تحصیل در رشته علوم آزمایشگاهی در کانادا

رشته علوم آزمایشگاهی یکی از رشته های زیر شاخه علم پزشکی است که به بررسی، تجزیه و تحلیل موارد مختلف در آزمایشگاه می پردازد. افراد علاقه مند به رشته علوم آزمایشگاهی بدون شک خواهان ادامه تحصیل در بهترین دانشگاه های ارائه دهنده این رشته هستند. دانشگاه های کانادا از هر جهت جز بهترین دانشگاه های جهان هستند که آموزشی باکیفیتی را جدیدترین الگوی آموزشی به دانشجویان خود ارائه می دهند. تحصیل در رشته علوم آزمایشگاهی در کانادا در برترین دانشگاه های آن برای دانشجویان بین المللی امکان پذیر است. دانشگاه های کانادا هر سال درخواست پذیرش هزاران دانشجوی بین المللی را قبول می کند.

بیشتر بخوانید: تحصیل در کانادا

آشنایی با رشته علوم آزمایشگاهی در کانادا

این رشته یکی از پرکاربردترین رشته های زیر شاخه پزشکی است که تشخیص و درمان بسیاری از بیماری ها به آن وابسته است. متخصصان علوم آزمایشگاهی، آزمایش‌های پیچیده‌‌ای را با استفاده از ابزارهای پیشرفته برای تشخیص بیماری‌ها انجام می‌دهند. بسیاری از تشخیص ها و روند و نحوه درمانی که پزشکان ارائه می دهند بر اساس تفسیر نتایج آزمایش ها می باشد و این کارشناسان و متخصصان علوم آزمایشگاهی هستند که نتایج آزمایش را تفسیر و تحلیل کرده و به پزشکان و سایر اعضای کادر درمان ارائه می دهند.

در کانادا گواهینامه متخصصین آزمایشگاه پزشکی توسط انجمن علوم آزمایشگاهی پزشکی کانادا (CSMLS) صادر می گردد که خدمات آموزشی را نیز به کارشناسان آزمایشگاه ارائه می دهد.

رشته علوم آزمایشگاهی دارای اهمیت بسیاری است چرا که یک اشتباه کوچک می تواند منجر به تشخیص اشتباه پزشک و درمان نابه جا شود.

کارشناسان علوم آزمایشگاهی در کانادا باید دانش مورد نیاز در زمینه آنالیز خون، مایعات بدن، بافت ها، شناسایی و کشت باکتری ها، ویروس ها و قارچ ها و سایر میکروارگانیسم ها داشته باشند و همچنین استفاده بهینه از دستگاه‌های مختلف آزمایشگاهی، آشنایی با روتین‌های انجام آزمایش و روش های  حفاظت و اصول ایمنی در آزمایشگاه‌ها را بلد باشند.

شرایط تحصیل در رشته علوم آزمایشگاهی در کانادا

یکی از شرایط مورد نیاز برای تحصیل در رشته علوم آزمایشگاهی در کانادا بالا بودن معدل و نمرات داوطلب می باشد که در این مورد نمرات دروس زیست شناسی و شیمی بیشتر از نمرات سایر دروس تاثیر گذار است. همچنین یکی دیگر از موارد ضروری برای پذیرش در رشته علوم آزمایشگاهی در کانادا این است که داوطلب توانایی مالی کافی برای پرداخت شهریه و هزینه های زندگی در کانادا را داشته باشد. سایر شرایط مورد نیاز برای پذیرش در رشته علوم آزمایشگاهی در کانادا عبارتند از:

 1. داشتن معدل بالا

 2.  آزمون های بین المللی GRE

 3. ارائه مدرک معتبر زبان انگلیسی و یا فرانسوی

 4. داشتن توانایی مالی برای پرداخت شهریه

 5. قبولی در آزمون ورودی (برای برخی از دانشگاه ها)

 6. توصیه نامه تحصیلی و رزومه علمی قوی

 7. پاسپورت

بیشتر بخوانید: تحصیل در مدارس کانادا

دوره های تحصیلی رشته علوم آزمایشگاهی در کانادا

علوم آزمایشگاهی در کانادا در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری به داوطلبان ارائه می گردد.

