شرایط تحصیل مقطع دکتری در کشور انگلستان ۲۰۲۱

سالانه هزاران دانشجو برای بهره مندی از آموزش سطح بالا و امکانات تحصیلی باکیفیت جذب تحصیل در انگلستان می شوند. با توجه به تمایل زیاد دانشجویان بین المللی برای تحصیل در مقطع دکتری در کشور انگلستان ۲۰۲۱، آگاهی از شرایط تحصیل مقطع دکتری در انگلستان اهمیت بالایی می یابد. در این راستا ما در این مقاله شرایط مورد نیاز برای تحصیل دکتری در انگلستان را بررسی خواهیم کرد.

بررسی شرایط تحصیل مقطع دکتری در کشور انگلستان 2021

تحصیل دکتری در انگلستان

دانشگاه های ارائه دهنده مقطع دکتری در انگلستان در رتبه بندی جهانی همواره در بین دانشگاه های برتر قرار دارند که با محیط علمی غنی، امکانات و روش های آموزشی پیشرفته یکی از بهترین مقاصد برای دریافت مدرک دکتری می باشد.

طول تحصیل در مقطع دکتری و هزینه های مربوط به تحصیل و زندگی در کشور انگلستان نسبت به سایر کشورها مانند آمریکا بسیار کمتر و مقرون به صرفه تر است و از آنجایی که امکان کار حین تحصیل در مقطع دکتری وجود دارد می توانید زودتر به درآمد برسید. از طرفی با سریعتر گرفتن مدرک دکتری در زمان کوتاهتری وارد بازار کار در کشور انگلستان شده و شرایط کاری و زندگی خود را ارتقاء بدهید.

آشنایی با مقطع دکتری (PHD) در انگلستان

دوره دکتری یک دوره تخصصی است که با مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد تفاوت های اساسی دارد و فرد متقاضی یک پروژه تحقیقاتی مستقل را به عهده می گیرد.

در انتهای این دوره دانشجو باید یک پروپوزال که تاکنون مورد تحقیق و بررسی قرار نگرفته و از روی پروژه های دیگر کپی برداری نشده را ارائه بدهد.از این رو تحصیل در این مقطع  نیاز به یک برنامه ریزی هدفمند برای بررسی طیف وسیعی از موضوعات دارد.

طول تحصیل در مقطع دکتری در کشور انگلستان در دوره های تمام وقت ۳ الی ۴ سال می باشد که این مدت زمان به نوع و موضوع پروژه تحقیقاتی مرتبط است و در دوره های پاره وقت تحصیل در این مقطع ۶ سال طول می کشد.

روند تحصیل و پزوهش در یک دوره ۳ ساله دکتری در کشور انگلستان

سال اول تحصیل و پژوهش دوره دکتری: مشورت با استاد راهنما در مورد موضوع پیشنهادیتان برای تحقیق و تنظیم برنامه عملیاتی برای پیش بردن مراحل مختلف پژوهش و بررسی پایان نامه های دیگر

سال دوم تحصیل و پژوهش دوره دکتری: شروع به جمع آوری و تحلیل داده ها و نوشتن فصل اول پایان نامه، شرکت در کنفرانس های مختلف و ارائه ایده ها و نتایج فعالیت های خود و تدریس در دانشگاه

سال سوم تحصیل و پژوهش دوره دکتری: در انتهای این دوره نگارش پایان نامه باید تمام شود و پس از تائید شدن آن توسط استاد راهنما، ارائه طرح و پروژه تحقیقاتی در طی یک جلسه دفاع ۳ ساعته به هیئت داور متخصص

انواع مختلف دوره های تحقیقاتی در انگلستان

در این قسمت انواع دیگر مدارک تحقیقاتی در انگلستان را معرفی خواهیم کرد.

دوره MPHIL یا (MASTER OF PHILOSOPHY):

اکثر متقاضیان که قصد تحصیل در مقطع دکتری دارند باید در دوره MPHIL شرکت کنند و بعد از گذراندن ۱۲ الی ۱۸ ماه در این دوره می توانند وارد دوره دکتری بشوند.دانشجویان باید پایان نامه ای برای بیان نتیجه تحقیقات خود با حداکثر ۶۰ هزار کلمه ارائه بدهند.

دوره MRES یا MASTER OF RESEARCH)):

این دوره یک دوره تحقیقاتی تحصیلات تکمیلی است. تحقیقات دوره MRes مرتبط با حوزه های هنر، علوم انسانی و علوم اجتماعی می باشد. گذراندن این دوره برای برخی از رشته های تحصیلی دکتری الزامی است.در انتهای این دوره پایان نامه ۴۰ هزار کلمه ای باید به هیئت داور ارائه شود.

دوره دکتری حرفه ای:

این دوره شبیه دوره دکتری بوده اما دانشجویان باید با انجام تمرینات پیشرفته، توانایی های تحصیلی خود را بهبود ببخشند.دکتری حرفه ای رشته های رایج شامل حقوق، آموزش، تجارت، مهندسی و پزشکی می باشد.

