راهنمای قدم به قدم دریافت بورسیه تحصیلی کانادا ۲۰۲۱

دریافت بورسیه تحصیلی کانادا همواره برای دانشجویان بین المللی که قصد تحصیل در کانادا دارند از موضوعات اساسی بوده است و با توجه به محبوبیت این کشور برای متقاضیان تحصیل راهنمای قدم به قدم دریافت بورسیه تحصیلی از کانادا می تواند به تمام سوال هایی که در ذهن شما برای دریافت بورسیه کانادا وجود دارد، پاسخ بدهد پس در ادامه مقاله همراه ما باشید.

دریافت بورسیه تحصیلی کانادا 2021

دریافت بورسیه تحصیلی کانادا برای دانشجویان بین المللی

کشور کانادا با امنیت بالا و سطح بالای استانداردهای زندگی از کشورهای پرطرفدار برای مهاجرت تحصیلی به شمار می رود که با تعداد بالای دانشگاه های برتر در سطح جهان بهترین خدمات آموزشی را به دانشجویان ارائه می دهد. اگرچه هزینه های تحصیل در این کشور نسبت به سایر کشورها نظیر آمریکا، استرالیا و انگلستان کمتر است اما ممکن است همچنان برای برخی از متقاضیان هزینه تحصیل در کانادا بالا باشد که در این حالت دریافت بورسیه تحصیلی منطقی ترین گزینه برای تحصیل در کانادا و کاهش هزینه های تحصیلی است.

راه حل برای کاهش هزینه تحصیل در کانادا

اما راه حل برای کاهش هزینه های تحصیل در کانادا چیست؟ و داوطلبان چگونه می توانند با پرداخت هزینه های کمتر از آموزش با کیفیت و شرایط زندگی ایده آل و فرصت های شغلی مطلوب در کانادا بهره مند شد؟

۱.دریافت بورسیه تحصیلی خوب در کانادا

کشور کانادا امکان دریافت بورسیه را برای متقاضیان فراهم کرده تا افراد بتوانند بدون دغدغه های مالی در این کشور تحصیل کنند. برخی از افراد به دلیل هزینه های بالا تحصیل و زندگی با یک تصمیم اشتباه کشور یا دانشگاه نامناسبی را برای تحصیل انتخاب می کنند که باید گفت با دریافت بورسیه تحصیلی می توان شرایط خوبی را ایجاد کرد.

۲.انتخاب شهر و دانشگاه متناسب با بودجه خود

دانشگاها و مدارس خوبی در کشور کانادا وجود دارند که با شهریه های کمتری خدمات آموزشی مطلوب به افراد ارائه می دهند که پیدا کردن این مراکز نیاز به بررسی کامل دارد. همچنین به جای تحصیل در شهرهای گران کانادا می توانید شهرهای ارزانتری را برای زندگی و تحصیل انتخاب کنید.

۳.مدیریت هزینه های زندگی و تحصیل با صرفه جویی در هزینه های جاری

با صرفه جویی در هزینه هایی مانند هزینه های اقلام سوپرمارکتی و حمل و نقل و همچنین زندگی در خوابگاه دانشگاه یا مدرسه به جای اجاره مسکن در کانادا می توانید هزینه های خود را کمتر کنید.

دریافت بورسیه تحصیلی کانادا 2021

آشنایی با بورسیه های تحصیلی کانادا

متقاضیانی که قصد دریافت بورسیه یا فاند کشور کانادا دارند در قدم اول باید با انواع بورسیه های این کشور و شرایط آن ها به طور کامل آشنا شوند. ممکن است شما نیز واژه های زیر را در این زمینه شنیده باشید:

 • بورسیه تحصیلی کانادا (scholarships and bursaries)
 • جوایز تحصیلی (awards)
 • کمک های مالی (grants)
 • کمک هزینه تحصیلی (fellowships)
 • وام (loans)
 • دستیار تدریس (Teaching Assistants)
 • دستیار تحقیق Research Assistantships))

اما تفاوت این واژه ها در چیست و برای دریافت هر کدام چه شرایطی باید داشته باشید؟ با مطالعه جدول زیر می توانید به جواب پرسش مطرح شده برسید.

نامتوضیحات

بورسیه تحصیلی bursaries

-نیاز به باز پرداخت ندارد.

-پوشش کامل یا بخشی از هزینه ها

– به دانشجویانی که نیاز به کمک مالی دارند اعطا می شود.

-درصد کمی از این نوع کمک هزینه ها به دانشجویان بین المللی تعلق می گیرد.

