مقایسه تحصیل در انگلستان و کانادا (چالش ها، هزینه ها و دریافت بورسیه تحصیلی)

کانادا و انگلستان هر دو مقصد تحصیلی محبوب در بین دانشجویان بین المللی است که هر دو سطح بالایی از آموزش با کیفیت را به دانشجویان ارائه می دهند و دانشجویان همواره در انتخاب یکی از این دو کشور مردد هستند. در این مقاله به مقایسه تحصیل در انگلستان و کانادا پرداخته ایم و چالش ها، هزینه ها و دریافت بورسیه تحصیلی کانادا و انگلیس را مقایسه خواهیم کرد پس در ادامه مقاله همراه ما باشید.

 

مقایسه تحصیل در انگلستان و کانادا

 

رشته های تحصیلی برتر و پرتقاضا در کانادا و انگلستان کدام اند؟

برای شروع مقایسه تحصیل در انگلستان و کانادا به سراغ رشته های تحصیلی برتر هر کشور می رویم. انگلستان و کانادا هر دو طیف وسیعی از رشته های تحصیلی را به دانشجویان ارائه می دهند که هر دو این کشورها دارای تعدادی رشته پرطرفدار هستند که درصد تقاضای آن ها نسبت به سایر رشته ها بسیار بیشتر است. البته باید گفت تعدادی از این رشته های تحصیلی در هر دو کشور مشترک هستند.

رشته های پرتقاضای انگلستان

از بین رشته های بسیاری که انگلستان به داوطلبان ارائه می دهد رشته های زیر پرتقاضاترین هستند :

 • تجارت
 • مدیریت و MBA
 • رشته های مهندسی
 • پزشکی به خصوص دندانپزشکی، داروسازی و پرستاری
 • علوم اجتماعی
 • روانشناسی

رشته های پرتقاضای کانادا

کشور کانادا نیز رشته های بیشماری به داوطلبان ارائه می دهند که رشته های زیر بسیار پرطرفدار هستند که جز بهترین رشته ها برای تحصیل در کانادا نیز به حساب می آیند:

 • تجارت
 • مدیریت و MBA
 • علوم کامپیوتر
 • فناوری اطلاعات
 • رشته های مهندسی
 • مدیریت مهندسی
 • انرژی های تجدید پذیر
 • جنگلداری و کشاورزی

مقایسه مدت زمان تحصیل در انگلستان و کانادا

به طور کلی مدت زمان تحصیل در انگلستان یک سال کمتر از کانادا می باشد. در جدول زیر مدت زمان تحصیل در مقاطع مختلف تحصیلی نوشته شده است.

مقطع تحصیلیطول دوره تحصیلی در انگلستانطول دوره تحصیل در کانادا
کارشناسی۳ سال۴ سال
کارشناسی ارشد۱ سال۱ الی ۲ سال
دکتری۳ الی ۵ سال۳ الی ۵ سال

 

شرایط و مدارک مورد نیاز برای تحصیل در انگلستان

برای ورود به دانشگاه های انگلستان در مقطع کارشناسی گذراندن دوره ۱۳ ساله مدرسه الزامی است. به همین دلیل مقاضیان اکثرا قبل از درخواست پذیرش از دانشگاه های انگلستان برای مقطع کارشناسی باید دوره های پیش دانشگاهی یک ساله Foundation و یا دوره A-level انگلستان به مدت ۲ سال (برای رشته های پزشکی) را بگذرانند.

برای تحصیل در برخی از دانشگاه های ممکن است مدرک دیپلم ایران مورد پذیرش باشد و نیاز به گذراندن دوره های پیش دانشگاهی نباشد اما برای ورود به دانشگاه های برتر انگلستان مدرک A-level و Foundation مورد نیاز است.

از دیگر شرایط داشتن مدرک آیلتس و یا تافل می باشد که بسته به دانشگاه نمره مدرک زبان ممکن ست متغییر باشد اما به طور کلی مدرک آیلتس با نمره بالاتر از ۶ برای تحصیل در کانادا مورد نیاز می باشد.

شرایط و مدارک مورد نیاز برای تحصیل در کانادا

از آنجایی که سیستم آموزشی کانادا به صورت استانی است ممن است هر استان شرایط خاص خود را داشته باشند اما در اکثر استان ها با گذرراندن دوره ۱۲ ساله مدرسه افراد می توانند وارد دانشگاه ها شوند.

مدرک دیپلم ایران غالبا در کانادا مورد پذیرش است افراد با آن می توانند در دانشگاه ها ثبت نام کنند و نیاز به گذراندن دوره هایی پیش دانشگاهی مانند کشور انگلستان نیست.

کانادا کشور دو زبانه بوده و دو زبان انگلیسی و فرانسوی از زبان های رسمی این کشور به حساب می آیند و ممکن است زبان برخی از دانشگاه ها فرانسوی باشد به  همین خاطر مدرک زبان انگلیسی مانند آیلتس، تافل و دولینگو یا مدرک معتبر زبان فرانسوی مانند TCF، TAFو DALF بسته به زبان دانشگاه مورد نیاز است.

