نحوه اقامت دانشجویان بین المللی در انگلستان

شرایط و نحوه اقامت دانشجویان بین المللی در انگلستان از موضوعات بسیار مهمی است که ذهن دانشجویان و خانواده های آن ها را مشغول خود کرده است و هنگامی که افراد تصمیم ادامه تحصیل در انگلستان را می گیرند باید از همان ابتدا به فکر محلی مناسب برای اقامت خود در انگلستان باشند. در ادامه مقاله با بررسی کامل نحوه  اقامت دانشجویان بین المللی در انگلستان همراه ما باشید.

 

نحوه اقامت دانشجویان بین المللی در انگلستان

 

نحوه پیدا کردن محل اقامت برای دانشجویان بین المللی در انگلستان

کشور انگلستان هر ساله از متقاصیان بسیاری از سراسر دنیا جهت تحصیل در انگلستان استقبال می کند و همانطور که خدمات و امکانات آموزشی با کیفیتی برای دانشجویان خود در نظر گرفته است امکانات اقامتی مناسبی نیز برای دانشجویان بین المللی در انگلستان نیز فراهم شده است که دانشجویان می توانند بر اساس شرایط خود یکی از محل های اقامتی را انتخاب کنند.

همواره پیدا کردن محل مناسب برای اقامت یکی از مهمترین نگرانی ها و دغدغه های داوطلبان تحصیل در انگلستان و خانواده های آن ها به شمار می رود. برای یافتن محل اقامتی مناسب با شرایط، بودجه و امکانات خود بهتر است با مرکز آموزشی که از آن پذیرش گرفته اید در این مورد صحبت کنید چرا که این مراکز شما را راهنمایی خواهند کرد.

اگر در یکی از دانشگاه و کالج های انگلستان ثبت نام کرده اید و به دنبال محلی برای اقامت خود هستید:

  1. در صورتی که هنوز به انگلستان نرفته اید می توانید به وب سایت دانشگاه و کالج خود مراجعه و به صورت اینترنتی اطلاعات مورد نیاز خود را دریافت کنید.
  2. در صورتی که در کشور انگلستان هستید می توانید مستقیما به دانشگاه رفته و به اداره دانشجویان بین المللی مراجعه کنید.

نکته مهمی که در زمینه یافتن محل اقامت برای دانشجویان بین المللی وجود دارد این است که دانشجویان باید در زمان انتخاب دانشگاه به امکانات و شرایط اقامتی دانشگاه خود توجه کرده و اطلاعات دقیقی از آن کسب نمایند که برای این منظور می توانند مستقیما با دانشگاه مربوطه تماس بگیرند یا به وب سایت دانشگاه مراجعه کنند.

انواع محل اقامت دانشجویی در انگلستان

یکی از دغدغه های اصلی دانشجویان بین المللی در انگلستان، انتخاب نوع محل سکونت و اقامت می باشد. ممکن است در نگاه اول انتخاب نوع محل سکونت در کشوری به جز کشور خود کمی گیج کننده به نظر برسد اما جای هیچ نگرانی در این باره نیست. در ادامه با انواع محل اقامت دانشجویی در انگلستان آشنا خواهیم شد تا با اطلاعات کامل بهترین انتخاب را داشته باشید.

 

انواع محل اقامت و اسکان در انگلستان

 

خوابگاه های دانشجویی انگلستان

بسیاری از دانشگاه ها و کالج های انگلستان امکانات اقامت دانشجویان را در خوابگاه های دانشگاه فراهم می کنند که این خوابگاه ها بر اساس محل قرار گیری خود به دو دسته تقسیم می شوند:

۱.خوابگاه های داخل محوطه دانشگاه

اکثر دانشگاه های انگلستان امکان اقامت در خوابگاه های داخل محوطه دانشگاه یا به اصطلاح On-Campus را برای دانشجویان خود فراهم می کنند. که اتاق ها ممکن است ۱ الی ۶ نفره باشند باشد. زندگی در این خوابگاه ها فرصتی مناسب برای ایجاد دوستی های قوی و تطبیق خود با زندگی پر جنب و جوش دانشگاهی است.

خوابگاه های داخل محوطه دانشگاه به علت فاصله کم خود با دانشگاه باعث رفت و آمد آسان و کاهش هزینه های حمل و نقل می شود که این موارد موجب محبوبیت آن در بین دانشجویان شده است.

خوابگا های داخل محوطه دانشگاه عموما توسط دانشگاه به دانشجویان سال اول پیشنهاد می شود. قرار دادهای اجاره معمولا به مدت ۱ سال تحصیلی ( ۴۰ هفته) و یا به صورت ترمی امضا می شوند. نکته قابل توجه در این باره این است که معمولا در هر خوابگاه اتاق هایی با امکانات مختلف وجود دارد ک ضمن انتخاب اتاق باید به این امکانات توجه کرد.

