کار دانشجویی در کانادا

کار دانشجویی در کانادا از موضوعاتی است که بسیاری از دانشجویان و داوطلبان ادامه تحصیل در کانادا به آن بسیار اهمیت می دهند و پرسش هایی در مورد شرایط، میزان ساعاتی کاری و درآمد کار ضمن تحصیل در کانادا و به عبارتی کار دانشجویی در ذهن دارند که در این به مقاله به طور کامل به بررسی کارهای دانشجویی در کانادا خواهیم پرداخت، پس در ادامه مقاله با ما همراه باشید.

 

کار دانشجویی در کانادا

 

کارهای دانشجویی در کانادا

کار های دانشجویی در واقع همان کارهای پاره وقت هستند که دانشجویان می توانند در حین تحصیل در کانادا آن ها فعالیت کرده و از این طریق درآمدی برای خود داشته باشند. طیف گسترده ای از این کارهای پاره وقت دانشجویی در کانادا وجود دارد که به طور کلی می توان آن ها را به دو دسته تقسیم کرد:

 • کارهای دانشجویی داخل محوطه دانشگاه
 • کارهای دانشجویی خارج از محوطه دانشگاه

از کارهای دانشجویی داخل پردیس دانشگاه می توان به کار در کتابخانه و یا بوفه دانشگاه اشاره کرد و کارهای دانشجویی خارج از محوطه دانشگاه، مشاغلی مانند مترجم، عکاس، پرستار بچه و راهنمای تور هستند.

مزیت های کار دانشجویی در کانادا

با انجام کار ضمن تحصیل در کانادا افراد می توانند کسب درآمد کرده و بخشی از هزینه های تحصیل و زندگی در کانادا را پوشش بدهند که این خود کمک بزرگی برای دانشجویان بین المللی به حساب می آید. این گونه مشاغل مزیت های دیگری نیز برای دانشجویان دارد که عبارتند از:

 • تجربه کاری فرد افزایش یافته و در زمان پیدا کردن کار پس از فارغ التحصیلی این یک مزیت به حساب می آید.
 • فرد روابط کاری جدید را تجربه می کند که باعث گسترش روابط اجتماعی می شود.
 • تقویت رزومه کاری برای دریافت موقعیت شغلی مناسب در آینده

 

کار-دانشجویی-در-کانادا

 

نحوه پیدا کردن کار پاره وقت دانشجویی در کانادا

خب همانطور که مشاهده کردید کارهای پاره وقت دانشجویی مزیت های مورد توجهی برای دانشجویانی که در حال تحصیل در کانادا هستند دارد، اما چگونه می توان در کانادا کار دانشجویی پیدا کرد؟

برای پیدا کردن کار دانشجویی در این کشور چند روش وجود دارد که در ادامه آن ها را بررسی خواهیم کرد.

مراجعه به وب سایت دانشگاه

در وب سایت دانشگاه لیستی از کاره های پاره وقت داخل پردیس دانشگاه وجود دارد و هر ماه به روزرسانی می شود، پس با چک کردن دائم وب سایت دانشگاه می توانید کار دانشجویی مناسب خود را بیابید.

توجه به پوسترها و اعلامیه های مختلف

بعضی از مغازه ها و فروشگاه با زدن اعلامیه بر روی پنجره و ویترین خود اعلام نیاز برای یک کارمند پاره وقت می کنند پس حواستان به این دسته از مشاغل باشد. بهتر است یک نمونه از رزومه خود به همراه داشته باشید تا در صورت دیدن چنین اعلان هایی سریعا رزومه خود را به کارفرما ارائه دهید.

جستجو در اینترنت

بسیاری از شرکت ها و مشاغل در وب سایت های خود آگهی استخدام و درخواست همکاری قرار می دهند که نباید از آن ها غافل شد پس چک کردن وب سایت، اینستاگرام، فیسبوک و توییتر این شرکت ها خالی از لطف نیست فقط توجه داشته باشید که تقاضا برای این دسته از کارهای پاره وقت بسیار زیاد است.

