تحصیل در رشته مهندسی پزشکی در کانادا

کشور کانادا با داشتن دانشگاه های برتر در سطح جهان و فراهم کردن خدمات آموزشی باکیفیت و شرایط زندگی مطلوب، مقصد تحصیلی ایده آلی برای دانشجویان بین المللی می باشد به طوری که هر سال بر تعداد دانشجویانی که تمایل دارند در این کشور تحصیل کنند افزوده می شود. در ادامه این مقاله قصد داریم به بررسی تحصیل در رشته مهندسی پزشکی در کانادا، یکی از رشته های تحصیلی پرطرفدار بپردازیم.

 

 

مهندسی پزشکی در کانادا

رشته مهندسی پزشکی در کانادا (Medical engineering) یکی از رشته های تحصیلی گسترده است که از تلفیق رشته مهندسی و پزشکی به وجود آمده است. این رشته با نام های Biomedical engineering (BME) ،Bioengineering و BioMed نیز شناخته می شود.

دانشجویان رشته مهندسی پزشکی در کانادا مهارت های مورد نیاز برای ساخت تجهیزات و ابزارهای پزشکی و نحوه نگهداری و تعمیر آن ها را می آموزند و به عبارتی از دانش مهندسی برای کمک به تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری های مختلف استفاده می کنند.

با گسترش علم و فناوری و به کارگیری فناوری های جدید و ماشین آلات در جنبه های مختلف زندگی، حوزه پزشکی نیز به سمت استفاده از این فناوری ها روی آورده است. مفاهیمی مانند اعضای مصنوعی، ربات های جراح، برخی از انواع داروهای جدید و دیالیز کلیه ها از جمله موضوعاتی هستند که، به طور مستقیم نتیجه ی فعالیت متخصصان در حوزه مهندسی پزشکی یا زیست پزشکی است.

دانشگاه های دارای رشته مهندسی پزشکی در کانادا

تحصیل رشته مهندسی پزشکی (Bioengineering) در کانادا در بهترین و مجهزترین دانشگاه های این کشور امکان پذیر است. این دانشگاه ها رشته مهندسی پزشکی را در مقاطع مختلف به دانشجویان ارائه می دهند و از کیفیت آموزشی بسیار بالایی برخوردارند. در ادامه تعدادی از دانشگاه های برتر کانادا که این رشته تحصیلی را ارائه می دهند معرفی می کنیم:

 • دانشگاه اتاوا
 • دانشگاه آلبرتا
 • دانشگاه کلگری
 • دانشگاه رایرسون
 • دانشگاه کارلتون
 • دانشگاه گوئلف
 • دانشگاه واترلو
 • دانشگاه بریتیش کلمبیا
 • دانشگاه وسترن انتاریو
 • دانشگاه ساسکاچوان
 • دانشگاه تورنتو
 • دانشگاه دالهاوزی
 • دانشگاه مانیتوبا

شرایط تحصیل در رشته مهندسی پزشکی در کانادا

کشور کانادا دارای بهترین و معتبرترین دانشگاه های جهان است که با سیستم آموزشی برتر خود توانسته نظر دانشجویان بین المللی را به سوی خود جذب کند. رشته مهندسی پزشکی در کانادا در هر سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکنری به داوطلبان ارائه می گردد. دانشجویان جهت اپلای مهندسی پزشکی در کانادا بسته به مقطع تحصیلی خود باید شرایط مربوطه را داشته و مدارک تحصیلی مورد نیاز را بایستی ارائه دهند.

کارشناسی مهندسی پزشکی در کانادا

داوطلبان برای تحصیل در مقطع کارشناسی مهندسی پزشکی در کانادا باید مدرک دیپلم ۱۲ ساله داشته باشند همچنین مدرک زبان ایلتس با نمره ۶ به بالا و یا مدرک زبان فرانسوی مورد نیاز است. طول این دوره تحصیلی ۴ سال است و دانشجویان باید بیش از ۱۲۰ واحد درسی را بگذرانند.

