راهنمای قدم به قدم دریافت بورسیه تحصیلی از انگلستان ۲۰۲۱

دریافت بورسیه تحصیلی انگلستان همواره برای دانشجویان بین المللی که قصد تحصیل در انگلستان دارند از موضوعات اساسی بوده است و با توجه به محبوبیت این کشور برای متقاضیان تحصیل راهنمای قدم به قدم دریافت بورسیه از انگلستان می تواند به تمام سوال هایی که در ذهن شما برای دریافت بورسیه انگلستان وجود دارد، پاسخ بدهد پس در ادامه مقاله همراه ما باشید.

راهنمای قدم به قدم دریافت بورسیه تحصیلی از انگلستان 2021

دریافت بورسیه تحصیلی انگلستان برای دانشجویان بین المللی

برای کشور انگلستان کیفیت آموزشی که به دانشجویان و دانش آموزان می دهد از همه چیز مهمتر بوده و همواره با کیفیت ترین و بهترین خدمات آموزشی را به دانشجویان ارائه می دهد اما همانطور که می دانید کیفیت و سطح آموزشی بالا هزینه بیشتری نیز می خواهد و دانشگاه های انگلستان جز گرانترین دانشگاه های جهان هستند.

راه حل هزین های بالای تحصیل در انگلستان چیست؟

 1. بورسیه های خوب تحصیلی:
  خبر خوب این است که این کشور بورسیه های تحصیلی بسیاری در اختیار دانشجویان بین المللی قرار می دهد تا متقاضیان مختلف با هر توانایی مالی بتوانند در انگلستان تحصیل کرده و از بهترین خدمات آموزشی بهره مند شوند و تحصیل رایگان در انگلستان فقط با دریافت بورسیه تحصیلی امکان پذیر خواهد شد.
 2. مدیریت هزینه ها با انتخاب دانشگاه و شهر مناسب:
  دانشجویان باید بدانند در کدام رشته و در کدام شهر می خواهند تحصیل کنند چرا که هزینه تحصیل در رشته های مختلف در انگلستان بین ۱۸ تا ۵۰هزار پوند هزینه دربر خواهد داشت که بسته به نوع دانشگاه ممکن است هزینه ای بیش از ۵۰ هزار پوند نیز پرداخت شود.
 3. کم کردن هزینه های جاری با استفاه از گزینه های بهتر:
  شاید بهتر باشد به مدیریت هزینه ها با استفاده از بورس مدارس و موارد دانشجویی و شبانه روزی نیز نگاهی داشته باشید.

نکات تکمیلی:

هزینه های تحصیل در انگلستان، هزینه های دیگری از جمله هزینه اجاره مسکن، خوراک، حمل و نقل و غیره نیز به این مبلغ اضافه می شود و درست در همینجاست که اهمیت بورسیه تحصلی بیشتر نمایان می شود.
بورسیه ها و کمک هزینه های تحصیلی یا هزینه های زندگی و تحصیل دانشجو را به طور کامل پوشش می دهند و یا بخشی از این هزینه ها را پرداخت می کنند ولی از هر نوع که باشد باعث می شود تا فرد راحتتر و بدونه دغدغه های مالی در انگلستان تحصیل کند.

آشنایی با بورسیه های تحصیلی انگلستان

بورسیه های تحصیلی (فاند) و کمک هزینه های تحصیلی انگلستان برنامه های مالی هستند که از طرف موسسات و سازمان ها برای پشتیبانی و حمایت مالی از دانشجویان از طریق مطالعاتشان پرداخت می شود.

سازمان های اهدا کننده بورسیه با اهداف و انگیزه های گوناگون و خاص خود به دانشجویان بورسیه می دهند و افراد می توانند به دلایل مختلفی بورسیه های تحصیلی را دریافت کنند. دانشجویانی که قصد دریافت بورسیه تحصیلی انگلستان را دارند باید بعد از آشنایی با بورسیه های تحصیلی، شرایط دریافت بورسیه تحصیلی انگلستان و یا فاند را بررسی کنند.

