بررسی شرایط سنی تحصیل کشور کانادا

کانادا با کیفیت عالی آموزش و شرایط زندگی و رفاه سطح بالایی که برای ساکنان خود فراهم کرده است به رویای بسیاری از افراد برای زندگی و تحصیل تبدیل شده است و از آنجایی که یکی از راه های مهاجرت به کانادا ادامه تحصیل در کانادا می باشد سالانه افراد بسیاری برای تحصیل در این کشور درخواست می دهند. ممکن است شما نیز سوالاتی در مورد شرایط سنی تحصیل در کشور کانادا داشته باشید و پرسش هایی نظیر بهترین سن برای مهاجرت به کانادا چه سنی است؟ آیا گپ تحصیلی مانع از دریافت ویزا و پذیرش از دانشگاه ها می شود؟شرایط سنی تحصیل در مقاطع تحصیلی مختلف در کانادا چیست؟ ذهن شما را درگیر کرده باشد.

 

 

در ادامه مقاله با ما همراه باشید تا شرایط سنی تحصیل در کشور کانادا از مقطع ابتدایی تا دکتری را بررسی کنیم.

تحصیل در مدارس کانادا

در کشور کانادا بیش از ۱۵۰۰ مدرسه دولتی و خصوصی برای تحصیل وجود دارد که افراد با توجه به شرایط خود می توانند مدرسه ای مناسب برای تحصیل خود بیابند. با توجه به شرایط خود بهتر است به نکات زیر برای انتخاب مدرسه در کانادا دقت کنید:

 • تحصیل در مدارس دولتی کانادا برای دانش آموزان کانادایی رایگان است.
 • دانش آموزان بین المللی با پرداخت شهریه می توانند در مدارس دولتی کانادا تحصیل کنند.
 • تحصیل در مدارس دولتی نیاز به داشتن قیم قانونی دارد که می تواند، والدین، اقوام و آشنایان و یا خانواده های مورد تایید دولت کانادا باشند.
 • اغلب دانش آموزان بین المللی تحصیل در مدارس خصوصی را ترجیح می دهند که شهریه آن نسبت به مدارس دولتی بیشتر است.
 • برای کسب اطلاعات دقیق در مورد هر مدرسه بهتر است به وب سایت مدرسه مراجعه کرده و یا به قسمت مدارس وب سایت پیوند که شهریه، امکانات و شرایط مدرسه را به طور دقیق بررسی کرده است، مراجعه کنید.

شرایط سنی تحصیل در مدارس کانادا

مدارس کانادا با امکانات آموزشی پیشرفته و شیوه تدریس بروز یکی از با کیفیت ترین نظام های آموزشی را داشته که بسیاری از والدین تحصیل در مدارس کانادا را نوعی سرمایه گذاری برای آینده فرزندان خود می دانند.

به طور کلی مقاطع آموزشی مدارس کانادا شامل موارد زیر می باشد:

 • مقطع ابتدایی
 • مقطع متوسطه

برای تحصیل در مدارس کانادا مدرک زبان مورد نیاز نیست که یک نکته مثبت برای داوطلبان به شمار می آید. برای اخذ پذیرش از مدارس کانادا فقط کافیست دانش آموز خواندن و نوشتن و صحبت کردن متناسب با سن خود بلد باشد. بنابراین تحصیل در مدارش این کشور بهترین فرصت برای تقویت مهارت زبان انگلیسی افراد می باشد.

شرایط سنی تحصیل در دبستان های کانادا

تحصیل کودکان در کانادا از سن ۳ سالگی شروع می شود و کودکان از سن ۳ تا ۶ سالگی در مهد کودک یا پیش دبستانی های کانادا تحصیل می کنند و مطالب آموزشی متناسب با سن و قدرت فهم آن ها به کودکان آموزش داده می شود که البته تحصیل در این مقطع اجباری نیست.

سپس کودکان از سن ۶ سالگی در مدارس ابتدایی کانادا شروع به تحصیل می کنند و تا سن ۱۱ سالگی در این مقطع به تحصیل می پردازند. اگر کودک شما بین ۶ الی ۱۱ سال سن دارد می تواند در پایه تحصیلی متناسب با سن خود ثبت نام کرده و به آموزش خود در این مدارس ادامه بدهد.

