تحصیل در رشته های هنر و فشن مد در انگلستان

امروزه رشته های هنر در بین جوانان و نوجوانان بسیار محبوب بوده و متقاضیان بسیاری تحصیل در رشته هنر و فشن مد در انگلستان را به خاطر فرهنگ و تاریخ غنی که جنبه الهام بخش فراوانی را برای علاقه مندان به هنر فراهم می کند انتخاب می کنند البته وجود دانشگاه های برتر هنر در انگلستان نیز دلیلی بر این انتخاب است. در ادامه مقاله همراه ما باشید تا با شرایط تحصیل در رشته های هنر و فشن مد آشنا شده و هزینه تحصیل هنر و امکان دریافت بورسیه تحصیلی هنر را بررسی کنیم.

 

 

چرا انگلستان را برای رشته های هنر انتخاب کنیم؟

کشور انگلستان در حال حاضر با داشتن انواع مراکز و رویدادهای فرهنگی و هنری مانند موزه ها، گالری ها، جشنواره ها و … به یکی از خواستگاه های هنر و مد و فشن تبدیل شده است. دانشگاه های هنر انگلستان در بین بهترین دانشگاه های هنر جهان به چشم می خورند و همواره از رنکینگ بالایی برخوردار هستند که در سال بیش از ۱۵۰۰ دوره هنر و طراحی به دانشجویان هنر و علاقه مندان آن ارائه می دهند. از دیگر مواردی که کشور انگلستان را به گزینه ای مناسب برای تحصیل هنر تبدیل کرده می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • آموزش هنر در کشور انگلستان به صورت حرفه‌ای و با متد های بروز
 • جامعه بزرگ هنری و وجود فرهنگ های متنوع در جهت گسترش خلاقیت افراد
 • وجود گرایش‌های متنوع و گوناگون رشته هنر در انگلستان
 • بهبود و ارتقا مهارت‌های ارتباطی در اثر آموزش هنر

تحصیل در رشته های هنر در انگلستان

داوطلبان تحصیل در رشته های هنر برای دریافت پذیرش از دانشگاه باید نمونه کارهای خود را به دانشگاه ارائه بدهند و این مورد یکی از شرایط اصلی برای پذیرش به حساب می آید علاوه بر ارائه نمونه کار سوابق تحصیلی متقاضی و مدرک زبان معتبر نیز مورد نیاز می باشد.

برای تحصیل در رشته های هنر انگلستان در مقطع لیسانس، نمره آیلتس ۶ در شرایط اکثر دانشگاه ها وجود دارد که بسته به رشته انتخابی ممکن است شرایط و مدارک مختلفی مورد نیاز باشد به عنوان مثال برای تحصیل در رشته سینما در انگلستان نمره آیلتس ۶.۵ مورد نیاز می باشد.

طول تحصیل در رشته های هنر ممکن است یک سال بیشتر از سایر رشته ها باشد زیرا بعد از اتمام دوره آموزشی شرایط کار در کمپانی های برجسته در عرصه هنر و فشن برای فارغ التحصیلان فراهم می شود و افراد می توانند دوره های کار تحصیل در رشته های هنری را بگذرانند که در طی این دوره ضمن افزایش تجربه و مهارت، حقوق نیز دریافت خواهند کرد.

شرایط تحصیل در رشته های مد و فشن در انگلستان

طراحی مد، هنر استفاده از طراحی و زیبایی شناسی در تولید پوشاک، کیف،کفش و زیورآلات است که البته فقط به طراحی محدود نشده و تولید و بازاریابی لباس را هم شامل می شود. تحصیل در این رشته نگرش کاملی از صنعت مد را به افراد می دهد. شرایط تحصیل در رشته مد و فشن در دانشگاه های مختف متفاوت است و هر دانشگاه ممکن است دوره های مختلفی برای این رشته ارائه بدهد. برای دریافت پذیرش در رشته فشن و مد انگلستان ارائه نمونه کار و ایده های خلاقانه و نوین بسیار مهم است و از شرایط اصلی به حساب می آید.

دانشگاه های انگلستان در زمینه طراحی و فشن امکانات پیشرفته ای در اختیار دانشجویان قرار می دهند و همچنین استادان معروف و برجسته در حوزه مد و فشن مطالب و دروس را به دانشجویان تدریس می کنند به همین دلیل این رشته در بین متقاضیان بسیار محبوب و پرطرفدار است. برای تحصیل در رشته مد و فشن نمره آیلتس ۶ به بالا مورد نیاز است.

