شرایط اخذ پذیرش از دانشگاه های کانادا

کشور کانادا یکی از کشورهای پرطرفدار برای ادامه تحصیل در بین دانشجویان بین المللی به شمار می آید. اگر شما هم قصد ادامه تحصیل در کانادا دارید باید گفت یکی از بهترین تصمیم ها را برای آینده خود گرفته اید. کشور کانادا با آموزش باکیفیت و امکانات پیشرفته همواره از دانشجویان بین المللی استقبال می کند. برای تحصیل در این کشور ابتدا باید با شرایط اخذ پذیرش از دانشگاه های کانادا اطلاعات کاملی کسب نمایید که ما در این مقاله به بررسی تمام جوانب مرتبط با اخذ پذیرش در کانادا پرداخته ایم.

تحصیل در کانادا

هر ساله متقاضیان بسیاری از سراسر جهان برای تحصیل راهی کانادا می شوند و درصد متقاضیان ادامه تحصیل در کانادا همواره روند افزایشی داشته است که این افزایش تقاضا مرتبط با کیفیت تحصیلی است که کانادا در دانشگاه های خود به وجود آورده است همچنین شرایط زندگی ایده آلی که این کشور برای شهروندان فراهم می کند نیز برای دانشجویان بین المللی جذابیت فراوانی دارد.

کشور کانادا در قاره آمریکا شمالی واقع شده است  و دارای ۳ ایالت می باشد و از ۱۰ استان تشکیل شده است. پایتخت کشور کانادا شهر اتاوا است و زبان انگلیسی و فرانسی هر دو زبان های رسمی کانادا هستند. که بیشتر دانشگاه های کانادا زبان انگلیسی را زبان آموزشی خود می دانند ولی برای تحصیل در دانشگاه های ایالت کبک تسلط بر زبان فرانسوی مورد نیاز می باشد.

دانشگاه های معروف و شناخته شده در سطح جهان مانند دانشگاه تورنتو، مک‌مستر، مونترال ،مک‌گیل و بریتیش‌کلمبیا در کانادا قرار دارند که علاوه بر آن ها لیست بلند و بالایی از دانشگاه های برتر در کشور کانادا وجود دارد. دانشگاه های کانادا طیف وسیعی از رشته های تحصیلی را از مقطع کارشناسی تا دکتری به متقاضیان ارائه می دهد و همه شرایط برای دریافت آموزش باکیفیت در هر مقطعی فراهم شده است.

مزیت های تحصیل در کانادا

تحصیل در کانادا گزینه ای ایده آل و محبوب برای دانشجویان بین المللی به شمار می رود به طوری که یکی از پرتقاضاترین کشورها برای ادامه تحصیل می باشد که با بررسی مزیت های تحصیل در کانادا شما نیز دلیل پرطرفدار بودن آن در بین متقاضیان را خواهید فهمید.

 • معتبر بودن مدرک کارشناسی کانادا در سراسر دنیا
 • وجود رشته‌های تحصیلی گوناگون و با تنوع بالا در دانشگاه های کانادا
 • دانشگاه های معتبر و شناخته شده در دنیا
 • امکان دریافت ویزای کار پس از تحصیل
 • هزینه تحصیلی معقول و به صرفه نسبت به آمریکا و استرالیا
 • امکانات آموزشی و شرایط تحصیلی با کیفیت و سطح بالا
 • اجازه کار در حین تحصیل برای دانشجویان و امکان کاهش هزینه ها از این طریق
 • امکان دریافت اقامت کانادا پس از تحصیل که خود از اصلی ترین مزیت های تحصیل در این دوره است.

 

اخذ پذیرش از دانشگاه های کانادا

 

شرایط اخذ پذیرش از دانشگاه های کانادا

تحصیل در این کشور و دریافت پذیرش از یکی از دانشگاه های برتر کانادا آرزویی است که بسیاری از افراد در سر می پرورانند تا از این طریق با تحصیل در دانشگاه های تراز اول دنیا شرایط کاری مطلوبی داشته و آینده خود را تضمین کنند. شرایط اخذ پذیرش از دانشگاه های کانادا بر اساس مقطع تحصیلی فرد متقاضی و دانشگاه انتخابی او می تواند بسیار متفاوت باشد که ما در ادامه به تفکیک مقطع تحصیلی این شرایط را بیان خواهیم کرد.

