روند تحصیل رشته پزشکی در کشور کانادا در سال ۲۰۲۱

ادامه تحصیل در کشور کانادا و مخصوصا تحصیل در رشته پزشکی کانادا همواره رویای بسیاری از افراد است.کشور کانادا با امکانات آموزشی سطح بالا و استانداردهای زندگی ایده آل به کشوری پرطرفدار برای مهاجرت تبدیل شده است و از آنجایی که رشته پزشکی یکی از رشته های محبوب در بین داوطلبان مهاجرت تحصیلی به کانادا است در این مقاله روند تحصیل پزشکی در کشور کانادا در سال ۲۰۲۱ را برای شما بررسی خواهیم کرد.

تحصیل رشته پزشکی در کشور کانادا در سال 2021

شرایط تحصیل در رشته پزشکی در کانادا

رشته پزشکی از رشته های دانشگاهی پرتقاضا در کانادا است که فارغ التحصیلان این رشته می توانند از طریق کار در این کشور اقامت دائم کانادا را به دست آورده و مانند یک شهروند در این کشور زندگی کرده و از امکانات ایده آل این کشور بهرمند شوند.

داشتن مدرک لیسانس علوم پایه

افرادی که قصد تحصیل در رشته های پزشکی دارند باید پس از دریافت مدرک دیپلم، در یک دوره چهارساله شرکت کنند به عبارتی باید دوره لیسانس را در یکی از رشته های علوم پایه بگذرانند. رشته های علوم پایه شامل رشته هایی مانند شیمی، فیزیک، زیست و… می شود.

داشتن رزومه تحصیلی قوی

افراد برای پذیرش در رشته های پزشکی باید از قبل برنامه ریزی دقیقی برای این هدف خود داشته باشند چرا که برای قبولی در این رشته تحصیلی رقابت زیادی وجود دارد و افراد باید با برنامه ریزی صحیح رزومه تحصیلی قوی و مدرک زبان انگیسی با نمره بالا به دانشگاه ارائه بدهند.

داشتن معدل دیپلم و نمره آیلتس بالا

معدل دیپلم بالای ۱۵ برای قبولی در این رشته مورد نیاز است همچنین از دیگر شرایط داشتن مدرک آیلتس با نمره ۶.۵ به بالا می باشد که طبیعتا هر چه این نمرات بیشتر باشد شانس پذیرش افزایش می یابد.

کسب نمره خوب در دروس پیش نیاز

از دروس پیش نیازی که اکثر دانشگاه های پزشکی به نمره آن ها اهمیت می دهد و برای ورود به دانشگاه مورد نیاز است می توان به رشته های زیر اشاره کرد:

 • انگلسی
 • فیزیک با آزمایشگاه
 • شیمی آلی با آزمایشگاه
 • بیولوژی با آزمایشگاه
 • شیمی عمومی با آزمایشگاه

تحصیل رشته پزشکی در کشور کانادا در سال 2021

معدل بالا در دوره لیسانس

در مقطع لیسانس نیز معدل (GPA) مورد نیاز برای برای ورود به دانشکده های پزشکی بالای ۳.۵ از ۴ نمره است. طول دوره آموزش در دانشکده های پزشکی برای دانشجویان دکتری پزشکی (Medicine Doctorate) 3 الی ۴ سال بوده و طول دوره تحصیل برای دستیاران پزشکی ۲ سال است.

قبولی در آزمون MCAT

بعد از گذراندن دوره لیسانس داوطلبان رشته پزشکی باید در آزمون MCAT شرکت کنند و نمره مطلوبی در این آزمون کسب نمایند البته این آزمون در همه ی دانشکده های پزشکی اجباری نیست.

آزمون MCAT در کشور کانادا

دانشجویان برای تحصیل در رشته پزشکی باید در آزمون MCAT نمره قبولی کسب کنند این آزمون یک تست استاندارد مبتنی بر کامپیوتر بوده و به صورت آنلاین است که علاوه بر کانادا در کشورهای آمریکا و استرالیا برگذار می شود و موارد زیر را ارزیابی می کند:

 • مهارت حل مسئله
 • تفکر انتقادی
 • دانش مفاهیم طبیعی و رفتاری
 • علوم اجتماعی
 • اصول پیش نیاز برای تحصیل در پزشکی

آزمون MCAT یا Medical College Admission Test توسط انجمن کالج های پزشکی کانادا یا به اختصار AAMC برگذار می شود البته این تست برای تحصیل در کانادا و ورود به همه ی دانشکده های پزشکی اجباری نیست مانند دانشگاه پزشکی کبک، دانشگاه اتاوا و دانشگاه نورثرن انتاریو که برای تحصیل در رشته پزشکی آن ها نیاز به آزمون  MCAT نمی باشد.