دانشگاه های برتر انگلستان در رشته مد و فشن

یک طراح مد باید ویژگی هایی نظیر خلاقت، اشتیاق، مهارت های ارتباطی قوی و توانایی هنری داشته باشد که دانشگاه های برتر بسیاری در رشته مد و فشن در انگلستان این مهارت ها و ویژگی ها را در دانشجویان ایجاد و تقویت می کنند.

در جدول زیر اسامی برخی از بهترین دانشگاه ها در رشته مد و فشن در انگلستان نوشته شده است.

نام دانشگاهردیف
دانشگاه Loughborough۱
دانشگاه کینگستون۲
دانشگاه مرکزی لنکاوی۳
دانشگاه استافوردشایر۴
دانشگاه ادینبورگ۵
دانشگاه متروپولیتن منچستر۶
دانشگاه هنر لندن۷
دانشگاه ولز ، ترینیتی سنت دیوید۸

 

شرایط تحصیل در رشته موسیقی در انگلستان

برای تحصیل در رشته موسیقی انگلستان مانند دیگر رشته های هنری ارائه اجرا موسیقی و مدرکی که استعداد و توانایی فرد را در زمینه موسیقی نشان می دهد الزامی بوده و مدرک آیلتس با حداقل نمره ۶ مورد نیاز است. دانشجویان بین المللی با تحصیل در رشته موسیقی در انگلستان می توانند مهارت های خود را گسترش داده و تجربه های مفیدی کسب نمایند که آینده شغلی آن ها را تضمین می کند. دانشجویان بعد از فارغ التحصیلی می توانند به عنوان یک نوازنده و هنرمند در عرصه موسیقی فعالیت کنند و یا در حوزه های دیگر مربوط به موسیقی مانند تولید کنندگی، صدابرداری و … مشغول  به کار شوند.

 

 

دانشگاه های برتر انگلستان در رشته موسیقی

در جدول زیر اسامی برخی از بهترین دانشگاه ها در رشته موسیقی نوشته شده است.

نام دانشگاهردیف
دانشگاه دورهام۱
دانشگاه ساوتهمپتون۲
دانشگاه آکسفورد۳
دانشگاه کمبریج۴
آموزشگاه موسیقی و نمایش گیلد هال۵
دانشگاه بریستول۶
دانشگاه منچستر۷
دانشگاه ابردین۸

 

برترین گرایش های رشته هنر در انگلستان

در کشور انگلستان با وجود دانشگاه های هنر بسیار امکان تحصیل در همه ی گرایش ها و زیر شاخه های هنر فراهم شده است و داوطلبان می توانند بسته به ذوق هنری و علایق و استعداد خود با فراهم کردن شرایط و مدارک مورد نیاز از دانشگاه های هنر انگلستان پذیرش بگیرند. برترین گرایش های رشته هنر عبارتند از:

 

 

هنرهای نمایشی

هنرهای نمایشی نوعی از هنر می باشد که در آن با استفاده از صورت، اندام و صدای خود نمایشی هنری اجرا می شود که این نمایش می تواند به صورت انفرادی و یا گروهی باشد. این رشته هنری ترکیبی از واحد های عملی و تئوری دارد و ویژگی هایی مانند خلاقیت، نظم و علاقه به فعالیت های گوهی باعث می شود تا در این رشته موفق باشید. همچنین رشته هنرهای نمایشی متشکل از هنرهایی همچون آواز، رقص، موسیقی، شعبده بازی و … است و تحصیل در این رشته به طور معمول ۳ سال به طول می انجامد.

برخی از واحدهای درسی رشته هنرهای نمایشی در انگلستان عبارتند از:

 • مطالعات حرکتی
 • فرهنگ ومفاهیم هنر
 • تئاترتکنیکی
 • زبان بدن و رقص

 

گرایش های رشته هنرهای نمایشی در انگلستان

این رشته دارای گرایش های بسیار متنوعی است و افراد می توانند رشته تحصیلی متناسب با علاقه خود را بیاموزند. گرایش های اصلی رشته هنرهای نمایشی عبارتند از:

 • موسیقی
 • رقص
 • تئاتر

 

هنرهای سینمایی

رشته سینما یکی از جدیدترین رشته های هنری در جهان است که این هنر یک داستان واقعی یا تخیلی را روایت می کند. دانش‌آموختگان این رشته می‌توانند پس از فارغ التحصیلی به سرعت جذب بازار کار انگلستان شوند زیرا صنعت سینما همواره از همکاری افراد خلاق حمایت می کند. تحصیل در این رشته به دانشجویان کمک می کند تا تفکری انتقادی خود را نسبت به مسائل هنری تقویت کنند و بتوانند جنبه های مختلف صنعت سینما را تجزیه و تحلیل کند.