 

مقایسه تحصیل در کانادا و انگلستان

 

هزینه تحصیل در انگلستان

هزینه تحصیل قطعا به دانشگاه و رشته ای که برای تحصیل در انگلستان انتخاب می کنید بستگی دارد. برای تحصیل در کشور انگلستان به طور متوسط به ۳۵ هزار پوند در سال نیاز خواهید داشت که این هزینه فقط برای شهریه دانشگاه ها است.

هزینه های زندگی در انگلستان نیز بخشی از هزینه هایی است که دانشجو باید به آن توجه داشته باشد. هزینه زندگی در شهر لندن پایتخت انگلستان، بسته به سبک زندگی افراد بین ۱۱ تا ۱۳ هزار پوند می باشد که هزینه های زندگی در شهر های دیگر انگلستان از این مقدار کمتر خواهد بود.

هزینه تحصیل در کانادا

هزینه های تحصیل و زندگی در کشور کانادا نسبت به سایر کشورها نظیر آمریکا، استرالیا و نیوزلند مقرون به صرفه تر است. میزان هزینه ای که برای تحصیل در کانادا نیاز دارید به طور میانگین ۳۰ هزار دلار کانادا در سال است.

از طرف دیگر هزینه زندگی در تورنتو یا انتاریو، پایتخت کانادا در مقایسه با لندن مقرون به صرفه تر است و این هزینه به طور متوسط در سال ۱۵هزار دلار کانادا  براورد می شود.

تحصیل در انگلستان ارزانتر است یا کانادا؟

برای پاسخ به این سوال ابتدا بهتر است به جدول های زیر توجه کنید.

مقایسه هزینه ی گذراندن دوره های کارشناسی در کانادا و انگلستان

ویژگیدوره کارشناسی در کانادا

(دلار کانادا در سال(

دوره کارشناسی در انگلستان

(پوند در سال)

شهریه۱۲۰۰۰ تا ۴۰۰۰۰۱۵۰۰۰ تا ۴۷۰۰۰
هزینه ی زندگی۱۳۰۰۰ تا ۱۶۰۰۰۹۰۰۰ تا ۱۳۰۰۰
طول دوره تحصیل۴ سال۳ سال
مجموع۲۵۰۰۰ تا ۵۶۰۰۰۲۴۰۰۰ تا ۶۰۰۰۰

 

مقایسه هزینه ی دوره های کارشناسی ارشد و در کانادا و انگلستان

ویژگیدوره کارشناسی ارشد در کانادا

(دلار کانادا در سال)

دوره کارشناسی ارشد در انگلستان

(پوند در سال)

شهریه۱۰۰۰۰ تا ۱۸۰۰۰۱۲۰۰۰ تا ۲۵۰۰۰
هزینه ی زندگی۱۳۰۰۰ تا ۱۶۰۰۰۹۰۰۰ تا ۱۳۰۰۰
طول دوره تحصیل۱-۲ سال۱-۲ سال
مجموع۲۳۰۰۰ تا ۳۴۰۰۰۲۱۰۰۰ تا ۳۸۰۰۰

 

با توجه به جداول فوق می توان فهمید هزینه تحصیل و زندگی در کشور کانادا نسبت به انگلستان مقرون به صرفه تر است اما اگر طول مدت زمان تحصیل در هر کدام از کشورها را در نظر بگیریم و با توجه به کوتاهتر بوده طول دوره های تحصیلی انگلستان نسبت به کانادا می توان نتیجه گرفت تحصیل در انگلستان هزینه های کمتری نسبت به کانادا دارد.

 

دریافت بورسیه تحصیلی انگلستان آسانتر است یا کانادا؟

به طور کلی در مقایسه تحصیل در انگلستان و کانادا دریافت بورسیه تحصیلی در هر دو کشور بسیار رقابتی است زیرا داوطلبان بسیاری از سراسر دنیا برای دریافت این بورسیه ها و کمک هزینه های تحصیلی اقدام می کنند پس توصیه ما به شما این است که:

۱.شرایط و مدارک درج شده در وب سایت دانشگاه جهت دریافت بورسیه را به طور دقیق مطالعه کنید.

۲.در زمان اعلام شده و بخصوص در روز اول شروع ثبت نام برای بورسیه اقدام کنید.

۳.مدارکی که ارائه می دهید کامل و بدون نقص باشد.

 • نکته: طبق یک اصل کلی هر چه تقاضا برای رشته ای بیشتر باشد بورسیه های کمتری برای آن ارائه می شود که این اصل هم در انگلستان و هم در کانادا استوار است. پس برای دریافت بورسیه در رشته های پرتقاضای کانادا و انگلستان از قبل برنامه ریزی کنید و با دقت آماده شوید.

 

مقایسه تحصیل در انگلستان و کانادا

 

چالش های تحصیل در کانادا

مهمترین چالشی که برای متقاضیان تحصیل در کانادا وجود دارد ریجکت شدن درخواست ویزای آنها می باشد. برخی از داوطلبان فکر می کنند که با کامل بودن مدارک علمی می توانند به راحتی ویزای تحصیلی کانادا را دریافت کنند اما این این کافی نیست. افراد باید تمکن مالی کافی و استادی پلن واضحی که برنامه تحصیلی آن ها در کانادا را به طور دقیق بیان می کند به آفیسرها ارائه بدهند.

