به همین دلیل اکثر خانواده های کانادایی فرزندان خود را در این مدارس ثبت نام می کنند.

دانش آموزان بین المللی برای تحصیل در این مدارس باید شهریه بپردازند که میزان آن بسیار کمتر از مدارس خصوصی می باشد.

وظیفه نظارت بر مدارس دولتی کانادا بر عهده انجمن‌های استانی است که مسئولیت جمع‌آوری اعتبار برای خرید و فراهم کردن تجهیزات آموزشی همچون کامپیوتر، تابلوهای هشدار دهنده و تجهیزات سرگرمی را انجمن اولیا و مربیان موسوم به (PAC) بر عهده دارند.

 

شرایط تحصیل رایگان در مدارس کانادا

 

تحصیل در مدارس شبانه روزی کانادا

یک مدرسه شبانه روزی مدرسه ای است که دانش آموزان در طول سال تحصیلی در آن تحصیل و در خوابگاه های آن اقامت می کنند و دانش آموزان این مدارس تنها در زمان تعطیلات آخر هفته و یا تعطیلات سال نو به خانه های خود برمی گردند.

در مدارس شبانه روزی امکانات و فعالیت های فوق برنامه بسیاری برای دانش آموزان در نظر گرفته شده و هزینه های مربوط به خوراک و اقامت نیز از دانش آموزان گرفته می شود در نتیجه این مدارس شهریه بیشتری نسبت به سایر مدارس دارند.

اکثر مدارس خصوصی کانادا از نوع شبانه روزی می باشند که امکانات، تجهیزات و شرایط ویژه‌ای را برای دانش آموزان فراهم می‌کنند و کلاس های فوق برنامه متنوعی را در خارج از ساعات تدریس برای دانش آموزان وجود دارد.

شرایط تحصیل رایگان در مدارس کانادا

آموزش کودکان در مدارس کانادا از سن ۵ سالگی شروع شده تا ۱۷ سالگی ادامه دارد و شامل ۱۲ پایه تحصیلی می شود که به صورت زیر است:

  • ابتدایی شامل پایه ۱ تا ۶ : از ۶ الی ۱۱ سالگی
  • راهنمایی یا Junior Secondary شامل پایه ۷ تا ۹ : از ۱۲ الی ۱۴ سالگی
  • دبیرستان یا Senior Secondary شامل پایه ۱۰ تا ۱۲: از ۱۵ الی ۱۷ سالگی

از جمله شرایط تحصیل رایگان در مدارس کانادا باید چه در مقطع ابتدایی و چه در مقطع دبیرستان باید مقیم کشور کانادا باشید یا والدین دانش آموز اقامت دائم کشور کانادا را داشته باشند تا بتوانند به صورت رایگان در مدارس این کشور به تحصیل بپردازند.

فرزندان دانشجویان بین‌المللی یا دارای اجازه کار در کانادا در برخی از استان‌ها به عنوان محصل خارجی محسوب شده و برای ثبت نام در مدارس دولتی کانادا باید شهریه تحصیل در مدارس کانادا را به عنوان دانش‌آموز خارجی بپردازند. در برخی دیگر از استان‌ها فرزندان دانشجویان بین‌المللی می‌توانند از مدارس دولتی به صورت رایگان استفاده کنند.

دانش آموزان بین المللی به طور کلی برای تحصیل در هر کدام از مدارس کانادا، چه دولتی و چه شبانه روزی باید شهریه بپردازند که شهریه هر کدام بسته به امکاناتشان متفاوت خواهد بود.

هزینه تحصیل در مدارس کانادا

همانطور که گفته شد مدارس کانادا به صورت دولتی، خصوصی و یا شبانه روزی هستند. مدارس دولتی کانادا که پذیرای دانش آموزان بین المللی نیز هستند دارای شهریه کمتری نسبت به سایر مدارس می باشند در نتیجه گزینه ای اقتصادی تر به حساب می آیند.

مدارس شبانه روزی نیز از مدارس پرطرفدار کانادا هستند که امکانات متنوعی در اختیار دانش آموزان قرار می دهند. شهریه مدارس شبانه روزی شامل هزینه های اقامت و خوابگاه، تغذیه و فوق برنامه ها می شود در نتیجه شهریه بیشتری متناسب با خدمت و امکاناتش دریافت می کند.

در جدول زیر هزینه تحصیل در مدارس کانادا برای دانش آموزان بین‌المللی را مشاهده می‌کنید:

نوع مدرسهمتوسط شهریه سالیانه (دلار کانادا)
مدارس ابتدایی۱۲ تا ۱۴ هزار دلار
مدارس دولتی۱۲ تا ۱۴ هزار دلار
مدارس خصوصی۳۰ تا ۶۰ هزار دلار
مدارس روزانه۱۴ تا ۱۸ هزار دلار
مدارس شبانه۳۵ تا ۷۰ هزار دلار

 

 

 

۰۸ هشت سال از تأسیس موسسه پیوند می گذرد و بین ۳۰ تا ۵۰ دانش آموز سالانه توسط موسسه پیوند، وارد مدارس نمونه و دانشگاه ها می شوند. درباره پیوند بیشتر بدانید
فرم درخواست مشاوره