به طور کلی واژه های بورسیه تحصیلی و کمک هزینه تحصیلی و اسکالرشیب(Scholarship)، همگی معنی یکسانی داشته و به «کلیه هزینه هایی که توسط نهاد یا سازمانی خاص به دانشجو داده می شود و دانشجو مجبور به باز پس دهی آن نیست» گفته می شود.

به طور کلی بورسیه های تحصیلی انگلستان به دو گروه زیر تقسیم می شوند:

 • بورسیه های دولتی
 • بورسیه های دانشگاهی

که در ادامه به بررسی کامل این دو بورسیه می پردازیم.

راهنمای قدم به قدم دریافت بورسیه تحصیلی از انگلستان 2021

بورسیه های تحصیلی دولتی انگلستان

بورسیه های تحصیلی دولتی در اکثر موارد به دانشجویان در مقاطع بالاتر از کارشناسی به مدت یک سال ارائه می شود. این نوع بورسیه از طرف دولت بریتانیا به دانشجویان با شرایط خاص اعطا می گردد و در تمامی دانشگاه های انگلستان معتبر است.

بورسیه های دولتی عمدتا هزینه های دانشجویان را به طور کامل پوشش می دهد و تمامی هزینه ها از جمله هزینه های تحصیل و دانشگاه، هزینه مسکن، هزینه خورد و خوراک و حمل و نقل، هزینه بیمه، هزینه های شخصی و حتی بلیت هواپیما را در بر می گیرد. از بورسیه های تحصیلی دولتی معروف انگلستان می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • بورسیه تحصیلی Chevening Scholarship
 • بورسیه تحصیلی Commonwealth Master’s Scholarships

بورسیه های تحصیلی دانشگاهی انگلستان

در مورد بورسیه های تحصیلی دانشگاهی باید گفت که همانطور که از اسمش پیداست، هر دانشگاه منحصرا بورسیه های تحصیلی خود را دارد و به دانشجویان در مقاطع تحصیلی مختلف بر اساس شرایط مد نظر خود ارائه می دهد.

اکثر دانشجویان بین المللی تقاضای دریافت این نوع بورسیه را دارند و می خواهند از این طریق هزینه های تحصیل و زندگی خود را کاهش بدهند. عمدتا بورسیه های تحصیلی انگلستان به دانشجویان در مقاطع بالا و تحصیلات تکمیلی اختصاص داده می شود.از جمله بورسیه های تحصیلی دانشگاهی معروف در انگلستان می توان موارد زیر را نام برد:

 • بورسیه تحصیلی دانشگاه ناتینگهام
 • بورسیه تحصیلی کالج سلطنتی لندن
 • بورسیه تحصیلی دانشگاه بریستول
 • بورسیه تحصیلی RHODES آکسفورد

 تمامی بورسیه های تحصیلی در کشور انگلستان

بورسیه های تحصیلی ممکن است بر اساس نوع شایستگی و استعداد فرد، اهداف سازمان اهدا کننده بورس و شرایط ویژه ای که فرد دارد، انواع مختلفی داشته باشد.

در جدول زیر انواع رایج بورسیه های تحصیلی انگلستان نوشته شده است.