بورسیه تحصیلی scholarships کانادا

-نیاز به باز پرداخت ندارد.

-پوشش کامل یا بخشی از هزینه ها

-به دانشجویان دارای دستاوردهای علمی برسته، مهارت ورزشی و استعداد خاص و یا طی برنامه های تحقیقاتی خاص تعلق می گیرد.

بورسیه تحصیلی awards کانادا

-جایزه های نقدی با مقادیر کم

-برای دانشجویانی که نمرات عالی و معدل بالا دارند.

بورسیه تحصیلی Grants کانادا

-این نوع کمک هزینه مانند Bursaries می باشد.

-مبنای اهدای آن توانایی مالی کم دانشجویان است.

بورسیه تحصیلی fellowships کانادا

-نوعی اسکولارشیپ است.

بورسیه تحصیلی loans کانادا

-کمک هزینه هایی که دانشجو بعد از فارغ التحصیلی و شروع به کار باید آن ها را پداخت کند.

-نرخ سود این وام ها برای دانشجویان بین المللی و کانادایی یکسان است.

بورسیه تحصیلی Teaching Assistants کانادا

-مختص دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد و دکتری

-دریافت کمک هزینه از طریق آموزش و کمک به استادان خود در فرایند تدریس

-نمرات بالا در آزمون آیلتس و تافل از شرایط اصلی دریافت این نوع کمک هزینه

بورسیه تحصیلی Research Assistantships کانادا

-مختص دانشجویان مقطع دکتری و در برخی موارد کارشناسی ارشد

-شرط دریافت بورسیه شرکت در فعالیت های تحقیقاتی غیر مرتبط با موضوع پایان نامه

  

 

برخی از بورسیه های تحصیلی نیز هستند که با عنوان فول فاند شناخته می شوند و شرایط خاصی دارند که در ادامه به بررسی آن می پردازیم.

دریافت فول فاند در کانادا

بورسیه های فول فاند به بورسیه هایی اطلاق می شود که تمام هزینه های دانشجو اعم از هزینه های تحصیلی مانند شهریه و هزینه های زندگی را پوشش می دهد. فول فاند ها تمام هزینه های دانشجو را به طور کامل پرداخت می کنند.

شرایط دریافت فول فاند کانادا

بورسیه فول فاند به رشته های مهندسی،علوم اجتماعی، بهداشت، علوم طبیعی و علوم انسانی تعلق می گیرد و داوطلبان باید معدل بالا، رزومه علمی و کاری قوی، مقالات علمی و نمره زبان آیلتس بالای ۷ داشته باشند. این بورسیه ها می توانند تا سقف ۵۰,۰۰۰ دلار کانادا هزینه های دانشجو را تامین کنند.

برای اینکه افراد متقاضی بتوانند فول فاند یا بورسیه از کانادا دریافت کنند، می بایست در رشته های مهندسی، بهداشت، علوم طبیعی علوم انسانی و علوم اجتماعی تحصیل کرده و دارای سطح بالایی از معدل و رزومه های علمی، پژوهشی، داشتن نمره زبان بالا و نیز یک انگیزه نامه قوی که بیانگر هدف از تحصیل در کاناداست، داشته باشند.

بورسیه تحصیلی ورودی یا  Enterance scholarship کانادا

برای دریافت اغلب اسکولارشیپ ها در کانادا باید اپلیکشن یا فرم درخواست به دانشگاه مربوطه ارسال شود اما کمک هزینه هایی نیز وجود دارند که بدون نیاز به اقدامی خاص به صورت خودکار برای افراد واجد شرایط فعال می شوند که بورسیه تحصیلی ورودی یکی از این موارد می باشد.

بورسیه تحصیلی ورودی مختص دانشجویان تازه وارد بوده و یکی از بهترین گزینه ها برای دانشجویان مقطع کارشناسی می باشد. اگر فرد از قبل در مدارس کانادا تحصیل کرده و دیپلم کانادا با معدل بالا داشته باشد شانس او برای دریافت این کمک هزینه افزایش خواهد یافت. دانشگاهی که از آن موفق به دریافت پذیرش شده اید نیز در دریافت این بورسیه تاثیر دارد به طوری که اگر از دانشگاه های دولتی معتبر کانادا مانند مانیتوبا و آلبرتا پذیرش گرفته باشید احتمال دریافت این بورسیه بسیار افزایش می یابد.

انواع بورسیه های تحصیلی کانادا به همراه معرفی

کانادا از جمله کشورهایی است که در تخصیص بورسیه تحصیلی به دانشجویان فعال است تا متقاضیان مختلف با هر توانایی مالی بتوانند در این کشور تحصیل کنند.

