تحصیل در رشته مهندسی معدن در کانادا

تحصیل در رشته های مهندسی در کانادا متقاضیان بسیار زیادی در بین دانشجویان دارد. که یکی از رشته های محبوب آن نیز رشته مهندسی معدن است. تحصیل در رشته مهندسی معدن در کانادا فرصتی ارزشمند برای ورود به بازار کار کانادا می باشد. همچنین دانشگاه های کانادا در زمینه آموزش دانسجویان بسیار قوی هستند و امکانات بالایی در زمینه تدریس دارندکه باعث شده هر ساله هزاران دانشجو برای تحصیل در کانادا درخواست ارائه دهند. مهندسی معدن علم تعامل با زمین و استفاده از مواد معدنی آن برای فراوری دیگر مواد مورد نیاز جوامع بشری است که در کشور کانادا نیز به داوطلبان ارائه می گردد. در ادامه به بررسی شرایط مورد نیاز برای تحصیل در رشته مهندسی معدن در کانادا، هزینه ها، بهترین دانشگاه های ارائه دهنده این رشته خواهیم پرداخت.

 

آشنایی با رشته مهندسی معدن در کانادا

کانادا در زمینه فعالیت های معدنی جز کشورهای پیشرو می باشد. در کانادا در هر ناحیه و منطقه ای موارد مرتبط با استخراج، تولید و فراوری مواد معدنی وجود دارد که موجب ایجاد فرصت های شغلی فراوانی در این حوزه کاری شده است.

همانطور که از نام این رشته تحصیلی نیز مشخص است، مهندسی معدن علم معدن است. مواد معدنی در صنایع مختلف مورد نیاز است و مصارف گوناگونی دارد در نتیجه لازم است تا با روش هایی این مواد را از زمین خارج کرد که این روش ها باید با محیط زیست سازگار باشند.

 

رشته مهندسی معدن به بررسی نحوه استخراج مواد از زیر و روی زمین می پردازد. این رشته با بسیاری رشته های دیگر نظیر زمین شناسی، متالوژی و مهندسی ژئوتکنیک همپوشانی دارد.در این علم فراوری مواد معدنی، کشف منابع و حفاری آنها مهمترین موارد مرتبط با مهندسی معدن هستند. یکی از مهمترین بخش های مهندسی معدن سازگاری با محیط زیست است. با شروع فرایند استخراج مواد معدنی، زباله و مواد غیر اقتصادی نیز تولید خواهند شد که باعث ایجاد آلودگی می شوند و اختلال در چرخه محیطی ایجاد می کنند بنابریان یک مهندس معدن باید بتواند آسیب به محیط زیست را کاهش داده و در حفظ محیط زیست کوشا باشد.

مهندسان معدن به طور کلی بر روی علم و فناوری فرایندهای معدن و همچنان استخراج و فراوری مواد معدنی نظارت دارد. به دلیل سخت بودن شرایط کار در این رشته بیشتر آقایان در این رشته تحصیل  میکنند.

 

ارزیابی های اولیه و مطالعه در مورد آن و مدل سازی و شبیه سازی با استفاده از نرم افزار های مختلف یکی از مهمترین کارها قبل از حفاری می باشد. مهندسان معدن همچنین باید بتوانند سنگ های معدنی مختلف را از نظر میزان مواد معدنی و سودآور بودن آن ها بررسی نمایند.

 

شرایط تحصیل در رشته مهندسی معدن در کانادا

برای پذیرش تحصیلی در کشور کانادا لازم است تا از شرایط آن به طور دقیق مطلع شوید. شرایط کلی تحصیل در رشته مهندسی معدن در کانادا تقریبا در تمامی دانشگاه ها یکسان است. اما برخی دانشگاه ها ممکن است شرایط خاص خود را برای پذیرش دانسجویان داشته باشند لذت مراجعه به وب سایت دانشگاه و مطالعه شرایط دقیق بسیار حائز اهمیت است.

