آیا امکان تحصیل در مدارس دولتی کشور انگلستان وجود دارد؟

مدارس انگلستان با کیفیت و امکانات آموزشی بروز و سطح بالای خود، مدارسی ایده آل برای والدینی هستند که می خواهند فرزندان خود از بهترین نوع آموزش بهره مند شوند و به عبارتی تحصیل در مراکز آموزشی برتر را نوعی سرمایه گذاری برای آینده فرزند خود می دانند. در این مقاله می خواهیم به این پرسش که آیا امکان تحصیل در مدارس دولتی کشور انگلستان وجود دارد؟ پاسخ دهیم چرا که این سوال در ذهن بسیاری از داوطلبان و یا والدینشان در زمینه تحصیل در انگلستان وجود دارد.

 

تحصیل در مدارس دولتی انگلستان

 

سالانه دانش آموزان بسیاری در مدارس انگلستان ثبت نام کرده و از خدمات آموزشی و رفاهی آن ها بهره مند می شوند و بی شک افراد در پی آنند که با صرف هزینه کم تر، بهترین و با کیفیت ترین آموزش را دریافت کنند و مدارس دولتی انگلستان یکی از این گزینه ها می باشد.

برای یافتن پاسخ سوال موجود در ابتدای مقاله ابتدا باید با نظام آموزشی و انواع مدارس انگلستان آشنا شوید.

نظام آموزشی مدارس انگلستان

طبق نظام آموزشی انگلستان تحصیل از سن ۵ تا ۱۶ سالگی در انگلستان اجباری می باشد. مقاطع تحصیلی مدارس انگلستان به ۳ دسته زیر تقسیم می شود.

مقطع سن دانش آموز
ابتدایی۵ تا ۱۱ سالگی
متوسطه۱۱ تا ۱۶ سالگی
پیش دانشگاهی۱۶ تا ۱۸ سالگی

 

در انگلستان کودکان معمولا از سن ۵ سالگی تحصیل در مدرسه را شروع می کنند البته اغلب والدین انگلیسی کودکان خود را از ۴ سالگی راهی مدرسه و مهدکودک می کنند.

تحصیل در مدارس ابتدایی انگلستان

دانش آموزان از سن ۵ تا ۱۱ سالگی در مدارس ابتدایی انگلستان شروع به تحصیل می کنند که در این مقطع  دروس پایه مورد نیاز برای تحصیل در مقاطع بالاتر را می آموزند و با مفاهیمی مانند اعداد و ریاضی، حروف الفبا و خواندن و نوشتن، علوم تجربی و غیره آشنا می شوند.

تحصیل در دبیرستان های انگلستان

در مقطع متوسطه دانش آموزان وارد دبیرستان های انگلستان می شوند که علاوه بر اینکه نمرات نهایی دانش آموزان و معدل آن ها برای ورود به این مقطع بسیار مهم است آزمون Plus-11 نیز نقش اساسی برای تحصیل در دبیرستان های انگلستان دارد. بعد از ۶ سال تحصیل در این مقطع در پایان آزمون مهمی به نام GCSE برگذار شده و مدرک گواهی عمومی دوره متوسطه به دانش آموزان اهدا می شود.

تحصیل در دوره های پیش دانشگاهی انگلستان

دانش آموزان بعد از پشت سر گذاشتن دوره متوسطه از سنین ۱۶ تا ۱۸ سالگی می توانند در دوره های پیش دانشگاهی شرکت کنند. این دوره ها در کالج ها برگذار شده و افراد را برای ورود به دانشگاه آماده می کند. دوره های آمادگی برای دانشگاه دو نوع بوده و شامل دوره دوساله A-level و دوره یک ساله فاندیشن (Foundation) می شود.

انواع مدرسه در انگلستان

مدارس انگلستان به طور کلی به دو بخش خصوصی و دولتی تقسیم می شوند که در ادامه هر یک را جداگانه توضیح می دهیم.

۱.مدارس دولتی انگلستان (State Schools)

بیشتر هزینه تحصیل دانش آموزان در مدارس دولتی توسط دولت انگلستان و مراجع آموزشی محلی تامین می شود و به همین خاطر است این مدارس، مدارس دولتی نام گرفته اند. مدارس دولتی خدمات و امکانات آموزشی سطح بالایی به دانش آموزان ارائه می دهد. اکثر مدارس دولتی انگلستان از نوع روزانه هستند.