بورسیه های کانادا بر اساس سازمانی که آن را اهدا می کند شامل سه گروه می شود:

 1. بورسیه دولتی
 2. بورسیه غیر دولتی
 3. بورسیه دانشگاهی

در ادامه بورسیه ها و کمک هزینه های تحصیلی مربوط به هر گروه را بررسی خواهیم کرد.

بورسیه های دولتی کانادا

فلوشیپ فوق دکتری Banting:

این بورسیه به دانشجویان مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری در رشته های علوم طبیعی، علوم اجتماعی و علوم انسانی و همچنین در زمینه تحقیقات بهداشت و سلامت به دانشجویان تعلق می گیرد. این کمک هزینه به ارزش ۷۰,۰۰۰ دلار بوده و به مدت ۲ سال می باشد.

بورس تحصیلات تکمیلی NSERC

این کمک هزینه تحصیلی توسط دولت کانادا به دانشجویان ممتاز در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری در رشته های علوم طبیعی و مهندسی که دارای دستاوردهای علمی برجسته هستند، اعطا می گردد.

بورسیه تحصیلات تکمیلی Vanier

این بورسیه مناسب دانشجویان دکتری است که قصد تحصیل در دانشگاه های مورد نظر این سازمان دارند. ظرفیت این بورسیه ۲۰۰ نفر است و مبلغ کمک هزینه ۵۰,۰۰۰ دلار بوده که به صورت سالانه پرداخت می شود و به مدت ۳ سال است.

بورسیه های غیر دولتی کانادا

کمک هزینه تحصیلی اکولوژی Anne Vallee:

این بورسیه و کمک هزینه تحصیلی متعلق به دانشجویانی است که در مقطع دکتری در زمینه حیوانات مطالعه و تحقیق می کنند و در دانشگاه‌های معتبر کبک و بریتیش کلمبیا مشغول به تحصیل هستند.

اسکالرشیپ و فلوشیپ Trudeau

مؤسسه Trudeau تعداد بورسیه برای دانشجویان مقطع دکتری که در مراکز و مؤسساتی که توسط این سازمان مور تایید قرار گرفته است در نظر دارد. ظرفیت این بورسیه بسیار محدود و شرایط خاصی برای اهدای آن وجود دارد. ارزش این بورسیه ۶۰,۰۰۰ دلار می باشد و به مدت ۳ سال هزینه های دانشجو را پوشش می دهد.

از جمله شرایط خاص اعطای این بورسیه عبارتند از:

 • متقاضی دانشجوی سال اول یا دوم دکتری در رشته علوم اجتماعی و انسانی باشد.
 • موضوع تحقیق دانشجویان دکترا باید در زمینه حقوق بشر، مسئولیت پذیری شهروندی، کانادا در جهان، و مردم و محیط زیست طبیعی آن‌ها باشد.

بورسیه های دانشگاهی کانادا

بورسیه دانشگاه تورنتو کانادا برای ایرانیان:

این بورسیه پس از سانحه غم انگیز سقوط هواپیمای اوکراینی برای دانشویان ایرانی که برای تحصیل در دانشگاه تورنتو کانادا نیاز به کمک مالی در نظر گرفته شد. هدف از این بورسیه که ویژه دانشجویان ایرانی است بزرگداشت دانشجویان و اساتیدی است که در این پرواز جان خود را از دست داده اند.

بورسیه تحصیلی دانشگاه Manitoba:

این بورسیه به دانشجویان مقطع کارشناسی و دکتری که به طور تمام وقت در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند پرداخت می شود. این دانشگاه در اعطای بورسیه تفاوتی برای ملیت های گوناگون قائل نیست و مبلغ این بورسیه برای دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد ۱۴,۰۰۰ دلار در سال و در مقطع دکتری ۱۸,۰۰۰ در سال است.

بورسیه تحصیلی دانشگاه Calgary:

بورسیه های دانشگاه Calgary به دو صورت هستند یا هزینه ها را به طور کامل پوشش می دهند و یا به صورت کمک هزینه هایی هستند که بخشی از هزینه های دانشجو را پراخت می کند که این دانشگاه در هر سال تحصیلی به طور متوسط ۴,۰۰۰ دلار برای بورسیه ها و کمک هزینه ها اختصاص می دهد.

بورسیه تحصیلی دانشگاه Waterloo:

بورسیه این دانشگاه بیشتر برای دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد و دکتری است که مبلغ آن برای دانشجویان کارشناسی ارشد ۱۸۸۰ و برای دانشجویان دکتری ۳۷۶۰ دلار برای هر ترم می باشد.