ارشد مهندسی پزشکی در کانادا

برای ورود به مقطع کارشناسی ارشد رشته مهندسی پزشکی در کانادا مدرک زبان دوره کارشناسی مورد نیاز است که معدل این مقطع تحصیلی باید بالای ۱۵ بوده و نمرات بالا در دروس اختصاصی دریافت شده باشد. شرط دیگر برای پذیرش در این مقطع داشتن مدرک زبان انگلیسی و یا فرانسوی معتبر است که در صورت داشتن مدرک آیلتس، نمره ۶.۵ به بالا برای پذیرش الزامی است. دانشجویان در دوره فوق لیسانس رشته مهندسی پزشکی معمولا ۲ سال مشغول تحصیل هستند.

دکتری مهندسی پزشکی در کانادا

داوطلبانی که قصد تحصیل در مقطع دکتری مهندسی پزشکی در کشور کانادا دارند در مرحله اول باید استاد راهنمایی را در یکی از دانشگاه های کانادا بیابند تا ادامه تحصیل آنها در این مقطع تحصیلی موافقت کند. ارائه مدرک کارشناسی ارشد با نمرات بالا، داشتن مقالات معتبر و چاپ شده در ISI ، مدرک زبان آیلتس با نمره ۷ به بالا و داشتن طرح های تحقیقاتی مختلف از جمله شرایط مورد نیاز برای ورود به این مقطع تحصیلی است. دانشجویان دکتری به انجام پروژه های تحقیقی و پژوهشی مختلف می پردازند.

 

تحصیل در رشته مهندسی پزشکی در کانادا

 

هزینه تحصیل در رشته مهندسی پزشکی در کانادا

یکی از نگرانی های اصلی متقاضیان تحصیل در کانادا هزینه های تحصیل و زندگی در این کشور است که بسته به نوع دانشگاه، محل زندگی و سبک زندگی فرد متفاوت است. بنابراین می توان هزینه های تحصیل در کانادا را به دو بخش هزینه شهریه و هزینه زندگی در کانادا تقسیم کرد. هزینه زندگی شامل هزینه اقامت، خورد و خوراک، حمل و  نقل و… است که برای همه این ها به طور متوسط ۱۰۰۰ دلار کانادا در ماه مورد نیاز است.

در مورد شهریه مهندسی پزشکی در کانادا نیز باید گفت میزان شهریه بین ۱۲ الی ۵۵ هزار دلار کانادا متغیر خواهد بود که در جدول زیر برای آشنایی شما با شهریه دانشگاه های مختلف چند نمونه نوشته شده است:

اسامی دانشگاه های کاناداشهریه سالیانه رشته مهندسی پزشکی در کانادا در مقاطع تحصیلی (به دلار کانادا)
دیپلماکارشناسیکارشناسی ارشد و دکتری
کالج Centennial۱۶,۰۰۰—-—-
دانشگاه آلبرتا—-—-۸,۷۰۰
دانشگاه اوتاوا—-۴۷,۰۰۰۱۳,۰۰۰
کالج St. Clair—-۲۰,۰۰۰۱۳,۰۰۰
موسسه تکنولوژی شمال آلبرتا—-۲۲,۰۰۰۳۹,۰۰۰
دانشگاه  Guelph—-۳۳,۰۰۰۱۴,۰۰۰
دانشگاه منیتوبا—-—-۶,۵۰۰
دانشگاه Dalhousie—-۱۰,۰۰۰۱۳,۰۰۰
دانشگاه کوئین—-—-۱۹,۰۰۰
دانشگاه ساسکاچوآن—-۲۴,۰۰۰۸,۰۰۰

 

۰۸ هشت سال از تأسیس موسسه پیوند می گذرد و بین ۳۰ تا ۵۰ دانش آموز سالانه توسط موسسه پیوند، وارد مدارس نمونه و دانشگاه ها می شوند. درباره پیوند بیشتر بدانید
فرم درخواست مشاوره