تحصیل رشته پزشکی در کشور انگلستان

با توجه به این نکته که تحصیل در انگلستان همیشه یکی از برترین انتخاب ها برای تحصیل در اروپا است و با توجه به کیفیت تحصیل رشته پزشکی در کشور انگلستان ، این کشور به یکی از بهترین مقاصد برای تحصیل در رشته پزشکی بدل گشته و هر ساله جمعی از بهترین و سخت‌کوش‌ترین دانشجویان را از سراسر دنیا به خود جذب می‌نماید. با ما همراه باشید تا در این مورد  اطلاعات بیشتری بدست آورید:

شرایط تحصیل رشته پزشکی در کشور انگلستان 

انتخاب دانشگاه و کشور مناسب برای ادامه تحصیل بطور قطع ارتباط مستقیمی با ساختن آینده شغلی مناسب، درآمد بالا، کیفیت زندگی مطلوب و روبرو شدن با فرصت های عالی در زندگی دارد. حال این سوال مطرح میشود که چرا انگلستان مقصد بسیار مناسبی جهت تحصیل است؟

 • کشور انگلستان با ارایه تجهیزات پیشرفته پزشکی، استانداردهای کیفی آموزشی و استفاده از نوین ترین متدهای آموزشی روز دنیا کاملا شما را متقاعد میکند که وقت و هزینه خود را صرف مقصد مناسبی کرده اید.
 • دوره تحصیل پزشکی در کشور انگلستان کوتاهتر از سایر کشورها یعنی ۵ سال می باشد.
 •  مدرک تمام دانشگاه های پزشکی کشور انگلستان مورد تایید وزارت بهداشت کشور ایران است.
 • متقاضیان تحصیل پزشکی در انگلستان پس از ۶ ماه حضور در این کشور می توانند از خدمات رایگان بیمه ای و بهداشتی این کشور بهره مند شوند.
 • این کشور انگلیسی زبان از نظر بعد مسافت با ایران نزدیکتر از کشورهایی چون استرالیا، کانادا و ایالات متحده آمریکا میباشد و این امر رفت و آمد را تسهیل می نماید.

دوره های مورد نیاز برای تحصیل رشته پزشکی در کشور انگلستان

داوطلب پیش از تحصیل پزشکی در کشور انگلستان متناسب با سن و مقطع تحصیلی اش باید حتما دوره های GCSE / General Certificate Secondary Education یا A Level Course یا Foundation Course را در کشور انگلستان گذرانده باشد.

پس از گذراندن دوره های متناسب برای درخواست پذیرش از دانشگاه داوطلب بایستی در آزمون UKCAT / UK Clinical Aptitude Test  یا BMAT / Biomedical Admission Test شرکت کرده و نمره قبولی را کسب نماید.کسب حداقل نمره ۷.۰ در آزمون IELTS برای پذیرش در رشته پزشکی در دانشگاه های کشور انگلستان الزامی است.  البته باید در نظر داشت هر دانشگاهی علاوه بر ضوابط عمومی ، شرایط اختصاصی خود را نیز در گزینش و انتخاب دانشجو اعمال می نماید.

دوره GCSE برای تحصیل پزشکی در انگلستان

دوره GCSE در کشور انگلستان یا همان GCSE / General Certificate Secondary Education معادل سال اول و دوم دبیرستان در مدارس داخلی کشور می باشد، در صورتی که شما متقاضی گرامی در سنین زیر ۱۷ سال به قصد تحصیل رشته پزشکی وارد کشور انگلستان شوید بایستی دوره های GCSE را بگذرانید.
فراگیری ماده های درسی از جمله دروس زبان، ریاضی، شیمی، زیست شناسی و … از جمله دروسی هستند که شما موظف به خواندن آن در این دوره می باشید. دانش آموزان بایستی پس از پایان دوره در آزمون های کتبی و شفاهی جهت قبولی و ورود به سال تحصیلی بعد شرکت نمایند.

سیستم نمره دهی در دوره GCSE از A تا G بوده که اگر شما نمره A تا C را در حداقل ۵ ماده درسی کسب نمایید میتوانید وارد دوره دو ساله A-Level با هدف ورود به دانشگاه های برتر کشور انگلستان شوید و یا دوره یکساله Foundation را انتخاب نمایید که این دوره نیز مصدر خوبی برای ورود به تعدادی از دانشگاه های پزشکی کشور انگلستان می باشد.

دوره A-Level برای تحصیل پزشکی در انگلستان

افرادی که دارای مدرک دیپلم از مدارس ایران می باشند، میتوانند مستقیما بدون گذراندن دوره های GCSE برای دوره A-Levels در کشور انگلستان اقدام کنند. دروسی که دانش آموزان در این دوره می گذرانند بیانگر رشته ای است که قصد ادامه تحصیل در آن را دارند و هر چه نمراتشان در این دوره بالاتر باشد شانس ورود به دانشگاه های با رنکینگ بهتر برای ایشان بیشتر خواهد بود.