در جدول زیر برای آشنایی بیشتر شما با بورسیه های دانشگاهی و میزان هزینه پرداختی آن ها، بورسیه چند دانشگاه به عنوان نمونه آورده شده است:

دانشگاه های ارائه دهنده بورسیهمبلغ بورسیهطول مدت تحصیل
دانشگاه بین المللی یورک۶۰۰۰ تا ۱۰۰۰۰ دلار۴ سال
دانشگاه ونیر کانادا۵۰۰۰۰ دلار۳ سال
دانشگاه واترلو۲۲۰۵ تا ۴۰۹۰ دلار۲ تا ۳ سال
دانشگاه کلگری۱۰۰۰ تا ۴۰۰۰۰ دلار۳ سال

دانشگاه اوراق بهادر پیرو

۶۰۰۰۰ دلار۳ سال

 شرایط دریافت بورسیه تحصلی کشور کانادا

برای دریافت یک بورسیه تحصیلی ایده آل که بخش زیادی ازهزینه های تحصیلی و زندگی فرد را پوشش می دهد همواره رقابت های زیادی وجود دارد بنابراین توجه به شرایط گفته شده و فراهم کردن آن ها اهمیت حیاتی در فرایند دریافت بورسیه تحصیلی کانادا دارد.

 • داشتن معدل بالای تحصیلی برای دریافت بورسیه تحصیلی کانادا

معدل یا GPA شما ارتباط مستقیمی با دریافت بورسیه دارد به طوری که هرچقدر معدل شما بالاتر باشد شانس شما برای دریافت بورس و کمک هزینه بیشتر است. معدل بالای ۱۶ برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در کنادا و معدل بالای ۱۷ برای تحصیل در مقطع دکتری مورد نیاز می باشد.

 • داشتن مدرک زبان با نمره بالا برای دریافت بورسیه تحصیلی کانادا

پذیرش به همراه بورسیه بدون داشتن مدرک زبان با نمره بالا ممکن نیست و اگر دریافت بورسیه تحصیلی کانادا برای شما اهمیت دارد باید از قبل برای تقویت مهارت زبان انگلیسی خود برنامه ریزی کنید. به طور کلی نمره آیلتس بالای ۶.۵ برای این امر مورد نیاز می باشد و اگرقصد تحصیل در دانشگاه های برتر کانادا را دارید باید نمره مدرک آیلتس شما ۷ به بالا باشد. مدرک تافل معادل این نمرات نیز قابل ارائه می باشد.

 • داشتن رزومه تحصیلی و پژوهشی معتبر و قوی برای دریافت بورسیه تحصیلی کانادا

ارائه رزومه علمی و پژوهشی تحقیقی قوی به دانشگاه از مهمترین فاکتورها برای گرفتن کمک هزینه تحصیلی کانادا به شمار می رود. مخصوصا اگر مقالات معتبر بین المللی مانند مقالاتی که در ISI منتشر شده باشند در روزمه شما وجود داشته باشد شانس شما بسیار افزایش خواهد یافت. پس بهتر است با تقویت رزومه خود قبل از درخواست بورسیه درصد موفقیت خود را افزایش بدهید.

 • داشتن مدارک بین‌المللی معتبر نظیر GRE و GMAT برای دریافت بورسیه تحصیلی کانادا

داشتن مدرک بین المللی GRE برای افرادی که قصد تحصیل در کانادا دارند الزامی نیست اما افرادی که دارای این مدرک هستند نسبت به سایر رقبا برتری داشته و به عنوان یک مزیت برای دریافت بورسیه به شمار می رود مخصوصا برای افرادی که قصد دریافت پذیرش و فاند در رشته های مهندسی و روانشناسی در کانادا دارند.

مدرک بین المللی هوش مدیریت یا GMAT برای تحصیل و دریافت بورسیه و فاند در رشته های مرتبط با مدیریت و کسب و کار مانند MBA و یا DBA مورد نیاز است.

 • پر کردن فرم انگیزه نامه دانشگاه به صورت دقیق

از دیگر شرایط دریافت بورسیه تحصیلی می توان به فرم های انگیزه نامه و اظهارنامه اشاره کرد که در زمان درخواست پذیرش از دانشگاه های کانادا باید تکمیل شوند. بنابراین از آن غافل نشده و دلایل خود برای انتخاب دانشگاه و هدفتان از انتخاب رشته تحصیلی را در این فرم ها به طور دقیق و کامل توضیح بدهید.