بررسی شرایط تحصیل مقطع دکتری در کشور انگلستان 2021

شرایط تحصیل مقطع دکتری در انگلستان

برای وارد شدن به دوره دکتری یا PhD در کشور انگلستان فرد متقاضی باید دوره های کارشناسی و کارشناسی ارشد را با موفقیت تمام کرده و معدل بالایی داشته باشد.

در این مقطع دانشجو باید مهارت زبان انگلیسی بالاتری نسبت به مقاطع تحصیلی گذشته داشته باشد و حداقل نمره زبان برای تحصیل در مقطع دکتری در انگلستان ۷ است.

برای دریافت پذیرش در مقطع دکتری داوطلب به یک پیشنهاد تحقیقاتی و یا پروپوزال (PhD Research Proposal) نیاز دارد که نظر استاد راهنما در دانشگاه مد نظر خود را جلب کند.

این پیشنهاد تحقیقاتی باید پژوهش و تحقیقی که فرد در مقطع دکتری قصد دارد روی آن کار کند را به استاد راهنما نشان بدهد. همچنین گفتن دلایل و شیوه ی انجام تحقیق در پیشنهاد تحقیقاتی ضروری می باشد.

برای تحصیل در مقطع دکتری مرتبط بودن رشته مقطع کارشناسی ارشد و دکتری اهمیت دارد ولی در برخی از دانشگاه ها این امکان وجود دارد که داوطلب در رشته هایی تحصیل کند که مرتبط با دوره فوق لیسانس نیست.

پیدا کردن استاد راهنما برای تحصیل در مقطع دکتری در انگلستان

برای دریافت پذیرش در دوره دکتری در کشور انگلستان وجود استاد راهنما یا سوپروایزر در دانشگاه مقصد الزامی است.

استاد راهنما فردی است که در رشته انتخابی دانشجو تخصص و دانش لازم را دارد و تجربیات جامعی در ارتباط با موضوع مورد پژوهش به دست آورده است.

متقاضیان می توانند با جستجو در مجلات و وب سایت های معتبر استاد راهنمای مناسب خود و پروژه تحقیقاتی خود را بیابند که این روش برای شناسایی دانشگاه مورد نظر نیز کمک می کند.

بعد از یافتن استاد راهنما می توان از طریق ایمیل با آن ارتباط برقرار کرد و نظر وی را در زمینه پروژه تحقیقاتی و دریافت پذیرش تحصیلی در مقطع دکتری از دانشگاه مربوطه جلب کرد.

دریافت بورسیه تحصیلی در مقطع دکتری

دریافت بورسیه ی تحصیلی یکی از موارد مهم برای تحصیل در مقطع دکتری در انگلستان می باشد چرا که با دریافت بورسیه یا کمک هزینه تحصیلی هزینه های مرتبط با تحصیل و زندگی در انگلستان  کاهش می یابد. بورسیه های تحصیلی انگلستان به دو گروه دولتی و خصوصی تقسیم می شوند. کشور انگلستان تعداد زیادی از بورسیه های تحصیلی برای دانشجویان مقطع دکتری در نظر گرفته است که رقابت تنگاتنگی برای دریافت آن ها وجود دارد.این بورسیه ها بر اساس شایستگی افراد و برتری تحصیلی آن ها به دانشجویان اعطا می گردد.

در جدول زیر چند بورسیه تحصیلی در مقطع دکتری به عنوان مثال آورده شده است.

نام بورسیه تحصیلیتوضیحات
Clarendon Fund Scholarships, University of Oxfordبورسیه کامل برای تمام دانشجویان بین المللی در تمامی رشته ها می باشد.
Anglia Ruskin University MBA Scholarshipاین بورسیه کامل نیست و فقط شامل هزینه های جزئی، برای رشته های حقوق و بیزینس می شود.
Rhodes Global Scholarshipبورسیه کامل که همه هزینه ها از جمله پرداخت شهریه، حقوق ماهانه و بلیط برگشت هواپیما را پوشش می دهد.

 

مدارک مورد نیاز برای تحصیل در مقطع دکتری

افراد متقاضی برای تحصیل در مقطع دکتری در کشور انگلستان باید از دانشگاه مد نظر خود پذیرش بگیرند.مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش از دانشگاه های انگلستان در مقطع دکتری عبارتند از:

 • مدرک دوره دیپلم و کارشناسی ارشد مرتبط
 • ریز نمرات سنوات تحصیلی قبل
 • مدرک IELTS با نمره بالای ۷
 • معدل بالا
 • نوشتن پروپوزال
 • معرفی نامه
 • رزومه کاری در صورت وجود

برترین دانشگاه های انگلستان برای تحصیل در مقطع دکتری

در حال حاضر حدود ۱۰۴ دانشگاه درجه بندی شده و ۷۴ موسسه در انگلستان، دوره دکتری را به دانشجویان ارائه می دهند که تعداد زیادی از این دانشگاه ها در لیست ۱۰۰ دانشگاه برتر جهان قرار گرفته اند.برترین دانشگاه های انگلستان در مقطع دکتری بر اساس مقیاس QS در سال ۲۰۲۱ عبارتند از:

رتبه در جهاننام دانشگاهرتبه در انگلستان
۵دانشگاه آکسفورد۱
۷دانشگاه کمبریج۲
۸کالج امپریال لندن۳
۱۰دانشگاه کالج لندن (UCL)۴
۲۰دانشگاه ادینبورگ۵
۲۷دانشگاه منچستر۶
۳۱کالج کینگ لندن (KCL)۷
۴۹دانشکده اقتصاد و علوم سیاسی لندن (LSE)۸
۵۸دانشگاه بریستول۹
۶۲دانشگاه وارویک۱۰

 

دوره دکترا در انگلستان از ماه سپتامبر آغاز شروع شده و در اکثر مواقع در ماه ژوئن پایان می یابد.

روند تحصیل دکتری در انگلستان و اخذ ویزا

از جمله مهمترین موارد برای تحصیل در مقطع دکتری دریافت ویزای تحصیلی انگلستان می باشد. این ویزا Tier4 نام داد و مدارک زیر برای اخذ آن مورد نیاز است:

 • پاسپورت معتبر
 • مدارک هویتی از جمله شناسنامه و کارت ملی
 • سند ازدواج در صورت تاهل
 • نامه تمکن مالی
 • نامه پذیرش نهایی از دانشگاه یا CAS letter
 • ترجمه مدارک تحصیلی و ریز نمرات سنوات قبلی
 • مدرک آیلتس با حداقل نمره ۷
 • انگیزه نامه یا (state of purpose)
 • رزومه کاری

تحصیل دکتری در انگلستان و دریافت ویزای همراه

در مقطع دکتری می توانید همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال خود را به عنوان همراه به کشور انگلستان ببرید و برای آن ها ویزای همراه اخذ نمایید. در این صورت فرزندان شما از خدمات آموزشی باکیفیت در مدارس انگلستان بهره مند خواهند شد. برای این منظور لازم است اثبات کنید از تمکن مالی کافی برای حمایت از خانواده خود در انگلستان برخوردار هستید.

همچنین میتوانید برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه دریافت ویزای همراه انگلستان به این مقاله مراجعه نمایید.

هزینه های تحصیل در مقطع دکتری

هزینه های تحصیل در مقطع دکتری برای دانشجویان انگلستان و اتحادیه اروپا نسبت به دانشجویان بین المللی متفاوت است و دانشجویان بین المللی باید هزینه های بیشتری برای تحصیل در این مقطع بپردازند.

همچنین شهریه ی دانشگاه های مختلف بر اساس امکانات و تجهیزات آموزشی که دارند متغییر خواهد بود و به طور کلی دانشجویان بین المللی برای تحصیل در مقطع دکتری سالانه باید ۲۰ هزار پوند بپردازند.

تحصیل در مقطع دکتری و هزینه های زندگی

در سال ۲۰۲۱ هزینه های زندگی در انگلیس بسته به شهر متغیر است و شهر لندن گرانترین شهر انگلستان به حساب می آید.

نوع هزینهشرح هزینه و مقدار آن
هزینه اجاره و

سکونت

در سال ۲۰۲۱ متوسط اجاره دانشجویی در هر هفته حدود ۶۵۰  پوند می باشد.
هزینه قبوض مختلف مانند آب و برقمبلغ مورد نیاز برای قبوض مختلف مانند آب و برق در ماه حدود ۶۰ پوند است.
هزینه صورت حساب تلفن همراهبرای صورت حساب تلفن همراه ۱۵ تا ۳۵ پوند باید در نظر گرفت.
هزینه اینترنت ماهانهبرای شارژ اینترنت در ماه ۳۰ پوند مورد نیاز است.
خزید کتاب و لوازم تحریرکتاب و سایر لوازم تحصیلی نیز ۶۵ پوند در هفته  هزینه دارد.

شرایط کار پس از تحصیل در مقطع دکتری

دانشجویانی که در مقطع دکتری تحصیل می کنند اجازه دارند در هفته تا ۳۰ ساعت به کار دانشجویی بپردازند. همچنین یکی دیگر از مواردی که برای متقاضیان این رشته اهمیت دارد شرایط کار پس از تحصیل می باشد. فارغ التحصیلان می توانند تا یک سال پس از پایان یافتن دوره تحصیلی خود در انگلستان به جستجوی کار مناسب بپردازند. با توجه به نرخ بیکاری پایین و فرصت های شغلی بی نظیری که این کشور برای افراد متخصص قرار می دهد افراد در کوتاه ترین زمان می توانند شغلی مناسب با رشته تحصیلی خود بیابند و ویزای کار پس از تحصیل در انگلستان دریافت نمایند.

۰۸ هشت سال از تأسیس موسسه پیوند می گذرد و بین ۳۰ تا ۵۰ دانش آموز سالانه توسط موسسه پیوند، وارد مدارس نمونه و دانشگاه ها می شوند. درباره پیوند بیشتر بدانید
فرم درخواست مشاوره