 

شرایط سنی تحصیل در دبستان های کانادا

 

شرایط سنی تحصیل در دبیرستان های کانادا

دانش آموزان برای تحصیل در دبیرستان باید دوره ابتدایی را با موفقیت پشت سر گذاشته و در آزمون Pluse-11 نمره قبولی کسب نمایند. دانش آموزان بین المللی که قصد تحصیل در دبیرستان های کانادا دارند باید حداقل ۱۱ سال سن داشته باشند و نمرات آن ها در بازه اعلام شده توسط مدرسه باشد.

تحصیل در دبیرستان برای دانش آموزان در سنین ۱۱ تا ۱۶ ساله است که سن شما پایه تحصیلی که قرار است در آن شروع به تحصیل کنید را مشخص می کند. بعد از اتمام این دوره افراد به مدت ۱ الی ۲ سال برای ورود به دانشگاه آموزش می بینند و به طور کلی طبق قوانین کانادا تحصیل از سن ۶ تا ۱۸ سالگی در این کشور اجباری است.

شرایط تحصیل در دانشگاه های کانادا

دانشگاه های کانادا همواره در رنکینگ جهانی در بین بهترین و برترین دانشگاه های جهان قرار می گیرند و همه داوطلبان سعی دارند تا شرایط تحصیل در دانشگاه های برتر کانادا را فراهم کنند؛ زیرا وقتی شما از یکی از این دانشگاه ها پذیرش بگیرید خیالتان راحت است که تحصیلات آکادمیک با کیفیتی را خواهید داشت و در نتیجه موقعیت های شغلی ایده آل چه در کانادا و چه در هر کجای جهان برای شما فراهم خواهد شد.

برای دریافت پذیرش و تحصیل در کانادا باید شرایط زیر را داشته باشید:

 1. مدرک زبان انگلیسی معتبر مانند آیلتس، تافل و دولینگو
 2. نمرات و معدل مطلوب در دوره های تحصیلی قبل
 3. توانایی مالی کافی برای پرداخت شهریه و زندگی در کانادا
 4. رزومه کاری و پژوهشی، که این مورد بیشتر برای پذیرش در مقطع دکتری اهمیت دارد ولی به طور کلی داشتن رزومه تحقیقاتی و پژوهشی در هر مقطع امتیاز به حساب می آید.
 5. داشتن توصیه نامه از اساتید در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری

 

شرایط پذیرش از دانشگاه های کانادا

 

نسبت به رنکینگ و رقابت، هر دانشگاه شرایط متفاوتی برای پذیرش دانشجویان در نظر گرفته است بنابراین برای کسب اطلاعات دقیق تر به وب سایت دانشگاه ها مراجعه کنید. به عنوان مثال:

 • برای دریافت پذیرش از دانشگاه تورنتو در مقطع کارشناسی ارشد رشته مهندسی مکانیک به نمره آیلتس ۷ مورد نیاز است در حالی که در دانشگاه آتاباسکا نمره آیلتس مورد نیاز برای پذیرش در این مقطع نمره ۶.۵ به بالا می باشد.

شرایط سنی تحصیل در مقطع لیسانس در کانادا

تحصیل در مقطع لیسانس کشور کانادا ۴ سال به طول می انجامد ولی در بعضی از شهرها کانادا ممکن است زودتر از ۴ سال نیز این دوره تمام شود به عنوان مثال در شهر کبک کانادا با گذرندان دوره ۲ ساله پیش دانشگاهی افراد می توانند ظرف مدت ۳ سال مدرک کارشناسی خود را دریافت کنند.

شرایط سنی پذیرش در مقطع کارشناسی کانادا به این صورت است که فرد متقاضی عموما نباید بیش از ۲۱ سال سن داشته باشد. علاوه بر این مدرک دیپلم ۱۲ ساله و مدرک آیلتس با نمره ۶ به بالا برا پذیرش در دوره های کارشناسی مورد نیاز می باشد.

شرایط سنی تحصیل در مقطع فوق لیسانس در کانادا

دوره کارشناسی ارشد در کانادا یک دوره ۱ الی ۲ ساله است و افراد برای تحصیل در این مقطع باید مدرک کارشناسی داشته باشند. نکته حائز اهمیت این است که برای تحصیل در این دوره فاصله و گپ تحصیلی افراد نباید بیشتر از ۵ سال باشد و گپ تحصیلی بیشتر از ۵ سال فقط در صورتی قابل توجیه است که فرد سوابق کاری خود را به دانشگاه ارائه بدهد.

