نحوه اقامت دانشجویان بین المللی در کانادا

موضوع محل اقامت دانشجویان  بین المللی در کانادا از موضوعات بسیار مهم برای کسانی است که قصد ادامه تحصیل در کانادا دارند و به همان اندازه که انتخاب دانشگاه و محل تحصیل اهمیت دارد پیدا کردن محلی مناسب برای اسکان دانشجویی در کشور کانادا از اهمیت بالایی برخوردار است، پس در ادامه مقاله همراه ما باشید تا از نحوه اقامت دانشجویان بین المللی در کانادا اطلاعات دقیق تری کسب کنید.

 

نحوه اقامت دانشجویان بین المللی در کانادا

 

نحوه پیدا کردن محل اقامت برای دانشجویان بین المللی در کانادا

کشور کانادا با رفتار دوستانه خود با دانشجویان بین المللی شناخته می شود و همواره از دانشجویان با فرهنگ ها و ملیت های گوناگون استقبال می کند. در این کشور شرایط و امکانات اقامتی مختلفی برای دانشجویان بین المللی در نظر گرفته شده است که دانشجویان می توانند بر اساس خواست خود یکی از آن ها را انتخاب کنند.

همواره پیدا کردن محلی برای اقامت یکی از مهمترین نگرانی ها و دغدغه های داوطلبان تحصیل در کانادا به شمار می رود. برای یافتن محل اقامتی مناسب با شرایط، بودجه و امکانات خود بهتر است با مرکز آموزشی که از آن پذیرش گرفته اید در این مورد صحبت کنید چرا که این مراکز شما را راهنمایی خواهند کرد.

اگر در یکی از دانشگاه و کالج ها و یا دانشگاه های برتر کانادا ثبت نام کرده اید و به دنبال محلی برای اقامت خود هستید:

 1. در صورتی که هنوز به کانادا نرفته اید می توانید به وب سایت دانشگاه و کالج خود مراجعه و به صورت اینترنتی اطلاعات مورد نیاز خود را دریافت کنید.
 2. در صورتی که در کشور کانادا هستید می توانید مستقیما به دانشگاه رفته و به اداره دانشجویان بین المللی مراجعه کنید.

رایجترین محل ها برای اقامت دانشجویان در کانادا عبارتند از:

 • خوابگاه ها و مهمانسراهای داخل دانشگاه
 • سوئیت آپارتمان ها
 • منازل اجاره ای
 • اسکان اشتراکی
 • هتل های خصوصی

نحوه اقامت دانشجویان بین المللی در کانادا

 

انواع محل اقامت دانشجویی در کانادا

انواع محل اقامت برای دانشجویان بین المللی که قصد تحصیل در کانادا دارند به ۴ دسته زیر تقسیم می شود:

خوابگاه دانشجویی و خانه های شهری کانادا

بسیاری از دانشگاه ها و کالج های کانادا امکانات اقامت دانشجویان را در پردیس دانشگاه را فراهم می کنند که خوابگاه های دانشجویی کانادا با توجه به کم بودن فاصله بین دانشگاه تا محل اقامت، باعث رفت و آمد آسان و کم شدن هزینه های حمل و نقل بسیار مورد توجه دانشجویان قرار می گیرد.

خوابگاه ها مجتمع های بزرگ اقامتی هستند که تعداد بسیاری دانشجو در آن ساکن هستند و تعداد افراد ساکن در هر اتاق بین ۱ الی ۶ نفر متغییر است و دانشجویان مکان های مشترکی مانند آشپزخانه ، حمام، سرویس بهداشتی و… دارند. مسئولیت اداره خوابگاه ها بر عهده کارکنان باتجربه که توسط دانشگاه تعیین شده اند، می باشد.

خانه های شهری یا به عبارت دیگر Townhouses نیز محل های اقامتی مخصوص دانشجویان هستند که توسط دانشگاه به دانشجویان ارائه می شود اما تعداد افرادی که در این خانه ها اقامت دارند کمتر از خوابگاه است و معممولا ۳ الی ۶ نفر در آن ها ساکن هستند که هر کدام اتاق های تک نفره دارند. این خانه ها نیز تمام امکانات مورد نیاز دانشجویان را در بر دارند.

 • نکته: معمولا دانشگاه ها، برای اقامت دانشجویان بین المللی در کانادا در سال اول تحصیلی خوابگاه ها را توصیه می کنند.