در عوض برخی دیگر از دانشگاه های کانادا برای آزمون MCAT اهمیت ویژهای قائل بوده و آن را یکی از شرایط اصلی برای پذیرش می دانند مانند دانشگاه تورنتو.

تحصیل رشته پزشکی در کشور کانادا در سال 2021

دریافت تخصص رشته پزشکی در کانادا

دریافت تخصص پزشکی از کانادا یکی از محبوبترین موضوعات در بین پزشکان مختلف در سراسر دنیاست و هر سال تعداد زیادی از داوطلبان برای تحصیل تخصص پزشکی در کانادا درخواست می دهند. افرادی که از سایر کشورها برای دریافت تخصص پزشکی اقدام می کنند باید مدرک پزشکی خود را معادل سازی کنند. برای معادل سازی باید معدل مقطع پزشکی عمومی بالا بوده و مهارت زبان انگلیسی یا فرانسوی شما قوی باشد.

همچنین برای معادل سازی گذراندن دوره های عملی و تئوری مورد نیاز است که دانشجویان پس از آن باید در آزمون های مربوطه شرکت کرده و نمره های بالا کسب نمایند تا بتوانند در رشته های تخصص پزشکی تحصیل کنند.

برترین دانشگاه های پزشکی در کشور کانادا

تعداد بسیاری از دانشگاه های کانادا هر سال در لیست رتبه بندی دانشگاه های برتر جهان، جز ۱۰۰ دانشگاه برتر هستند و امکانات و خدمات فوق العاده آموزشی به دانشجویان ارائه می دهند در نتیجه برای تحصیل در رشته های پزشکی دانشگاه های برتر کانادا رقابت زیادی در بین داوطلبان وجود دارد.

در جدول زیر دانشگاه های برتر کانادا در سال ۲۰۲۱ که رشته های پزشکی ارائه می دهند نوشته شده است.

دانشگاهرتبه جهانی
دانشگاه تورنتو۱۱
دانشگاه مک گیل۲۲
دانشگاه بریتیش کلمبیا۲۷
دانشگاه مک مستر۳۵
دانشگاه مونترال۱۰۰-۵۱
دانشگاه آلبرتا۱۰۰-۵۱
دانشگاه کلگری۱۵۰-۱۰۱
دانشگاه اتاوا۱۵۰-۱۰۱
دانشگاه وسترن آنتاریو۱۵۰-۱۰۱
دانشگاه دالهاوزی۲۰۰-۱۵۱
دانشگاه لاوال۲۰۰-۱۵۱
دانشگاه کوئین۲۰۰-۱۵۱
دانشگاه شربروک۳۵۰-۳۰۱
دانشگاه ساسکاچوان۴۰۰-۳۵۱
دانشگاه مانیتوبا۴۰۰-۳۵۱
دانشگاه مموریال نیوفاندلند۴۵۰-۴۰۱

هزینه تحصیل در رشته پزشکی در سال ۲۰۲۱

تحصیل در کانادا نسبت به سایر کشورهای هم تراز مانند آمریکا هزینه های کمتری دارد و اگر شخصی بخواهد در رشته پزشکی در انگلستان تحصیل کند سالانه به ۳۵هزار دلار به طور متوسط نیاز دارد که البته هزینه های زندگی نیز در این مبلغ اعمال شده اند اگر بخواهیم با جزئیات بیشتر هزینه های تحصیل و زندگی در کانادا را بررسی کنیم باید گفت که شهریه دانشگاه های مختلف متفاوت بوده و به طور متوسط بین ۲۰ الی ۳۰هزار دلار کانادا است.

موضوع دیگر که در میزان هزینه ها تاثیر بسیاری دارد هزینه اجاره مسکن است که برای اجاره مسکن دوخوابه در کانادا به ۷۰۰ تا ۱۶۵۰ دلار مورد نیاز است که با اقامت در خوابگاه می توان این هزینه را کاهش داد. هزینه اقامت در خوابگاه های کانادا ۳۰۰ تا ۷۰۰ دلار می باشد. همچنین برای هزینه های زندگی مانند خوراک، حمل و نقل و اقامت و… به طور کلی باید حدود ۱۲۵۰ تا ۲۵۰۰ پرداخت کنید.

در جدول زیر شهریه ۱۰ دانشگاه برتر کانادا را نوشته نوشته شده است.