 

از شرایط اصلی برای ورود به دانشگاه های کانادا داشتن مدرک زبان معتبر است. از آنجایی که کانادا دارای دو زبان اصلی انگلیسی و فرانسوی است، زبان تدریس نیز به همین دو زبان است. بنابراین لازم است تا دانشجویان دارای مدرک معتبر انگلیسی و یا فرانسوی باشند. زبان انگلیسی در اکثر دانشگاه ها زبان اصلی آموزش است و داشتن مدرک آیلتس با نمره ۶.۵ به بالا برای تحصیل در رشته مهندسی معدن در کانادا ضروری می باشد. سایر شرایط مورد نیاز برای تحصیل در رشته مهندسی در کانادا به شرح زیر است:

 • ارائه مدرک دیپلم ۱۲ ساله به ریز نمرات تحصیلی
 • معدل و نمرات بالا به خصوص در دروس ریاضی و فیزیک
 • توانایی مالی کافی برای پرداخت شهریه و هزینه های زندگی در کانادا
 • دریافت ویزا تحصیلی کانادا

بیشتر بخوانید: تحصیل در مدارس کانادا

هزینه تحصیل در رشته مهندسی معدن در کانادا

هزینه تحصیل در کانادا ممکن است کمی برای داوطلبان نگران کننده باشد.اینکه در کدام دانشگاه و کدام رشته و چه شهری نیز تحصیل کنید تاثیر بسیاری در میزان شهریه و هزینه های زندگی در کانادا دارد. بورسیه های تحصیلی بسیار متعددی برای داوطلبان واجد شرایط در کانادا در نظر گرفته شده است که کمک بسیاری برای دانشجویان به حساب می آید.

 

رشته مهندسی معدن در کانادا در هر سه مقطع تحصیلی به دانشجویان ارائه می گردد. که شهریه تحصیل در هر مقطع متفاوت است. داوطلبان باید از قبل برای هزینه های خود در این کشور برنامه ریزی کرده و بودجه ای را کنار بگذارند. در ادامه به بررسی هزینه تحصیل در مقاطع مختلف تحصیلی رشته مهندسی معدن در کانادا خواهیم پرداخت.

 

 • هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی مهندسی معدن در کانادا: ۲۱ الی ۳۰ هزار دلار کانادا
 • هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد مهندسی معدن در کانادا: ۲۰ الی ۲۵ هزار دلار کانادا
 • هزینه تحصیل در مقطع دکتر معدن در کانادا:۱۷ الی ۲۲ هزار دلار کانادا

 

بهترین دانشگاه های رشته مهندسی معدن در کانادا

دانشگاه های بسیاری در کشور کانادا وجود دارند که همگی ار امکانات و تجهیزات کاملی برخودار بوده و دارای کتابخانه، آزمایشگاه، کلاس های عملی، سالن های ورزش و… هستند. استانداردهای آموزشی در کانادا بسیار بالا بوده که باعث شده کیفیت تحصیل افزایش یابد. در ادامه لیستی از بهترین دانشگاه های رشته مهندسی معدن در کانادا نوشته شده است.

 1. دانشگاه بریتیش کلمبیا
 2. دانشگاه مک گیل
 3. دانشگاه دالهاوازی
 4. دانشگاه ساسکاچوان
 5. دانشگاه تورنتو
 6. دانشگاه آلبرتا
 7. دانشگاه کویینز
 8. دانشگاه لارنتین

 

مسیر شغلی رشته مهندسی معدن در کانادا

افراد می توانند پس از تحصیل در رشته مهندسی معدن در کانادا وارد بازار کار شوند. مهندسان برای شروع به کار در کانادا لازم است تا از مقام ها دولتی و استانی در کانادا مجوز کار به عنوان مهندس حرفه ای دریافت کنند. مشاغلی که فارغ التحصیلان مهندسی معدن می توانند در آن ها تحصیل کنند عبارتند از:

 • مهندس مشاور معدن
 • مهندس طراح معدن
 • مهندس توسعه معدن
 • مهندس ایمنی معدن
۰۸ هشت سال از تأسیس موسسه پیوند می گذرد و بین ۳۰ تا ۵۰ دانش آموز سالانه توسط موسسه پیوند، وارد مدارس نمونه و دانشگاه ها می شوند. درباره پیوند بیشتر بدانید
فرم درخواست مشاوره