درست است که هر دانشگاه شرایط ویژه ای برای پذیرش دانشجو در این مقطع دارد اما به طور کلی مدرک آیلتس با نمره ۶.۵ به بالا و سوابق تحصیلی با ترجمه رسمی به زبان انگلیسی برای ثبت نام مورد نیاز است.

شرایط سنی تحصیل در مقطع دکترا در کانادا

شرایط سنی تحصیل در مقطع دکترا در کانادا دارای محدودیت سنی نیست و افراد با هر محدوده سنی حتی در سنین ۴۰ الی ۴۵ سال می توانند برای تحصیل در مقطع دکتری در کانادا درخواست پذیرش بدهند که البته در این مورد متقاضی باید سوابق کاری و پژوهشی و تالیفی خود را به دانشگاه نشان بدهد.

نکته ای که متقاضیان تحصیل در مقطع دکتری باید به آن توجه کنند استاد راهنما است، داوطلبان ابتدا باید با استاد راهنما ارتباط برقرار کند و نظر وی را برای دریافت پذیرش از دانشگاه برای انجام پروژه تحقیقاتی جلب نماید و پس از آن با تائید استاد راهنما از دانشگاه مربوطه پذیرش دریافت نماید.در ضمن مدرک آیلتس بالای ۷ برای تحصیل در دوره دکتری الزامی است.

شرایط سنی تحصیل در رشته پزشکی در کانادا

شرایط تحصیل در رشته پزشکی ممکن است بسته به دانشگاه متفاوت باشد و شرایط سنی پذیرش در رشته پزشکی کانادا به این صورت است که فرد متقاضی نباید بیش از ۳۰ سال سن داشته باشد. چرا که جوان بودن داوطلبان یکی از مواردی است دانشگاه ها به آن توجه دارند.

طول دوره پزشکی در کانادا تقریبا حدود ۵ سال می باشد که دانشجو باید قبل از آن مدرک لیسانس علوم پایه از یکی از دانشگاه های کانادا دریافت نماید از دیگر شرایط می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • قبولی در آزمون MCAT
 • داشتن معدل دیپلم و کارشناسی علوم پایه بالای ۱۵
 • مدرک زبان انگلیسی آیلتس با نمره ۶.۵ به بالا

محدودیت پذیرش در تمامی دانشگاه های کانادا وجود دارد و رقابت بسیاری بین متقاضیان در زمینه حاکم است و بی شک آن دسته از داوطلبانی که رزومه تحصیلی و پژوهشی قابل توجه و مدرک زبان معتبر داشته باشند شانس بیشتری برای دریافت پذیرش از دانشگاه های کانادا خواهند داشت.

 

شرایط تحصیل در رشته پزشکی کانادا

 

رابطه گپ تحصیلی و اخذ ویزای تحصیلی کانادا

گپ تحصیلی به فاصله زمانی که بین زمان دریافت آخرین مدرک تحصیلی و سن شما وجود دارد گفته می شود. آفیسرهای اداره مهاجرت سن متقاضیان و گپ تحصیلی آن ها را ارزیابی می کنند و باید به این نکته توجه کنید که گپ تحصیلی شما باید برای آن ها توجیه پذیر باشد.

با افزایش فاصله و گپ تحصیلی روند اخذ ویزا سخت تر می شود چرا که اگر سن شما در بازه سنی معمول برای آن دوره تحصیلی نباشد ممکن است آفیسر به جنبه تحصیلی مهاجرت شما شک کند که این موضوع یکی از دلایل اصلی ریجکتی درخواست ویزای تحصیلی کانادا است.

بهتر است برای مهاجرت تحصیلی به کانادا گپ تحصیلی نداشته باشید و در صورت داشتن گپ تحصیلی بیش از ۵ سال نباشد. به عنوان مثال کسی که با ۵۰ سال سن که قصد تحصیل در کشور کانادا در مقطع کارشناسی ارشد دارد به سختی می تواند با مدارک خود آفیسر را قانع به صدور ویزای تحصیلی نماید.

 

۰۸ هشت سال از تأسیس موسسه پیوند می گذرد و بین ۳۰ تا ۵۰ دانش آموز سالانه توسط موسسه پیوند، وارد مدارس نمونه و دانشگاه ها می شوند. درباره پیوند بیشتر بدانید
فرم درخواست مشاوره