نوع بورسیهتوضیحات
موفقیت ورزشیبه افرادی تعلق می گیرد که دارای دستاورهای ورزشی برجسته در سطح جهانی هستند. فرد با این بورسیه می تواند در هر رشته دلخواه تحصیل کند.
بورسیه های صنعتیشرکت ها برای تربیت و جذب نیروهای شایسته تر، بورسیه های تحصیلی به دانشجویان برتر می دهند.
اهداف خیرخواهانهتوسط نهادها و سازمان های خیریه، در جهت اهداف خیرخواهانه خاص به افراد اعطا می شود که با نام بورسیه یا کمک هزینه تحصیلی خیرخواهانه شناخته می شود.
کمک هزینه مالی (فاند)به افرادی ارائه می شود که توانایی مالی کافی برای تحصیل ندارند و نمی توانند بدون کمک هزینه به تحصیل بپردازند.
شرایط شخصیاین نوع بورسیه بر اساس شرایط خاص هر فرد مانند محل زندگی، شغل پدر و مادر و یا فوت شدن والدین و… اهدا می شود.
بورسیه های موسیقیمناسب افرادی که استعداد موسیقی دارند و می خواهند در طول تحصیل خود در امور موسیقی مربوط به دانشگاه مثل گروه کر شرکت کنند.
بورسیه های تحصیلی عالی دانشگاهیبه آن دسته از دانشجویان تعلق می گیرد که در مدارک تحصیلی خود معدل هایی در بازه مورد نظر نهاد ارائه دهنده بورس دارند.

شرایط دریافت بورسیه تحصیلی از انگلستان

برای دریافت یک بورسیه تحصیلی ایده آل که بخش زیادی ازهزینه های تحصیلی و زندگی فرد را پوشش می دهد همواره رقابت های زیادی وجود دارد.

 • معدل بالا:
  ارائه دهندگان بورسیه های تحصیلی معتبر سوابق تحصیلی متقاضیان را به صورت کامل بررسی می کنند از همین جهت داشتن نمرات ممتاز در مدارک تحصیلی و معدل بالا دستیابی به بورسیه را تسهیل خواهد کرد.
 • نمره مدرک زبان:
  علاوه بر بالا بودن معدل تحصیلی، نمره مدرک زبان نیز در روند دریافت بورسیه تاثیرگذار است، به طوری که با افزایش نمره مدرک زبان آیلتس متعاقد شدن کارشناسان متخصص دانشگاه یا سازمان اهدا کننده بورسیه نیز آسانتر می شود.
 • فرم انگیزه نام و درخواست پذیرش دانشگاه:
  از دیگر شرایط دریافت بورسیه تحصیلی می توان به فرم های انگیزه نامه و اظهارنامه اشاره کرد که در زمان درخواست پذیرش از دانشگاه های انگلستان باید تکمیل شوند. بنابراین از آن غافل نشده و دلایل خود برای انتخاب دانشگاه و هدفتان از انتخاب رشته تحصیلی را در این فرم ها به طور دقیق و کامل توضیح بدهید.
 • پژوهش و نوشتن مقالات بین المللی:
  شرکت در فعالیت های تحقیقاتی و پژوهشی و نوشتن مقاله های بین المللی نیز در روند دریافت بورسیه تحصیلی تاثیرگذار بوده و یک مزیت به حساب می آید.

البته به این نکته نیز باید توجه کرد که میزان بورسیه های تحصیلی برای دانشجویان عضو اتحادیه اروپا و دانشجویان بین المللی متفاوت بوده و به دانشجویان عضو اتحادیه اروپا شهریه ای برابر با دانشجویان انگلستان داده می شود.

راهنمای قدم به قدم دریافت بورسیه تحصیلی از انگلستان 2021

بورسیه های تحصیلی معتبر انگلستان

در ادامه با برخی از بورسیه های تحصیلی معتبر کشور انگلستان بیشتر آشنا شده و برنامه آن ها برای اهدای بورسیه را بررسی خواهیم کرد.

بورسیه Chevening

این بورسیه یک بورسیه دولتی است که به دانشجویان متقاضی تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد با دستاوردهای تحصیلی برتر ارائه می شود. افرادی که شرایط دریافت این بورسیه را دارند مستقیما توسط سفارت های انگلستان در کشورهای مختلف انتخاب می شوند. این بورسیه هزینه های مربوط به شهریه، دانشگاه، بلیط یک نفره هواپیما و هزینه های ضروری زندگی مثل اجاره مسکن را پوشش می دهد.