اغلب دانش آموزان در این دوره دو ساله ۲ یا ۴ درس را میخوانند. که برای تحصیل در رشته پزشکی کسب نمره A در دروس شیمی و زیست شناسی الزامی است. شما داوطلب عزیز با تحصیل در این دوره ها و کسب نمره های بالا شانس تحصیل در بهترین دانشگاه های پزشکی انگلستان را خواهید داشت.

دوره Foundation برای تحصیل پزشکی در انگلستان

دوره Foundation در کشور انگلستان که دوره ای یک ساله است برای دانش آموزانی ارائه می شود که دارای مدرک دیپلم باشند. کالج های مختلفی در کشور انگلستان این دوره را در راستای تحصیل پزشکی ارائه می نمایند. دوره Foundation نسبت به دوره A-Level ساده تر بوده و زمان کوتاه تر و در راستای آن هزینه کمتری را شامل میشود.

معرفی آزمون UKCAT

نام یکی از آزمون های ورودی به رشته‌های پزشکی در کشور انگلستان UKCAT است. این آزمون  UKCAT / UK Clinical Aptitude Test بخشی از پروسه‌ی پذیرش در دانشگاه‌های پزشکی انگلستان محسوب می‌شود. آزمون UKCAT به صورت آنلاین برگزار شده و هدف آن ارزیابی توانایی‌های شناختی، نگرش، تفکر انتقادی و استدلال منطقی می‌باشد.

معرفی آزمون BMAT

یکی دیگر از آزمون های تایید صلاحیت متقاضیان تحصیل در رشته‌های پزشکی در کشور انگلستان BMAT / Biomedical Admission Test نام دارد. این آزمون بصورت حضوری برگزار شده و دو ساعت به طول می‌انجامد. نتیجه آزمون تنها برای همان سالی است که فرد آزمون داده است، معتبر میباشد. لازم به ذکر است برای ورود به دانشگاه‌های Cambridge, London Imperial College, Oxford و University College London قبولی در آزمون BMAT الزامی است.

هزینه های تحصیل رشته پزشکی در کشور انگلستان

هزینه های تحصیل پزشکی در کشور انگلستان حداقل سالی ۲۰ هزار پوند میباشد و هزینه های زندگی بسته به شهر محل زندگی و شیوه زندگی هر فردی متغیر است. هزینه تحصیل در رشته پزشکی در کشور انگلستان با توجه به کیفیت و اعتبار بالای آن بیشتر از بسیاری از رشته‌های دیگر می‌باشد اما به رغم بالا بودن شهریه تحصیل، از آنجا که پزشکان در انگلستان از سطح درآمد بسیار بالایی برخوردار می‌باشند، این هزینه بی شک به یک سرمایه گذاری ایده‌آل نزدیک است تا هزینه گزاف.

برترین دانشگاه های انگلستان برای تحصیل در رشته پزشکی 

دانشگاه‌های کشور انگلستان بیش از ۶۰ گرایش در علوم پزشکی را ارائه می‌دهند که ازمحبوب‌ترین آن‌ها میتوان به رشته های بیهوشی، پزشکی عمومی، پاتولوژی، روانپزشکی، رادیولوژی و جراحی اشاره نمود.در لیست زیر می توانید اسامی ۱۰ دانشگاه برتر برای تحصیل پزشکی در کشور انگلستان را براساس رتبه‌بندی معروف Times Higher Education  در سال ۲۰۲۰ مشاهده کنید.

 1. دانشگاه آکسفورد (University of Oxford)
 2. دانشگاه کمبریج (University of Cambridge)
 3. ایمپریال کالج لندن (Imperial College London)
 4. دانشگاه کالج لندن (University College London (UCL))
 5. کینگز کالج لندن (King’s College London)
 6. دانشگاه ادینبورگ (University of Edinburgh)
 7. دانشگاه گلاسکو (University of Glasgow)
 8. دانشگاه لیورپول (University of Liverpool)
 9. دانشگاه منچستر (University of Manchester)
 10. دانشگاه کوئین مری لندن (Queen Mary University of London

خدمات تحصیل در رشته پزشکی

۰۸ هشت سال از تأسیس موسسه پیوند می گذرد و بین ۳۰ تا ۵۰ دانش آموز سالانه توسط موسسه پیوند، وارد مدارس نمونه و دانشگاه ها می شوند. درباره پیوند بیشتر بدانید
فرم درخواست مشاوره