دوره کارشناسی علوم آزمایشگاهی در کانادا

دوره کارشناسی علوم آزمایشگاهی در کانادا  یک دوره ۴ ساله است که معمولا به عنوان BSc یا BHS  (کارشناس علوم بهداشتی) شناخته می شود که در طول این دوره دانشجویان با مفاهیم و دروس اصلی این رشته آشنا شده و یاد می گیرند تا چگونه وظایفی که از یک کارشناس علوم آزمایشگاه انتظار میرود را انجام دهند. در دوره کارشناسی علوم آزمایشگاهی دانشجویان با نحوه تفسیر نتایج آزمایش‌های مختلف آشنا شده و به مطالعه انواع بیماری‌ها و علائم بیماری‌های مختلف می‌پردازند. این دوره دارای ۱۳۰ واحد درسی می باشد.

دوره های تحصیلات تکمیلی علوم آزمایشگاهی در کانادا

دوره کارشناسی ارشد علوم آزمایشگاهی در کانادا دو سال به طول می انجامد. در دوره کارشناسی ارشد دانشجویان دانش و علم بیشتری را نسبت به مباحث تخصصی تر می آموزند و مهارت‌های خود را در این رشته گسترش می‌دهند. رشته علوم آزمایشگاهی در مقطع کارشناسی ارشد دارای گرایش های بسیار متنوعی است.

در دوره دکتری دانشجویان بیشتر باید بر روی انجام پروژه های تحقیقی و پژوهشی تمرکز کنند. البته دروس تئوری نیز دارند که بسیار کمتر بوده و عمده فعالیت آن ها به صورت عملی و در آزمایشگاه می باشد. طول دوره دکتری در کانادا بسته به موضوع مورد تحقیق می تواند بین ۳ الی ۴ سال متغییر باشد. در مقطع دکتری دانشجویان با نحوه مدیریت آزمایشگاه‌های پزشکی نیز آشنا می‌شوند.

دروس رشته علوم آزمایشگاهی در کانادا

برخی از دروس اصلی این رشته که دانشجویان باید واحدهای آن را بگذرانند به شرح زیر است:

 • بهداشت عمومی (اپیدمیولوژی)

 • آناتومی نظری و عملی

 • خون‌شناسی

 • انگل‌شناسی

 • ایمنی‌شناسی

 • میکروب‌شناسی

 • قارچ‌شناسی

 • سم‌شناسی

 • ژنتیک پزشکی

 • روش‌های کنترل کیفی در آزمایشگاه

برترین دانشگاه های رشته علوم آزمایشگاهی در انگلستان

کانادا دارای یکی از برترین سیستم های آموزشی دنیا است و همین موضوع باعث شده تا تعداد بسیاری از دانشگاه های کانادا در لیست برترین دانشگاه های جهان قرار بگیرند. در رشته علوم آزمایشگاهی بسیاری از دروس عملی بوده و به آزمایشگاه نیاز دارند که دانشگاه های کانادا همگی دارای آزمایشگاه های مجهز با امکانات کامل برای آموزش این رشته دارند. در ادامه لیستی از بهترین دانشگاه های کانادا برای رشته علوم آزمایشگاهی نوشته شده است:

 • دانشگاه تورنتو

 • دانشگاه وسترن انتاریو

 • دانشگاه آلبرتا

 • دانشگاه بریتیش کلمبیا

 • دانشگاه نیوبرانزویک

هزینه تحصیل در رشته علوم آزمایشگاهی در کانادا

هزینه تحصیل و زندگی در کانادا به عوامل مختلفی نظیر شهر و محل قرارگیر دانشگاه، نوع دانشگاه و رشته تحصیلی بستگی دارد. بسیاری از دانشجویان نگران مخارج خود در این کشور هستند و قبل از هر چیزی دوست دارند در مورد هزینه های تحصیل در رشته علوم آزمایشگاهی در کانادا اطلاعات کسب کنند. در جدول زیر هزینه تحصیل در مقاطع مختلف این رشته نوشته شده است:

 

مقطعهزینه سالانه
کارشناسی ۲۱ الی ۳۵ هزار دلار کانادا
کارشناسی ارشد۱۸ الی ۲۹ هزار دلار کانادا
دکتری۲۱ الی ۳۷ هزار دلار کانادا

 

۰۸ هشت سال از تأسیس موسسه پیوند می گذرد و بین ۳۰ تا ۵۰ دانش آموز سالانه توسط موسسه پیوند، وارد مدارس نمونه و دانشگاه ها می شوند. درباره پیوند بیشتر بدانید
فرم درخواست مشاوره