 

 

برخی از واحدهای درسی رشته سینما در انگلستان:

 • فرهنگ
 • فیلم نامه نویسی
 • سینمای جهان
 • تاریخ فیلم
 • صحنه سازی و تولید مجموعه

 

گرایش های رشته سینما در انگلستان

سینما تاثیر بسیاری در فرهنگ جوامع دارد به همین دلیل یکی از رشته های تحصیلی مهم هنری می باشد. این رشته گرایش های متنوعی دارد که درآمد آن ها نسبت به سایر مشاغل بسیار بیشتر است که خود یک مزیت به حساب می آید.گرایش های رشته سینما عبارتند از:

 • تدوین
 • فیلمنامه نویسی
 • کارگردانی
 • فیلم برداری

 

طراحی داخلی

رشته طراحی داخلی ترکیبی از مهارت های هنری و فنی است و یک رشته ایده آل برای افراد خلاق و پویا می باشد. طراحی داخلی فقط به چیدمان دکوراسیون گفته نمی شود بلکه آن فقط جزئی از این رشته به حساب می آید. به طور کلی طراحی داخلی فرایندی است که مجموعه‌ای از راه‌حل‌های زیبایی شناختی اما کارآمد را برای استفاده بهتر از فضای مورد نظر در اختیار مشتریان خود قرار می‌دهد. این رشته یکی از پردرآمدترین رشته ای فنی هنری است که در سال های اخیر در بین افراد بسیار محبوب شده است.

۷ اصل رشته طراحی داخلی عبارتند از:

 • فضا
 • خطوط
 • فرم ها
 • نور
 • رنگ
 • بافت
 • الگو

 

گرایش های رشته طراحی داخلی در انگلستان

رشته طراحی داخلی گرایش های مختلف و متنوعی دارد. افرادی که در این رشته ها تحصیل و فعالیت می کنند از برنامه های کامپیوتری مانند BIM و CAD برای طراحی استفاده می کنند البته ممکن است در برخی موارد از طراحی دستی نیز استفاده شود. طراحان داخلی با مشاغل مختلفی از جمله مهندسان عمران، مهندسان مکانیک و کارگران ساختمانی در ارتباط اند.

 

گرایش های رشته طراحی داخلی عبارت است از:

 • طراحی داخلی اماکن مسکونی
 • طراحی داخلی اماکن تجاری
 • طراحی روشنایی
 • طراحی نمایشگاه
 • طراحی پایدار

 

هزینه تحصیل در رشته های هنر انگلستان

هزینه تحصیل در رشته های هنر بسته به نوع رشته و دانشگاه متغیر است ولی به طور کلی باید گفت هزینه تحصیل در دانشگاه های کشور انگلستان با توجه به کوتاه تر بودن طول دوره های تحصیلی نسبت به سایر کشورها مقرون به صرفه  تر است. برای تحصیل در رشته های هنر در سال بین ۱۲ تا ۲۵ هزار پوند مورد نیاز می باشد. در جدول زیر هزینه تحصیل در مقاطع مختلف رشته های هنر نوشته شده است.

مقطع تحصیلیهزینه
کارشناسی۱۵ الی ۳۰ هزار پوند
کارشناسی ارشد۱۳ الی ۲۰ هزار پوند
دکتری۱۸ تا ۲۴ هزار پوند

 

علاوه بر هزینه های تحصیلی دانشجویان باید هزینه های مربوط به زندگی مانند اجاره مسکن، خوراک و غیره را در نظر داشته باشند هزینه زندگی در شهر لندن به طور متوسط ۱۲ هزار پوند در سال و هزینه زندگی در شهرهای دیگر به طور میانگین سالانه ۱۰ هزار پوند می باشد.