بورسیه متحد المنافع

به دانشجویان بین المللی ارائه می شود که از کشورهای متحدالمنافع با انگلستان برای تحصیل به این کشور می آیند. این بورسیه دولتی بوده و توسط دپارتمان توسعه بین المللی انگلستان (DFID)  ساپورت می شود و تمامی هزینه های مربوط به تحصیل و زندگی دانشجو را تامین می کند. بورسیه متحد المنافع به دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد و دکتری در انگلستان اعطا می گردد.

EURAXESS UK

یک بورسیه غیر دولتی که توسط کمیسیون اروپا با هدف کمک و پشتیبانی از محققان ارائه می شود. این بورسیه تحصیلی پژوهشی بوده و با حمایت شورای بریتانیا برای انجام تحقیقات سطح بالا در جهت پیشرفت علم  به دانشجویان تحصیلات تکمیلی انگلستان اعطا می شود.

کمک های مالی انجمن سلطنتی

برنامه های این بورسیه از طرف آکادمی علمی انگلستان و کشورهای مشترک المنافع به دانشجویان با دستاورهای علمی برجسته اهدا می گردد. هدف این بورسیه ارتقا سطح علوم کشور انگلستان و نشان دادن اهمیت علم و دانش به جهان می باشد. انجمن سلطنتی یکی از قدیمی ترین انجمن های انگلستان است که دانشمندان مطرح دنیا در آن عضو هستند.

Gates Cambridge Scholarships

این یک بورسیه کامل است که اکثر هزینه های دانشجو برای تحصیل در انگلستان را تامین می کند و به دانشجویان بین المللی  نخبه از سراسر جهان ارائه می شود که استعداد و هوش بالایی دارند. بورسیه گیتس کمبریج مختص متقاضیان مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در دانشگاه کمبریج است.

Bristol University International Office Scholarships

این کمک هزینه به دانشجویان بین المللی در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد از طرف دانشگاه بریستول ارائه می شود. دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در این دانشگاه دارند می توانند با کمک این بورسیه که مبلغی حدود ۹۰۰۰ پوند است بخشی از هزینه شهریه را تامین کنند.

University of Westminster International Scholarships

دانشگاه وست مینستر بورسیه های تحصیلی مخصوصی برای دانشجویانی که از کشورهای در حال توسعه برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد به این دانشگاه می آیند در نظر گرفته است. این بورسیه هزینه های تحصیل و زندگی دانشجو مانند شهریه دانشگاه، هزینه های جاری زندگی و بلیط هواپیما (بلیط اقتصادی) پوشش می دهد.

از دیگر بورسیه های دانشگاه های انگلستان که به دانشجویان بین المللی ارائه می دهند می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • Rhodes Scholarships at University of Oxford
 • ISH-London Met Scholarship Scheme
 • University of West England Global Student Scholarships
 • Edinburgh Global Masters Scholarships
 • University of Bradford Scholarships for Developing Countries in Crisis
 • University of West England Global Student Scholarships
 • Developing Solutions Scholarships at University of Nottingham

به طور کلی خلاصه ای از عوامل تاثیرگذار برای دریافت بورسیه تحصیلی انگلستان می توان به معدل بالای متقاضی در مقاطع تحصیلی قبل،سطح زبان و رزومه تحصیلی و پژوهش های علمی و… اشاره کرد. اما همه بورسیه ها شرایط یکسانی ندارند. از این رو برای آگاهی از شرایط کامل هر بورسیه بهتر است به وب سایت دانشگاه و سازمان ارائه دهنده بورسیه مراجعه کنید تا با کسب اطلاعات دقیق در رقابت تنگاتنگی که برای به دست آوردن بورسیه وجود دارد بهتر عمل کنید.

مراحل دریافت بورسیه تحصیلی از انگلستان

دریافت بورسیه تحصیلی انگلستان شامل مراحل مختلفی می شود که در ادامه به بررسی هرکدام از این مراحل می پردازیم.