دریافت بورسیه تحصیلی کانادا 2021

مراحلی که باید برای دریافت بورسیه تحصیلی کانادا طی کنید

آماده سازی مدارک و تقویت رزومه

برای دریافت بورسیه های تحصیلی کانادا باید از ۱ سال الی ۶ ماه قبل برنامه ریزی دقیق و جامعی برای این امر انجام دهید به عنوان مثال می توانید با شرکت در پروژه های تحقیقاتی رزومه خود را تقویت کنید و یا با شرکت در دوره های زبان انگلیسی فشرده دانش و مهارت خود را گسترش داده و نمره بالاتری در آیلتس کسب کنید که همه این اقدامات نیاز به برنامه ریزی کامل دارد.

انتخاب بورسیه و دانشگاه و پیدا کردن استاد

بعد از آماد سازی مدارک نوبت به بررسی بورسیه های مختلف می رسد. برای آگاهی از شرایط هر بورسیه باید به وب سایت دانشگاه یا سازمان اهدا کننده بورسیه مراجعه کنید. از آنجایی که هر بورسیه ممکن است شرایط ویژه ای به جز موارد گفته شده داشته باشد باید شرایط اعلام شده در وب سایت را به طور دقیق مطالعه کنید.

در ضمن جستجوی بورسیه و دانشگاه باید استاد راهنمایی که حوزه تحقیق و فعالیتش نزدیک به حوزه ی شماست پیدا کنید زیرا در این صورت جلب نظر وی برای پذیرش درخواست بورسیه آسانتر خواهد بود. می توانید از طریق وب سایت های دانشگاه رزومه استاد های مختلف را بررسی کنید و از طریق ایمیل با آن ها ارتباط برقرار کنید.

ارائه درخواست بورسیه و اپلای

بعد از آماده سازی مدارک و انتخاب بورسیه نوبت به تکمیل فرم درخواست پذیرش و بورسیه از دانشگاه یا اپلیکیشن فرم و ارسال آن می رسد. در این مرحله مدارک و اطلاعات خود را باید در وب سایت دانشگاه آپلود کنید.

با توجه به رقابت شدیدی که برای تحصیل رایگان در کانادا و دریافت بورسیه وجود دارد بهتر است به یک دانشگاه اکتفا نکنید و حداقل برای ۲ دانشگاه درخواست بفرستید.

پرداخت هزینه بررسی درخواست بورسیه

برای برررسی درخواست بورسیه توسط دپارتمان پذیرش دانشگاه مد نظر باید هزینه ای پرداخت کنید که به اپلیکیشن فی موسوم است. تقریبا تمام دانشگاه های کانادا این هزینه را دریافت می کنند که به طور متوسط حدود ۱۵۰ دلار می باشد.

دریافت بورسیه تحصیلی کانادا 2021

زمان اقدام دریافت بورسیه تحصیلی کانادا

هر چه زودتر برای دریافت بورسیه اقدام کنید و تا اخرین مهلت پذیرش پرونده یا ددلاین برای درخواست بورسیه صبر نکنید چرا که با تاخیر شما ممکن است بودجه ی دانشگاه و یا ظرفیت بورسیه مورد نظر پایان یابد.

البته این نکته را نیز فراموش نکنید که باید با توجه به وب سایت دانشگاه و بازه های زمانی اعلام شده توسط آن اقدام کنید. اکثر دانشگاه های کانادا پرونده های بورس را بین سپتامبر تا دسامبر می پذیرند و در برخی از دانشگاه ها ممکن است این فرایند تا ماه فوریه و یا حتی مارچ ادامه داشته باشد.

دریافت بورسیه تحصیلی کانادا در مدارس

والدین بسیاری از سراسر دنیا تمایل به تحصیل  در مدارس کانادا برای فرزندان خود دارند چرا که این مدارس خدمات آموزشی سطح بالایی به دانش آموزان ارائه داده و امکان تحصیل در دانشگاه های برتر کانادا را تسهیل می کنند با این وجود باید گفت که دریافت بورسیه تحصیلی کانادا در مدارس بسیار سخت و تقریبا غیر ممکن است و دانش آموزان بین المللی فقط در برخی موارد می توانند تخفیفاتی دریافت کنند.

 

۰۸ هشت سال از تأسیس موسسه پیوند می گذرد و بین ۳۰ تا ۵۰ دانش آموز سالانه توسط موسسه پیوند، وارد مدارس نمونه و دانشگاه ها می شوند. درباره پیوند بیشتر بدانید
فرم درخواست مشاوره