کلاس های مدراس دولتی دارای جمیعت بیشتری است زیرا تحصیل در مدارس دولتی برای شهروندان انگلیسی رایگان است لذا اکثر افراد این مدارس را برای تحصیل فرزندان خود انتخاب می کنند.

۲.مدارس مستقل یا خصوصی  انگلستان (Private Schools)

هزینه اکثر مدارس خصوصی در انگلستان توسط شهریه هایی که والدین دانش آموزان به این مدارس پرداخت می کنند تامین می شود در نتیجه شهریه این مدارس بیشتر از مدارس دولتی می باشد.

مدارس خصوصی انگلستان ممکن است کلاس های فوق برنامه بیشتری به دانش آموزان ارائه بدهند و برنامه های متنوع تری برای تحصیل دانش آموزان خود داشته باشند.

کلاس های مدارس خصوصی نسبت به مدارس دولتی جمیعت کمتری دارد و در نتیجه معلمان وقت بیشتری به هر دانش آموز اختصاص می دهند.

 • نکته: هر کدام از مدارس دولتی و خصوصی انگلستان می توانند روزانه و یا شبانه روزی باشند.

 

تحصیل در مدارس دولتی انگلستان

 

در این قسمت با مدارس دولتی و خصوصی انگلستان آشنا شدیم و فهمیدیم که تحصیل در مدارس دولتی برای انگلیسی ها رایگان است اما در مورد دانش آموزان بین المللی چطور؟ آیا دانش آموزان بین المللی نیز می توانند در در مدارس دولتی انگلستان رایگان تحصیل کنند؟ و به طور کلی:

آیا امکان تحصیل در مدارس دولتی کشور انگلستان وجود دارد؟

مدارس دولتی از مدارس پرطرفدار برای شهروندان انگلیسی می باشد زیرا با وجود امکانات و شرایط آموزشی با کیفیت این مدارس شهریه ای برای خدمات خود دریافت نمی کنند در نتیجه ظرفیت این مدارس خیلی سریع پر می شود.

اما در مورد دانش آموزان بین المللی باید گفت که این دسته از داوطلبان نیز با پرداخت شهریه تعیین شده توسط مدرسه می توانند در این مدارس تحصیل کنند.

 • نکته مهم: یکی از شرایط تحصیل رایگان در مدارس انگلستان این است که، در صورتی که والدین دانش آموز اقامت دائم کشور انگلستان را داشته باشند می توانند فرزندان خود را به طور رایگان در این مدارس ثبت نام کنند.

شرایط تحصیل در مدارس دولتی انگلستان چیست؟

اکثر شرایط تحصیل در مدارس دولتی انگلستان با سایر مدارس موجود در این کشور یکسان است و فقط تعدادی از شرایط اختصاصی می باشد. شرایط تحصیل در مدارس دولتی انگلستان عبارتند از:

۱.داشتن قیم قانونی

دانش آموزان برای اینکه بتوانند در مدارس دولتی انگلستان تحصیل کنند نیاز به قیم قانونی که مورد تایید دولت انگلستان باشد دارند. قیم قانونی می تواند یکی از افرد زیر باشد:

 • والدین دانش آموز
 • اقوام و آشنایان دانش آموز که در انگلستان اقامت دارند.
 • خانواده های مورد تائید دولت کانادا که برای این منظور در نظر گرفته شده اند.

در صورت نداشتن قیم دانش آموزان نمی توانند در مدارس دولتی ثبت نام کنند و باید تحصیل در مدارس شبانه روزی انگلستان را به جای آن انتخاب کنند.

۲.داشتن تمکن مالی برای پرداخت شهریه

خانواده دانش آموز باید بتواند از پس هزینه های شهریه و زندگی فرزند خود در انگلستان بربیاید. زیرا تحصیل در مدارس دولتی برای دانش آموزان بین المللی ملزم به پرداخت شهریه است.

 1. داشتن نمرات و معدل در بازه مورد قبول مدرسه

بی شک داشتن نمرات بالاتر و معدل بهتر در روند پذیرش و ثبت نام در مدارس انگلستان تاثیرگذار بوده و شانس متقاضی را افزایش می دهد. اما به این معنی نیست که فقط افرادی که بالاترین نمرات کلاس را دارند می توانند در این مدارس ثبت نام کنند بلکه تمامی افرادی که نمرات آن در بازه اعلام شده توسط مدرسه قرار دارد می توانند در مدارس دولتی انگلستان به تحصیل بپردازند.