شرایط پذیرش در مقطع کارشناسی کانادا

مقطع کارشناسی از مقاطع تحصیلی پرتقاضا برای مهاجرت تحصیلی به کانادا می باشد و این گروه بیشترین درصد دانشجویان بین المللی در کانادا را تشکیل می دهند. برای دریافت پذیرش در مقطع کارشناسی کشور کانادا شرایط زیر مورد نیاز می باشد:

 • برای تحصیل در مقطع کارشناسی در کانادا در اغلب دانشگاه ها معدل بالای ۱۲ مورد نیاز است اما اگر قصد تحصیل در دانشگاه های برتر کانادا را دارید معدل ۱۶ به بالا باید داشته باشید.
 • داشتن مدرک زبان انگلیسی از شرایط اصلی برای دریافت پذیرش در این مقطع می باشد به طوری که مدرک آیلتس با نمره ۶ به بالا برای ورود به دوره کارشناسی مورد نیاز است.
 • داوطلبان باید مدرک دیپلم ۱۲ ساله دارای ارزش یکسان با مدرک دیپلم کانادا است را به دانشگاه ارائه بدهند.
 • تحصیل در این مقطع محدودیت سنی ندارد اما شرایط سنی زیر ۲۱ سال برای تحصیل در این مقطع مطلوب تر است.

شرایط پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد کانادا

داوطلبان تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در کشور کانادا بیشتر برای افزایش تجربه و گسترش مهارت ها و افزایش دانش تخصصی خود خواهان تحصیل در این  مقطع می شوند. از شرایطی که برای دریافت پذیرش در این مقطع باید داشته باشید می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • برای ورود به بیشتر رشته های تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد، معدل کارشناسی شما باید بیش تر ۱۲ باشد و بی شک هر چه رتبه و تراز دانشگاه بیشتر باشد معدل های بالاتری برای پذیرش مورد نیاز می باشد.
 • مدرک زبان انگلیسی مورد پذیرش د راین مقطع نیز مدرک آیلتس است که باید نمره آن ۶.۵ به بالا باشد.
 • برای پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد باید مدارک و سوابق تحصیلی خود را به دانشگاه ارسال کنید که مدرک دیپلم ۱۲ ساله و مدرک لیسانس معادل با کشور کانادا از موارد اصلی می باشند.
 • داشتن رزومه تحقیقی و پژهشی که البته ممکن است در شرایط بعضی از دانشگاه ها وجود نداشته باشد ولی دارا بودن چنین رزومه هایی به طور کلی یک مزیت به حساب می آید.

شرایط پذیرش در مقطع دکتری کانادا

مقطع دکتری در کانادا بیشتر برای انجام پروژه های تحقیقاتی طاحی شده است و اگر علاقه مند به شرکت در پروژه های تحقیقاتی و پژوهشی و تدریس هستید بهتر است این دوره را شروع کنید.  شرایط مورد نیاز برای اخذ پذیرش از دانشگاه های کانادا در مقطع دکتری عبارتند از:

 • برای دریافت پذیرش در مقطع دکتری معدل بالاتری نسبت به دوره های تحصیلی قبلی مورد نیاز است و معدل فرد متقاضی باید در بازه بالاتر از نمره ۱۵ باشد.
 • برای مقطع دکتری مدرک زبان آیلتس با نمره ۷ به بالا مورد نیاز است و فرد باید مهارت گفتاری و نوشتاری قوی در زبان انگلیسی داشته باشد و بتواند به راحتی مکالمه کند.
 • فرد متقاضی باید تمامی مدارک تحصیلی از مقطع دیپلم تا کارشناسی ارشد را به دانشگاه ارائه بدهد.
 • روزمه علمی و پژوهشی قوی که از شرایط اصلی برای اخذ پذیرش در این مقطع می باشد، بنابرای داوطلبان برای ورود به این دوره باید از قبل برنامه ریزی کرده و رزومه تحقیقی  پژوهشی قوی بسازند.
 • علاوه بر رزومه تحقیقاتی، نگارش مقالات معتبر مانند مقالات چاپ شده در ISI  نیز اهمیت ویژه ای دارد برای پذیرش در مقطع دکتری کانادا دارد.

 

شرایط اخذ پذیرش از دانشگاه های کانادا

 

مراحل اخذ پذیرش از دانشگاه های کانادا

برای اخذ پذیرش از دانشگاه های کانادا باید طبق مراحل زیر پیش بروید.