به عنوان مثال، در دانشگاه پورتنموث انگلستان به دانشجویان بین المللی خارج از اتحایه اروپا، محل اقامتی در خوابگاه های داخل پردیس دانشگاه داده می شود که قبل از مهلت تعیین شده باید فرم ثبت نام را پر کرده و مبلغ ۲۵۰ پوند را بابت اجاره پرداخت کنند.

۲.خوابگاه های خارج از محوطه دانشگاه و خوابگاه های خصوصی

بسیاری از دانشگاه ها علاوه بر خوابگاه های داخل محوطه دانشگاه، خوابگاه هایی در خارج از پردیس دانشگاه دارند و یا بسیاری خوابگاه های خصوصی وجود دارند که به دانشجویان خدمات ارائه می دهند که این روش های اقامتی گزینه مناسبی برای دانشجویان سال دوم تا سوم به حساب می آید. این خوابگاه ها به صورت خودگردان بوده و معمولا تمام امکانات خوابگاه های داخل محوطه را دارند.

تفاوت اقامتگاه های خصوصی با اقامتگاه های دانشجویی مانند خوابگاه های دانشگاه، در پذیرش دانشجو می باشد، به این صورت که اقامتگاه های خصوصی در پذیرش دانشجو از دانشگاه های مختلف محدودیتی ندارند. هزینه اجاره اقامتگاه های خصوصی نیز بطور مشخصی وابسته به شهر انتخابی برای تحصیل در کشور انگلستان میباشد اما بطور متوسط هزینه هفتگی اجاره یک اتاق در اقامتگاه های خصوصی کشور انگلستان مبلغ ۱۷۰ پوند می باشد.

 

 

خانه و آپارتمان مشترک در انگلستان

آپارتمان های مشترک در انگلستان خانه هایی در خارج از محوطه دانشگاه هستند که برای اقامت دانشجویان بین المللی در نظر گرفته شده اند. در این شیوه اقامت ۲ الی ۴ دانشجو در یک خانه زندگی می کنند به طوری که هر فرد اتاق اختصاصی خود را دارد و آشپزخانه، حمام، حال به صورت مشترک مورد استفاده قرار می گیرد.

یکی از دغدغه های اصلی دانشجویان بین المللی برای سکونت در کشور انگلستان موضوع قرارداد و مسائل حقوقی مرتبط با آن می باشد که باید گفت بسیاری از دانشگاه های انگلستان در این فرایند همراه دانشجویان بوده و قرار داد اجاره بین دانشجو و صاحب ملک را تنظیم کرده و هماهنگی های لازم را انجام می دهد.

اجاره خانه های اشتراکی در بین دانشجویان سال دوم به بالا بسیار مرسوم است که افراد می توانند به همراه دوستان خود یک خانه را اجاره کنند و یا یک اتاق از خانه را کرایه کرده و هم خانه ای های دیگری داشته داشته باشند.

  • نکته: برای یافتن خانه ی اشتراکی می توانی به اداره امور دانشجویان دانشگاه مراجعه کنید، در وب سایت های معتبر و در زمینه اسکان دانشجویی به جستجو بپردازید و یا به آژانس های معتبر دانشجویی در انگلستان مانند UNITE مراجعه کنید.

آپارتمان های شخصی انگلستان

آپارتمان های شخصی گزینه ای دیگر برای اقامت دانشجویان بین المللی به حساب می آیند که البته این گزینه به علت هزینه های بیشتری که نسبت به سایر روش های اقامت و اسکان در انگلستان دارد مورد انتخاب تعداد محدودی از دانشجویان بین المللی می باشد.

برخی از آژانس های مسکن در کشور انگلستان خدمات اختصاصی به دانشجویان ارائه می دهند و در زمینه اسکان دانشجویی فعالیت دارند. هزینه اجاره بها بر اساس، مکان و نوع ملک انتخاب بستگی دارد. در جدول زیر هزینه اجاره آپارتمان تک خوابه در شهر های مختلف انگلستان برای اقامت دانشجیان بین المللی در انگلستان آورده شده است.

 

شهراجاره ماهانه آپارتمان تک خوابه خارج از مرکز شهر (به پوند)اجاره ماهانه آپارتمان تک خوابه در مرکز شهر (به پوند)
لندن۱۴۰۰ – ۱۱۹۰۲۰۰۰ – ۱۷۰۰
برایتون۸۰۰ – ۱۰۰۰۱۲۰۰ – ۹۵۰
کمبریج۱۰۰۰ – ۸۰۰۱۵۰۰ – ۱۰۰۰
آکسفورد۱۰۰۰ – ۸۰۰۱۳۰۰ – ۱۰۰۰
بورنموث۹۰۰ – ۶۰۰۱۰۰۰ – ۷۰۰

 

  • نکته: در زمینه اقامت و اسکان دانشجویان بین المللی در انگلستان، وب سایت های معتبری نظیر SpareRoom و StudentPad وجود دارند که دانشجویان می توانند به صورت اینترنتی آپارتمان ها و واحدهای مسکونی مناسب خود را بیابند.