 

معرفی برترین دانشگاه های هنر در انگلستان

هنر رشته ای است با زیر شاخه های متنوع که در انگلستان دانشگاه های بسیاری این رشته ها را در سطح عالی به دانشجویان ارائه می دهند که بعد از فارغ التحصیلی نیز با مدرک معتبری که دریافت کرده اند بازار کار خوب نه تنها در انگلستان بلکه در سراسر دنیا خواهند داشت. ۳ مورد از دانشگاه های برتر هنر انگلستان عبارتند از:

Royal College of Art

Royal College of Art یا کالج سلطنتی لندن از قدیمی ترین و برترین دانشگاه های هنر در جهان است که در طی چند سال پیاپی در لیست دانشگاه های برتر هنر و طراحی جهان قرار گرفته است. این دانشگاه در سال بیش از ۲۴۰۰ دانشجو از سرتاسر جهان می پذیرد و در کل ۱۸ هزار دانشجو دار. هزینه تحصیل در این دانشگاه بخ طور متوسط ۲۰ هزار پوند می باشد. دانشکده های کالج سلطنتی لندن عبارتند از:

 • دانشکده‌ی معماری
 • دانشکده‌ی هنر و علوم انسانی
 • دانشکده‌ی ارتباطات
 • دانشکده‌ی طراحی

 

University College London_ Slade School of Fine Art

دانشکده هنر UCL Slade سالانه میزبان دانشجویان بسیاری در رشته های هنرهای زیبا از جمله نقاشی، عکاسی، مجسمه سازی و … در انگلستان است. این دانشکده در سال ۱۸۶۸ تاسیس شد و از آن روز تا به امروز می کوشد تا بروزترین مطالب را به دانشجویان خود آموزش بدهد و به همین دلیل ماژول های تحصیلی این دانشکده به طور متناوب در حال تغییر است.

 

University of the Arts London

دانشگاه هنر لندن یکی از پیشروترین دانشگاه های هنر انگلستان است که طیف وسیعی از رشته های هنری را به دانشجویان ارائه می دهد. دانشجویان این دانشگاه به برترین مراکز هنری انگلستان دسترسی دارند و با برنامه های حمایتی دانشگاه از فارغ التحصیلان ممتاز خود با عنوان هنرمندان در حال ظهور تاثیر بسزایی در رشد جامعه هنری دارد. این دانشگاه با برگذاری فستیوال هایی دانشجویان خود را با افراد برجسته در زمینه هنر و صنعت مد آشنا می کند.

 

 

دریافت بورسیه تحصیلی رشته هنر در انگلستان

دریافت بورسیه تحصیلی رشته هنر روش مناسب برای کاهش هزینه های تحصیلی به شمار می رود به همین دلیل برای به دست آوردن ای بورسیه ها رقابت بسیاری وجود دارد. بورسیه های انگلستان توسط دانشگاه ها یا سازمان های دولتی و خصوصی به دانشجویان برتر و با استعداد اعطا می گردد تا بدون دغدغه های مالی تحصیل کنند. بورسیه ها و کمک هزینه های تحصیلی انگلستان بسته به بودجه سازمان یا دانشگاه می توانند مبالغ مختلفی را برای بورسیه در نظر بگیرند. داوطلبان برای دریافت بورسیه باید علاوه بر سوابق تحصیلی عالی، معدل بالا و مدرک زبان انگلیسی، استعداد و یا مهارت در رشته هنری مورد نظر داشته باشند.

در ادامه چند بورسیه تحصیلی برای دانشجویان رشته هنر را بررسی می کنیم.

بورس تحصیلی UAL: این بورسیه توسط دانشگاه هنر لندن به دانشجویانی که در یکی از شش دانشکده این دانشگاه در رشته های مرتبط با طراحی تحصیل می کنند اهدا می شود.

بورسیه دانشگاه میدلکس و هنرهای خلاق لندن: دانشگاه میدلکس چهار بورسیه تحصیلی برای دانشجویان کارشناسی ارشد هنر خود ارائه می دهد که نیمی از هزینه های تحصیلی فرد را پوشش می دهد.

بورس تحصیلی لیولینگ: این بورسیه مختص رشته طراحی بوده و هزینه های زندگی و تحصیلی فرد را به طور کامل پوشش  می دهد و به ارزش ۱۲ هزار پوند است.

بورس تحصیلی تونی اسنودون: این بورسیه به کلیه دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد که معلولیت جسمی و حسی حرکتی دارند تعلق می گیرد. این بورسیه از نوع کامل بوده و بسته به رشته دانشجو تا سقف ۱۵ هزار پوند هزینه های تحصیلی و زندگی فرد را تامین می کند.

 

۰۸ هشت سال از تأسیس موسسه پیوند می گذرد و بین ۳۰ تا ۵۰ دانش آموز سالانه توسط موسسه پیوند، وارد مدارس نمونه و دانشگاه ها می شوند. درباره پیوند بیشتر بدانید
فرم درخواست مشاوره