مراجعه به وب سایت های کاریابی

در کانادا وب سایت های معتبری برای افرادی که جویای کار هستند وجود دارد که کارهای پاره وقت دانشجویی نیز در آن ها وجود دارد که با ثبت نام در این وب سایت ها و تکمیل رزومه و ارسال آن به موسسه های مختلف می توانید کار مناسب خود را بیابید.

در کانادا چند ساعت در هفته می توان به کار دانشجویی پرداخت؟

دانشجویان که در کانادا تحصیل می کنند در صورتی که در دوره های تمام وقت تحصیل کنند، می توانند به مدت ۲۰ ساعت در هفته در کارهای دانشجویی پاره وقت تحصیل کنند.

 • دقت کنید که ۲۰ ساعت حداکثر ساعت مجاز برای کار دانشجویی در کانادا است و ساعات کاری شما نباید فرتر از این رود.
 • در برخی رشته‌های تحصیلی به علت سخت بودن درس ها دانشگاه به دانشجویان توصیه می کند که بیشتر از ۱۲ ساعت در هفته به کار دانشجویی نپردازند.
 • دانشجویان می توانند در تعطیلات مانند تعطیلات تابستانی، به صورت تمام وقت به کار بپردازند که ۴۰ ساعت در هفته است.
 • شرایط کار دانشجویی در کانادا برای دانشجویان دوره های تمام وقت فراهم است و زبان آموزان و هنرجوهایی که در دوره های عمومی مشغول به تحصیل هستند اجازه کار حتی به مدت ۱ ساعت ندارند.

 

کار دانشجویی در کانادا

 

میزان حقوق کار دانشجویی در کانادا

کارفرماین برای این مشاغل معمولا به صورت ساعتی حقوق پرداخت می کنند میزان درآمد کارهای دانشجویی بسته به نوع کار می تواند متفاوت باشد اما به طور متوسط مبلغ ۱۲ دلار کانادا در ساعت می توان برای کارهای دانشجویی در نظر گرفت که این مبلغ برای کارهایی است که نیاز به تخصصی خاصی ندارند مانند دستیار فروش، کار در کافی شاپ و رستوران. با افزایش تخصص کار میزان درامد نیز افزایش خواهد یافت.

شرایط کار دانشجویی در کانادا

شرایط کار دانشجویی در کانادا برای اکثر افرادی متقاضی آن فراهم است و افراد با کمی جستجو می توانند کار مناسب خود را پیدا کرده و در آن مشغول به کار شوند و از این طریق با کسب درآمد بخشی از هزینه های تحصیل در کانادا را جبران کرده و دغدغه های مالی خود را کاهش بدهند.

شرایط زیر برای کار دانشجویی در کانادا مورد نیاز می باشد:

 1. تحصیل در دوره های تمام وقت در کانادا
 2. دریافت مجوز تحصیل (Study permit) از دانشگاه های معتبر کانادا
 3. دریافت SIN number یا شماره تامین اجتماعی کانادا

SIN number کانادا

سین نامبر یا شماره تامین اجتماعی کانادا یک شماره ملی ۹ رقمی است که هر فردی که اقامت کانادا دارد باید آن را دریافت کند. این شماره علاوه بر اینکه برای شناسایی افراد مرد استفاده قرار می گیرد برای امور و خدمات دولتی و معاملات نیز کاربرد نیز مورد نیاز است.

برای دریافت این شماره باید با پاسپورت،  study permit و یا Work permit به دفاتر سرویس کانادا (Service Canada)  مراجعه و این کد ۹ رقمی را از این مراکز دریافت کنید.

 

 

۰۸ هشت سال از تأسیس موسسه پیوند می گذرد و بین ۳۰ تا ۵۰ دانش آموز سالانه توسط موسسه پیوند، وارد مدارس نمونه و دانشگاه ها می شوند. درباره پیوند بیشتر بدانید
فرم درخواست مشاوره