 

  • نکته: هنگامی که در وب سایت های اینترنتی به دنبال آپارتمان اجاره ای هستید حتما از وب سایت های معتبر در این زمینه استفاده کنید که سابقه لازم و کافی در این مورد داشته باشند. نکته دیگر نیز که بسیار حائز اهمیت است بررسی نظرات کاربران مختلف در مورد هر آپارتمان است که قبلا در آن ساکن بوده اند.

 

  • نکته: کلاهبرداری در سراسر جهان وجود دارد پس نسبت به سایت های نامعتبر و کلاهبرداری های اینترنتی آگاه باشید و هرگز قبل از بازدید از آپارتمان یا ملاقات رو در رو با صاحب ملک هزینه ای را بابت اجاره آن ارسال نکنید.

 

اقامت با خانواده های میزبان انگلیسی یا Homestay

اقامت با خانواده های میزبان انگلیسی یکی دیگر از گزینه های اقامتی برای دانشجویان بین المللی به حساب می آید که حس امنیت و راحتی را برای دانشجویان فراهم می کند و افراد در این نوع اقامت حس در خانه بودن را تجربه می کنند.

Homestay یا میزبان خانوادگی، به خانواده های انگلیسی که مورد تایید دولت انگلستان هستند گفته می شود که یک اتاق تک نفره در خانه خود را در اختیار دانشجویان ببین المللی قرار می دهند. در این نوع اقامت خدماتی نظیر وعده های غذایی، اینترنت بر اساس توافق قبلی در اختیار دانشجویان قرار می گیرد. همچنین دانش آموزان می توانند از کلیه امکانات خانه مانند آشپزخانه، حمام و … استفاده کنند.

زندگی در کنار خانواده های انگلیسی مزیت هایی برای دانشجویان بین المللی به همراه دارد که از جمله می توان به آموزش فرهنگ و آداب و رسوم انگلیسی به دانشجویان توسط خانواده میزبان و پاسخ به تمامی سوال های دانشجویان در مورد شهر و منطقه اشاره کرد.

از آنجایی که این شیوه اقامتی در خارج از محوطه دانشگاه قرار دارد مانند آپارتمان شخصی و یا اشتراکی، مسافتی به مدت ۳۰ دقیقه الی ۱ ساعت را در اتوبوس یا مترو باید سپری کنید تا به دانشگاه یا کالج خود برسید.

 

هوم استی در انگلستان

 

نکات مهم در زمینه اقامت دانشجویان بین المللی در انگلستان

هنگامی که میخواهید برای شیوه اقامت خود در انگلستان تصمیم بگیرید بهتر است موارد زیر را در نظر داشته باشید و به آن ها توجه کنید.

  • پیدا کردن محل مناسب برای اقامت را به لحظه آخر موکول نکنید.

بعد از اینکه نامه پذیرش خود را دریافت کردید به فکر محل اقامت برای خود باشید چرا که اکثر واحدهای آپارتمانی و خوابگاه ها قبل از تاریخ شروع کلاس های آموزشی پر می شوند. مخصوصا اگر دانشجوی سال اول هستید چرا که تعداد متقاضی برای خوابگاه های داخل محوطه بسیار زیاد است.

  • به برنامه غذایی دانشگاه ها و خوابگاه ها توجه کنید.

اکثر دانشجویانی که در خوابگاه ها و پردیس دانشگاه زندگی می کنند می توانند برنامه غذایی خود را در طول هفته انتخاب و آن را از قبل رزرو کرده و هزینه آن را پرداخت کنند که هزینه های وعده غذایی بسیار مقرون به صرفه تر می باشد.

  • خدمات رفاهی محل اقامت خود را بررسی کنید.

برخی خوابگاه ها ممکن است برای خدماتی همانند آب گرم، برق و اینترنت هزینه ای جدا گانه دریافت کنند، پس قبل از تعهد به خوابگاه مدنظر خود تمام هزینه های اضافی را شناسایی کرده و با توجه به آن در مورد محل اقامت خود تصمیم بگیرید.

  • دریافت شماره تلفن صاحب خانه را فراموش نکنید.

در صورت اجاره آپارتمان در انگلستان، حتما شماره تلفن مستقیم صاحب ملک را دریافت کنید چرا که در خرابی ها و تعمیرات باید به صاحب آپارتمان خبر بدهید. نکته دیگر اینکه در انگلستان صاحبان ملک نسبت به مستاجران خود تعهداتی دارند و این تعهدات باید در قولنامه اجاره به طور کامل قید شوند.

 

 

۰۸ هشت سال از تأسیس موسسه پیوند می گذرد و بین ۳۰ تا ۵۰ دانش آموز سالانه توسط موسسه پیوند، وارد مدارس نمونه و دانشگاه ها می شوند. درباره پیوند بیشتر بدانید
فرم درخواست مشاوره