 

خوابگاه دانشجویی در کانادا

 

هزینه اقامت در خوابگاه های دانشجویی کانادا

هزینه اقامت در خوابگاه های دانشجویی بسته به امکانات و خدماتی که این خوابگاه ها ارائه می دهند متفاوت خواهد بود اما می توان گفت هزینه زندگی در خوابگاه مقرون به صرفه تر از سایر شیوه های اقامتی است. به طور کلی سالانه مبلغی ما بین ۳۰۰۰ الی ۸۰۰۰ هزار دلار کانادا برای اقامت دانشجویان بین المللی در کانادا مورد نیاز خواهد بود.

خانه های اشتراکی کانادا

خانه های اشتراکی یا به اصطلاح Condominium بسیار شبیه به خانه های شهری هستند با این تفاوت که این خانه ها در خارج از محوطه دانشگاه قرار دارند. در این شیوه اقامت ۲ الی ۴ دانشجو در یک خانه زندگی می کنند به طوری که هر فرد اتاق اختصاصی خود را دارد و آشپزخانه، حمام، حال به صورت مشترک مورد استفاده قرار می گیرد.

 • نکته: برای یافتن خانه های اشتراکی در کانادا ممکن است دانشگاه ها خود نتوانند کمکی در این زمینه ارائه بدهند اما شما را به آژانس ملکی معتبر، برای پیدا کردن خانه اشتراکی مناسب شما راهنمایی خواهند کرد.
 • نکته: هنگام اجاره ی یک آپارتمان و واحد اشتراکی ممکن است از شما خواسته شود که قراردادی را برای اجاره امضا کنید که مهلت این قرار داد معمولا شش ماهه تا ۱ ساله می باشد.

هزینه اقامت در خانه های اشتراکی کانادا

هزینه های خانه های خارج از پردیس برای اقامت دانشجویان بین المللی در کانادا بستگی به عوامل مختلفی دارد به طوری که در شهرهای بزرگ کانادا مانند ونکوور، تورنتو و مونترآل هزینه های اقامت و زندگی دانشجویی به طور چشمگیری متغیر می باشد.

به جدول زیر که هزینه ی اقامت ماهیانه در یک خانه اشتراکی ۳ اتاقه در شهر های بزرگ کانادا بررسی شده است، توجه کنید.

شهراجاره ماهیانه ( به دلار کانادا)
اتاوا۱۳۰۰
تورنتو۱۹۰۰
ونکوور۱۹۵۰
مونترال۱۰۵۰
ادمونتون۱۵۰۰
گلگری۱۶۰۰

 

به طور کلی برای زندگی در خانه های اشتراکی کانادا  به ۱۰۰۰ دلار کانادا نیاز خواهید داشید. که البته این مبلغ به صورت میانگین بیان شده است. حداقل میزان اجاره ای که برای خانه های اشتراکی پرداخت می شود از ۳۰۰ دلار کانادا شروع می شود.

زندگی با یک خانواده کانادایی یا Homestay

اقامت با خانواده های میزبان کانادایی یکی دیگر از گزینه های اقامتی برای دانشجویان بین المللی در کانادا به حساب می آید که حس امنیت و راحتی را برای دانشجویان فراهم می کند و افراد در این نوع اقامت حس در خانه بودن را تجربه می کنند.

Homestay یا میزبان خانوادگی، به خانواده های کانادایی که مورد تایید دولت کانادا هستند گفته می شود که یک اتاق تک نفره در خانه خود را در اختیار دانشجویان ببین المللی قرار می دهند. در این نوع اقامت ۳ وعده غذایی و اینترنت در اختیار دانشجویان قرار می گیرد.

زندگی در کنار خانواده های کانادایی این مزیت را به همراه دارد که شما را با آداب رسوم کشور کانادا و فرهنگ های مختلف آن آشنا کرده و به تمام سوالات شما در مورد شهر پاسخ داده خواهد شد.

از آنجایی که این شیوه اقامتی در خارج از محوطه دانشگاه قرار دارد، برای دسترسی به دانشگاه و یا کالج ممکن است مسافتی به مدت ۳۰ دقیقه الی ۱ ساعت را در اتوبوس یا مترو سپری کنید.

 

homestay در کانادا

 

هزینه Homestay در کانادا

دانشجویان بین المللی که قصد اقامت در کنار میزبان خانوادگی دارند باید ماهانه مبلغی ما بین ۴۰۰ الی ۹۰۰ دلار کانادا پرداخت کنند که این مبلغ شامل ۳ وعده غذا و اینترنت نیز می شود.

آپارتمان های اجاره ای با یا بدون اثاثیه

اجاره کردن آپارتمان شخصی نیز از روش های اقامتی مرسوم در کشور کانادا به حساب می آید که البته این روش هزینه بیشتری نسبت به سایر روش ها خواهد داشت.