 1. بررسی همه جانبه و کسب اطلاعات دقیق در مورد دانشگاه های کانادا

اولین مرحله در روند اخذ پذیرش از دانشگاه های کانادا جستجو در مورد دانشگاه های مختلف کسب اطلاعات دقیق در مورد رشته های تحصیلی ک هر دانشگاه ارائه می دهد، میزان شهریه ها، داشتن خوابگاه و ارائه یا عدم ارائه بورسیه های تحصیلی است.

بهترین محل برای کسب اطلاعات دقیق در مورد هر دانشگاه، وب سایت دانشگاه ها می باشد چرا که به طور کامل در مورد همه سوالاتی که داوطلبان ممکن است در ذهن داشته باشند، پاسخ داده است.

 1. انتخاب دانشگاه مناسب خود در کانادا

بعد از جستجوی همه جانبه در مورد دانشگاه ها نوبت به انتخاب دانشگاه مناسب بر اساس شرایط خود و بودجه مالی می رسد. در انتخاب دانشگاه دست متقاضیان بسیار باز است چرا دانشگاه های مختلف با هر شرایط و بودجه ای وجود دارد.

 1. آماده کردن مدارک و درخواست پذیرش

بعد از انتخاب دانشگاه باید مدارک و شرایط خواسته شدهتوسط دانشگاه را فراهم کرده و در زمان تعیین شده برای درخواست پذیرش به دانشگاه ارسال کنید. برای این کار کافی است تا مدارک خود را در وب سایت دانشگاه آپلود کرده و فرم ثبت نام را تکمیل کنید.

مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش از دانشگاه های کانادا:

 • مدرک دیپلم به همراه کپی
 • ریز نمرات دروس دوره دبیرستان
 • مدرک معتبر زبان انگلیسی و یا فرانسوی ( زبان انگلیسی اولویت داره)
 • رزومه تحصیلی ( در صورت وجود)
 • انگیزه نامه
 • مدارک معتبر برای اثبات توانایی مالی

توجه کنید که همه ی مدارک باید به همراه ترجمه رسمی زبان انگلیسی باشند.

 

شرایط اخذ پذیرش از دانشگاه های کانادا

 

نکات مهم در زمینه درخواست پذیرش از دانشگاه های کانادا

 • به زمان تعیین شده توسط دانشگاه برای ارسال مدارک دقت کنید و کلیه مدارک را در آن بازه زمانی در وب سایت دانشگاه آپلود کنید.
 • سعی کنید مدارک خواسته شده را به طور کامل و بدون نقض تهییه کنید چرا که یکی از علل رد درخواست پذیرش دانشجویان نقض در مدارک ارسالی می باشد.

در روند درخواست پذیرش باید در قسمت انگیزه نامه، انگیزه و هدف خود از درخواست تحصیل در دانشگاه مربوطه را بیان کنید. از آنجایی که اغلب دانشگاه ها به این قسمت اهمیت فراوانی می دهند سعی کنید با جملات واضح و بیانی خوب دلایل خود را برای تحصیل در آن مرکز آموزشی را بیان کنید.

دانشگاه های برتر کانادا برای اخذ پذیرش

طبق مقیاس های رتبه بندی دانشگاه ها مانند QS و تایمز (Times) بیش از ۱۰ دانشگاه در کشور کانادا جز دانشگاه های برتر جهان قرار گرفته اند که این نشان دهنده کیفیت آموزشی بالا در دانشگاه های کانادا می باشد به طوری که با تحصیل در دانشگاه های برتر کانادا، موقعیت های شغلی ایده آلی نیز برای افراد فراهم می شود. در جدول زیر برترین دانشگاه های کانادا در سال ۲۰۲۱ نوشته شده است.

نام دانشگاهرتبه در کانادارتبه جهانی
University of Toronto۱۲۵
McGill University۲۳۱
University of British Columbia۳۴۵
Universite de Montreal۴۱۱۸
University of Alberta۵۱۱۹
McMaster University۶۱۴۴
University of Waterloo۷۱۶۶
Western University۸۲۰۳
Queen’s University۹۲۴۶
University of Calgary۱۰۲۵۷
University of Ottawa۱۱۲۷۹
Dalhousie university۱۲۲۹۱
Simon Fraser University۱۳۳۲۳
University of Victoria۱۴۳۷۰
Laval University۱۵۴۲۰

 

 

۰۸ هشت سال از تأسیس موسسه پیوند می گذرد و بین ۳۰ تا ۵۰ دانش آموز سالانه توسط موسسه پیوند، وارد مدارس نمونه و دانشگاه ها می شوند. درباره پیوند بیشتر بدانید
فرم درخواست مشاوره