 • نکته مهم: برای تحصیل در مدارس انگلستان چه در مدارس ابتدایی و چه در دبیرستان ها نیاز به ارائه مدرک زبان نمی باشد فقط کافی است داوطلبان متناسب با سن خود خواندن، نوشتن و صحبت کردن به زبان انگلیسی را بلد باشند.

 

تحصیل در مدارس دولتی انگلستان

 

تحصیل در مدارس دولتی انگلستان چقدر هزینه دارد؟

یکی از موضوعات مهم در زمینه تحصیل در انگلستان مبحث هزینه های تحصیل و زندگی در انگلستان می باشد. شهریه مدارس دولتی انگلستان بسته به اینکه در کدام شهر و منطقه قرار دارند و چه امکانات و برنامه هایی را به دانش آموزان ارائه می دهند متفاوت می باشد. شهریه تحصیل در مدارس ابتدایی دولتی انگلستان  به طور متوسط بین ۱۲ تا ۲۰ هزار پوند در سال می باشد و و شهریه تحصیل در دبیرستان های دولتی بین ۱۵ تا ۲۵ هزار پوند در سال متغییر است.

در زیر شهریه چند مدرسه به عنوان نمونه برای آشنایی بیشتر شما با میزان شهریه ها آورده شده است:

نام مدرسهمیانگین شهریهسالهای تحصیلی
Randor House۱۵.۹۰۰ – ۱۹.۳۵۰کلاس پنجم تا سیزدهم
International School of London۱۹.۰۰۰ – ۲۶.۳۰۰پیش‌دبستانی تا سیزدهم
King Edward’s School۱۲.۷۳۵هفتم تا سیزدهم

 

مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای دانش آموزی انگلستان چیست؟

ویزای دانش آموزی انگلستان ویزای Tier 4 نام دارد و دانش آموزان برای اقامت و تحصیل در انگلستان در این کشور باید برای دریافت ویزای تحصیلی اقدام کنند. این ویزا به دانشجویان و یا دانش آموزانی که طول دوره تحصیلی آن ها بیش از ۶ ماه است داده می شود.

مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای دانش آموزی و تحصیلی انگلستان عبارتند از:

 • نامه پذیرش از مدرسه یا همان Confirmation of Acceptance Letter:  این مدرک یکی از مهم ترین مدارک برای دریافت ویزا به شمار می رود.
 • اثبات تمکن مالی با ارائه رسید تمکن مالی از بانک
 • پرداخت هزینه درخواست ویزای تحصیلی به مبلغ ۳۴۸ پوند و ارائه رسید آن
 • ارائه مدارک تحصیلی با ترجمه رسمی به زبان انگلیسی
 • پاسپورت معتبر به همراه مدارک هویتی
 • عکس رنگی در ابعاد پاسپورتی

 

تحصیل در مدارس دولتی انگلستان

 

آیا امکان دریافت ویزای همراه برای دانش آموزانی که در مدارس دولتی انگلستان تحصیل می کنند وجود دارد؟

برای پاسخ به این سوال کافی است تا شرایط دریافت ویزای همراه انگلستان را بررسی کنیم. این شرایط عبارتند از:

 • مدرسه ای که دانش آموز از آن پذیرش گرفته است یک مدرسه خصوصی و روزانه باشد.
 • سن دانش آموز کمتر از ۱۲ سال باشد.
 • مدت زمان ویزا ۶ ماهه یا ۱۲ ماهه است و تا زمانی که سن فرزند زیر ۱۲ سال است می توان آن را تمدید کرد.
 • هزینه درخواست ویزای همراه دانش آموز ۵۱۶ پوند است.
 • بهترین زمان برای درخواست ویزای همراه ۳ ماه قبل از سفر به انگلستان می باشد.

با توجه به شرایط دریافت ویزای همراه دانش آموزی و اختصاص آن به دانش آموزانی که در مدارس خصوصی انگلستان ثبت نام کره اند، می توان گفت که امکان دریافت این نوع ویزا برای دانش آموزان مدارس دولتی وجود ندارد.

۰۸ هشت سال از تأسیس موسسه پیوند می گذرد و بین ۳۰ تا ۵۰ دانش آموز سالانه توسط موسسه پیوند، وارد مدارس نمونه و دانشگاه ها می شوند. درباره پیوند بیشتر بدانید
فرم درخواست مشاوره