برای یافتن آپارتمان مورد نظر خود یرای اقامت دانشجویان بین المللی در کشور کانادا می توانید در وب سایت های املاکی معتبری مانند House Trip، Airbnb، Wimdu و Craigslist به جستجو بپردازید که خانه های با اثاثیه و امکانات لازم برای دانشجویان بین المللی در آن وجود دارد.

اجاره آپارتمان در کانادا یا یک واحد مسکونی بدون اسباب و اثاثیه نیز امکان پذیر است که قطعا برای اقامت در این خانه ها هزینه بیشتری مورد نیاز خواهد بود چرا که باید اثاثیه مورد نیاز را نیز خریداری کنید به همین دلیل اکثر دانشجویان بین المللی آپارتمان های با اثاثیه را ترجیح می دهند.

 • نکته: هنگامی که در وب سایت های اینترنتی به دنبال آپارتمان اجاره ای هستید حتما از وب سایت های معتبر در این زمینه استفاده کنید که سابقه لازم و کافی در این مورد داشته باشند. نکته دیگر نیز که بسیار حائز اهمیت است بررسی نظرات کاربران مختلف در مورد هر آپارتمان است که قبلا در آن ساکن بوده اند.

 

 • نکته: کلاهبرداری در سراسر جهان وجود دارد پس نسبت به سایت های نامعتبر و کلاهبرداری های اینترنتی آگاه باشید و هرگز قبل از بازدید از آپارتمان یا ملاقات رو در رو با صاحب ملک هزینه ای را بابت اجاره آن ارسال نکنید.

هزینه اقامت در خانه های با یا بدون اثاثیه در کانادا

هزینه اجاره آپارتمان در کانادا تا حد زیادی به شهر انتخابی شما برای تحصیل بستگی دارد در جدول زیر هزینه اجاره یک آپارتمان تک خوابه در شهرهای مختلف کانادا آورده شده است.

 

هزینه اجاره آپارتمان درهزینه آپارتمان ۱ خوابه
تورنتو Toronto۲۱۰۰ هزار دلار کانادا
ونکوور Vancouver۲۰۶۰ هزار دلار
بریتیش کلمبیا British Columbia۱۷۱۰ هزار دلار
ویکتوریا Victoria۱۵۹۰ هزار دلار
مونترال Montreal۱۵۰۰ هزار دلار
نیوفاندلند Newfoundland and Labrador۸۴۰ دلار
کبک Quebec۳۸۱ دلار

 

نکات مهم در زمینه اقامت دانشجویان بین المللی در کانادا

هنگامی که میخواهید برای شیوه اقامت خود در کانادا تصمیم بگیرید و به فکر تحصیل در کانادا بهتر است موارد زیر را در نظر داشته باشید و به آن ها توجه کنید.

 • پیدا کردن محل مناسب برای اقامت را به لحظه آخر موکول نکنید.

بعد از اینکه نامه پذیرش خود را دریافت شد افراد باید به فکر محل اقامت برای دانشجویان بین المللی در کانادا یاشنذ چرا که اکثراقامتگاه های خانگی و واحدهای آپارتمانی قبل از تاریخ شروع کلاس های آموزشی یعنی از همان آگوست تا سپتامبر پر می شوند.

نکته مهم دیگر اینکه قبل از ارسال درخواست برای دانشگاه یا کالجی خاص در کانادا، گزینه هایی ک برای اقامت دانشجویان بین المللی ارائه می دهند را بررسی کنید و آگاهی کامل در این زمینه داشته باشید که برای این کار مراجعه به وب سایت دانشگاه کافی است.

 • به برنامه غذایی دانشگاه ها و خوابگاه ها توجه کنید.

اکثر دانشجویانی که در خوابگاه ها و پردیس دانشگاه زندگی می کنند می توانند برنامه غذایی خود را در طول هفته انتخاب و آن را از قبل رزرو کرده و هزینه آن را پرداخت کنند که هزینه های وعده غذایی بسیار مقرون به صرفه تر می باشد.

 • از خدمات رفاهی محل اقامت خود را بررسی کنید.

برخی خوابگاه ها ممکن است برای خدماتی همانند آب گرم، برق و اینترنت هزینه ای جدا گانه دریافت کنند، پس قبل از تعهد به خوابگاه مدنظر خود تمام هزینه های اضافی را شناسایی کرده و با توجه به آن در مورد محل اقامت خود تصمیم بگیرید.

 

۰۸ هشت سال از تأسیس موسسه پیوند می گذرد و بین ۳۰ تا ۵۰ دانش آموز سالانه توسط موسسه پیوند، وارد مدارس نمونه و دانشگاه ها می شوند. درباره پیوند بیشتر بدانید
فرم درخواست مشاوره