از دیگر چالش های که دانشجویان بین المللی با آن سر و کار دارند بحث هزینه های زندگی و تحصیل است. اگرچه تحصیل در کانادا نسبت به سایر کشورها مقرون به صرفه تر است اما دانشجویانی که از کشورهایی مانند ایران به این کشور مهاجرت می کنند به دلیل تفاوت بسیار در نرخ ارز کشور مبدا و مقصد ممکن است با مشکلات مالی روبرو شوند که با دریافت بورسیه، فعالیت در کارهای دانشجویی و برنامه ریزی می توانند در زمینه مخارج بسیار موفق عمل کنند.

چالش های تحصیل در انگلستان

به طور کلی تحصیل در انگلستان نیز چالش هایی مشابه با کشور کانادا دارد و موارد گفته شده در مورد کانادا برای انگلستان نیز صدق می کند. و از جمله چالش های مشترکی در هر دو کشور وجود دارد تفاوت فرهنگی است و دانشجویان بین المللی به مدتی زمان نیاز دارند تا خود را با شرایط جدید وفق بدهند.

اما از چالش های دیگری که دانشجویانی که کانادا را برای تحصیل انتخاب می کنند با آن روبرو هستند این است که مسافت زیادی بین ایران و کانادا وجود دارد و دانشجویان کانادایی به راحتی در فواصل زمانی کم نمی توانند به ایران برگردند در حالی که فاصله ایران و انگلستان کمتر بوده و دانشجویان می توانند حتی در تعطیلات بین دو ترم نزد خانواده برگشته و آن ها را ملاقات کنند.

در ادامه مقایسه تحصیل در انگلستان و کانادا نوبت به مقایسه قوانین دریافت ویزا در هر دوکشور می رسد.

قوانین دریافت ویزای تحصیلی انگلستان

 • ویزای دانشجویی انگلستان ویزای Tier 4 Generalنام دارد.دانشجویان برای دوره های تحصیلی بیش از ۶ ماه خود در انگلستان می توانند این ویزا را دریافت کنند.
 • برای دریافت ویزای تحصیلی انگلستان شرایط زیر را باید داشته باشید:

 

 1. مدرک معتبر زبان انگلیسی مانند آیلتس
 2. نامه پذیرش از دانشگاه
 3. تمکن مالی کافی
 4. مدارک هویتی

 

 • دانشجویان برای تحصیل در مقطع کارشناسی نمی توانند ویزای همراه دریافت کنند اما فراد در مقطع کارشناسی ارشد به بالا می توانند برای همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال خود ویزای همراه دریافت نمایند.
 • هزینه ی درخواست ویزا ۳۲۲ پوند است و اگر همراه داشته باشید به ازای هر فرد تحت تکفل ۳۲۲ پوند جداگانه پرداخت کنید.

 

مقایسه تحصیل در انگلستان و کانادا

 

قوانین دریافت ویزای تحصیلی کانادا

 • یکی از شرایط ویزای تحصیلی کانادا داشتن سن مناسب تحصیل است. حداکثر سنی که برای پذیرش تحصیلی در مقطع کارشناسی امکان پذیر است معمولاً تا سن ۲۳ سالگی می باشد.
 • هر چه سن متقاضی بیشتر باشد ریسک دریافت ویزا بالاتر می رود و متقاضی باید دلیل محکمی برای توجیه این فاصله تحصیلی یا گپ تحصیلی به آفیسرها ارائه بدهد.
 • برای دریافت ویزای دانشجویی کانادا باید شرایط زیر را داشته باشید:

 

 1. مدرک معتبر زبان انگلیسی یا فرانسوی در برخی موارد
 2. نامه پذیرش از دانشگاه
 3. تمکن مالی کافی برای تحصیل و زندگی در کانادا
 4. مدارک هویتی

 

 • یکی از مزیت های تحصیل در کانادا امکان دریافت ویزای همراه برای اعضای خانواده است که همسر فرزندان زیر ۱۸ سال فرد دانشجو در تمامی مقاطع می تواند ویزای همراه دریافت کند و همراه و همسر فردی که ویزای تحصیلی کانادا دارد، در این دوره اجازه ی کار با ساعت نامحدود دارند.
 • هزینه ی اپلای ویزای کانادا ۱۵۰ دلار کانادا می باشد که علاوه بر آن ۸۵ دلار هم برای بیومتریک و انگشت نگاری مورد نیاز است.

 

مقایسه تحصیل در انگلستان و کانادا

 

 

۰۸ هشت سال از تأسیس موسسه پیوند می گذرد و بین ۳۰ تا ۵۰ دانش آموز سالانه توسط موسسه پیوند، وارد مدارس نمونه و دانشگاه ها می شوند. درباره پیوند بیشتر بدانید
فرم درخواست مشاوره