۱.انتخاب شهر برای بورسیه تحصیلی

یکی از مهمترین مراحل در روند مهاجرت تحصیلی و دریافت بورسیه انتخاب شهر محل تحصیل است از این جهت که ممکن است درخواست های تحصیل و بورسیه تحصیلی در برخی شهرها کمتر از سایرین باشد که در این صورت شانس شما برای دریافت بورسیه افزایش خواهد یافت.

۲.انتخاب دانشگاه مورد نظر شما

داوطلبان باید شرایط دریافت بورسیه از هر دانشگاه را که در وب سایت دانشگاه درج شده است به طور کامل بررسی کنند که این شرایط نقش تعیین کننده در انتخاب دانشگاه خواهد داشت.

۳.ارسال مدارک لازم برای دریافت بورسیه

اصلی ترین مرحله برای درخواست بورسیه تحصیلی انگلستان داشتن اطلاعات کافی در مورد مدارک مورد نیاز برای دریافت بورسیه تحصیلی انگلستان می باشد که به شرح زیر است:

 • مدارک تحصیلی دوره های قبل
 • مدرک آیلتس با نمره بالا
 • ریزنمره های تحصیلی مربوط به مقطع تحصیلی گذشته
 • مدارک هویتی و پاسپورت معتبر
 • داشتن توصیه نامه
 • ارائه مقاله و طرح های تحقیقاتی
 • ارائه رزومه قوی

متقاضیان و علاقه مندان دریافت بورسیه و کمک هزینه تحصیلی از انگلستان باید با برقراری ارتباط مستقیم با دانشگاه از طریق ایمیل و یا سایت دانشگاه اطلاعات خود را به طور کامل و صحیح درج کنند.

راهنمای قدم به قدم دریافت بورسیه تحصیلی از انگلستان 2021

بورسیه تحصیلی انگلستان در مقطع دبیرستان

بورسیه تحصیلی مدارس انگلستان عمدتا به مقطع دبیرستان و کالج های انگلستان اختصاص دارد. این بورسیه تحصیلی به دانش آموزان برتری که در سال اول دبیرستان نمره های ممتاز در همه ی دروس کسب کرده اند تعلق می گیرد.

دانش آموزان دوره دبیرستان در انگلستان که بورسیه تحصیلی دریافت کرده و در طول دوره تحصیل در این مقطع همواره نمرات بالایی داشته باشند، عمدتا برای ورود به دانشگاه های برتر انگلستان نیاز به آزمون ورودی نداشته و مستقما در رشته دلخواه شروع به تحصیل می کنند.

بورسیه تحصیلی انگلستان در مقطع کارشناسی

تعداد بورسیه های تحصیلی که برای دانشجویان مقطع کارشناسی در انگلستان در نظر گرفته شده بسیار کم بوده و دانشجویان بین المللی برای دریافت بورسیه و کمک هزینه تحصیلی باید بیشتر تلاش کرده و نمرات بالاتری در دوره دیپلم و آزمون آیلتس کسب کنند.

همچنین به دلیل تفاوت نظام های آموزشی انگلستان و سایر کشورها از جمله ایران، ممکن است دانشگاه های انگلستان نتوانند نمرات و مدارک تحصیلی را به درستی ارزیابی کنند به همین دلیل به متقاضیان توصیه می شود که قبل از دریافت مدرک دیپلم، در مدارس انگلستان شروع به تحصیل کرده و رزومه ای مطلوب برای خود فراهم کنند.

راهنمای قدم به قدم دریافت بورسیه تحصیلی از انگلستان 2021

برخی دانشگاه های انگلستان برای دریافت بورسیه تحصیلی در مقطع کارشناسی

در جدول زیر تعدادی از دانشگاه ها که بورسیه های تحصیلی مقطع کارشناسی انگلستان به دانشجویان بین المللی ارائه می دهند به همراه شرایط عمومی نوشته شده است.