نام دانشگاهشهریه
دانشگاه تورنتو۹۹۱۰۰ دلار
دانشگاه مک گیل۴۵۷۵۱.۸۶  دلار
دانشگاه بریتیش کلمبیا۱۸۸۴۲ دلار
دانشگاه مونترال۲۳۶۸۴.۴۰ دلار برای ۳۰ واحد
دانشگاه آلبرتا۱۲۸۸۷.۲۰ دلار
دانشگاه مک مستر۹۵۰۰۰ دلار
دانشگاه وسترن۲۳۹۸۶ دلار کانادا
دانشگاه کوئینز۸۶۲۵۱ دلار
دانشگاه کلگری۸۷۲۰.۰۶ تا ۱۵۳۶۱.۰۶ دلار کانادا
دانشگاه اوتاوا۲۵۴۸۶.۸۲ دلار

 

دریافت بورسیه تحصیلی کانادا برای تحصیل در رشته پزشکی

امکان دریافت بورسیه تحصیلی در رشته پزشکی برای دانشجویان بین المللی وجود دارد و افراد می توانند از این طریق هزینه های تحصیلی خود را کاهش بدهند و بدون دغدغه های مالی در کانادا به تحصیل بپردازند. متقاضیان برای دریافت اسکالرشیپ ها و بورسیه های کانادا باید شرایط زیر را دارا باشند:

 1. معدل بالا در مقاطع تحصیلی گذشته
 2. نمره بالا مدرک آیلتس و یا تافل
 3. داشتن توصیه نامه و انگیزه نامه
 4. رزومه علمی و پژوهشی قوی

اما این نکته نیز مهم است که با توجه به تعداد بالای درخواست برای رشته پزشکی و رقابت شدید حاکم بین داوطلبان، تعداد بورسیه ها بسیار محدود است و دریافت بورسیه تحصیلی پزشکی در کانادا سخت است اما غیر ممکن نیست.

تحصیل رشته پزشکی در کشور کانادا در سال 2021

نحوه دریافت مجوز کار بعد از دریافت مدرک پزشکی در کانادا

برای اینکه فارغ التحصیلان رشته پزشکی بتوانند در کانادا شروع به کار کنند شرایط زیر مورد نیاز است:

 • باید دارای مدرک MD باشند که پس از فارغ التحصیلی از دانشکده پزشکی به افراد اعطا می شود.
 • عضویت در انجمن پزشکان کانادا موسوم به NDEB که به عنوان نوعی مجوز برای طبابت در این کشور به شمار می رود.
 • پذیرش در آزمون های MCCEE، آزمون MCCEE Part1 و MCCEE Part2 که صدور مجوز نظام پزشکی در کانادا پس از قبولی در این آزمون ها امکان پذیر خواهد بود.هدف این آزمون ها سنجش دانش علمی و مهارت های عملی فارغ التحصیلان است.

درآمد رشته پزشکی در کانادا

پزشکان کانادا با توجه به نظام پزشکی پیشرفته این کشور و افزایش جمیعت سالخوردگان از موقعیت های شغلی مطلوبی برخوردار هستند که درآمد بالای رشته پزشکی باعث شده تا افراد پس از شروع به کار در این حرفه تمام هزینه های تحصیل در این کشور را در همان چند ماه اول جبران کنند و شرایط زندگی ایده آلی را برای فارغ التحصیلان رشته پزشکی کانادا فراهم نماید.

پزشکی از رشته های پردرآمد در کانادا است که در لیست برترین مشاغل کانادا در رتبه سوم قرار دارد. وزارت بهداشت کانادا پزشکان بسیاری را از سراسر دنیا جذب خود کرده است.به طور متوسط درآمد یک پزشک در کانادا بیش از ۳۰۰ هزار دلار بر اساس گزارشات موسسه اطلاعات بهداشتی کانادا در سال ۲۰۲۱ می باشد.

ایالت پرینس ادوارد با درآمد ۴۵۰ هزار دلار کانادا و ایالت نیواسکوشیا با ۳۰۱ هزار دلار کانادا در سال به ترتیب پردرآمدترین و کم درآدترین ایالت های کانادا برای پزشکان هستند.

 

۰۸ هشت سال از تأسیس موسسه پیوند می گذرد و بین ۳۰ تا ۵۰ دانش آموز سالانه توسط موسسه پیوند، وارد مدارس نمونه و دانشگاه ها می شوند. درباره پیوند بیشتر بدانید
فرم درخواست مشاوره