نام دانشگاهشرایط عمومی بورسیه
Clarendon at University of Oxford-ظرفیت ۱۴۰ نفر

– برای دانشجویان استعداد درخشان

– پوشش کامل هزینه های زندگی و تحصیل

 

Denys Holland at University College London– ارزش کمک هزینه ۹۰۰۰ پوند در سال

– پوشش تمام یا بخشی از هزینه های دانشجو

 

University of West London International Ambassador– برای دانشجویان با دستاوردهای برجسته

– مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد

– ۵۰ عدد بورسیه به ارزش ۵۰۰۰ پوند در سال برای محققان

 

بورسیه تحصیلی انگلستان در مقطع کارشناسی ارشد

تعداد زیادی از بورسیه های تحصیلی انگلستان مقطع کارشناسی ارشد اختصاص دارند در نتیجه شانس دانشجویان برای دریافت بورسیه بیشتر است.

برای دریافت بورسیه تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد شما باید شرایط تحصیل کارشناسی ارشد در انگلستان ۲۰۲۱ را بشناسید، شرایطی از قبیل نمرات بسیار بالا در مقطع کارشناسی و دیپلم، سوابق تحصیلی ایده آل، مدرک زبان انگلیسی با نمره بالاتر از ۷، نگارش مقاله های علمی معتبر، رزومه قوی و داشتن توصیه نامه از اساتید برتر دوره تحصیلی مورد نیاز است.

برخی دانشگاه های انگلستان برای دریافت بورسیه تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد

در ادامه چند دانشگاه که بورسیه تحصیلی مقطع کارشناسی ارشد انگلستان ارائه می دهند را بررسی خواهیم کرد.

نام دانشگاهشرایط عمومی بورسیه
University of Sussex Chancellor’s International:-پوشش ۵۰ درصد هزینه ها

-برای یک سال

Bristol University-اختصاص ۵۰۰ هزار پوند برای بورسیه توسط دانشگاه

-مبلغ بورسیه برای هر دانشجو نسبت به شرایط متفاوت

بورسیه تحصیلی انگلستان در مقطع دکتری

همانطور که می دانید بورسیه های تحصیلی انگلستان غالبا به دانشجویان تحصیلات تکمیلی مانند دانشجویان مقطع دکتری اختصاص داده می شود. برای دریافت بورسیه تحصیلی انگلستان در مقطع دکتری افراد با سطح زبان انگلیسی عالی، سن مناسب، معدل با نمرات ممتاز و انتشار مقاله های علمی بین المللی در اولویت قرار دارند.

بورسیه و کمک هزینه هایی که به دانشجویان مقطع دکتری اعطا می گردد با نام بورسیه استادان شناخته می شود. از آنجایی که تحصیل در مقطع دکتری با انجام پروژه های تحقیقاتی همراه است، استادان مسئول برای انجام تحقیق و پژوهش از دانشگاه و یا سازمان های دولتی و خصوصی هزینه دریافت کرده و با این هزینه به افراد تیم تحقیقاتی خود که همان دانشجویان مقطع دکتری هستند، حقوق پرداخت می کنند.

در ادامه چند دانشگاه انگلستان که بورسیه تحصیلی مقطع دکتری ارائه می دهند را بررسی خواهیم کرد.

نام دانشگاه شرایط عمومی بورسیه
Sheffield Hallam University-تعداد بورسیه ۵ عدد

-به ارزش ۲۰ هزار پوند

University of Bradford-مخصوص کشورهای در حال بحران (جنگ، وضیعت سیاسی و…)

-به ارزش ۲۵ هزار پوند

University of Sussex Chancellor-دانشجویان با عملکرد برجسته تحصیلی

-پوشش ۵۰ درصد هزینه ها

-تعداد بورسیه ۲۵ عدد

 

۰۸ هشت سال از تأسیس موسسه پیوند می گذرد و بین ۳۰ تا ۵۰ دانش آموز سالانه توسط موسسه پیوند، وارد مدارس نمونه و دانشگاه ها می شوند. درباره پیوند بیشتر بدانید
فرم درخواست مشاوره