هر آنچه که باید از تحصیل دکتری در کشور کانادا بدانید

آیا شما هم مانند هزاران دانشجوی دیگر قصد دارید تحصیلات تکمیلی خود را درکشور دیگری سپری کرده و کانادا را به عنوان یکی از اولین انتخاب‌های خود در نظر دارید؟ آیا به دنبال کسب اطلاعات لازم جهت تحصیل مقطع دکتری در کشور کانادا هستید؟ هر آنچه که باید از تحصیل دکتری در کشور کانادا بدانید را با ما در این مقاله مطالعه کنید.

هر آنچه که باید از تحصیل دکتری در کشور کانادا بدانید

پس با ما همراه باشید تا در این مقاله مراحل اخذ پذیرش دکتری در کشور کانادا را معرفی کرده و شرایط لازم جهت تحصیل در این مقطع را مورد بررسی قرار دهیم.

همانطور که می‌دانید تحصیل در کانادا، به ویژه در مقاطع آموزش عالی، یکی از راه‌های مهاجرت به این کشور می‌باشد. کشور کانادا با برخورداری از کیفیت عالی آموزش و استانداردهای بالای زندگی یکی از مقاصد محبوب برای دانشجویان بین‌المللی است؛ به طوری که هر ساله تعداد زیادی از آن‌ها برای تحصیل در این کشور اقدام می‌کنند.

اگر شما هم به دنبال اخذ پذیرش از دانشگاه‌ها و کالج‌های کانادا در مقطع دکتری هستید، با مطالعه این مقاله می‌توانید به اطلاعات موردنیاز خود دست یافته و پاسخ بسیاری از سوالات اساسی خود را کسب کنید.

مزایای تحصیل در کانادا

وجود استانداردهای بالای آکادمیک و برخورداری از دانشگاه‌های معتبر جهانی، کشور کانادا را به یکی از بزرگترین مراکز آموزش عالی در جهان تبدیل کرده است. تحصیل در کانادا تاثیر به سزایی در آینده شغلی افراد دارد و مسیر دست‌یابی آنان به اهداف و آرزوهای خود را هموار می‌سازد.

تعدادی از مزایای تحصیل در کشور کانادا را می‌توان به شکل زیر شرح داد:

 • تحصیل در دانشگاه‌های معتبر جهان: کشور کانادا در بر دارنده تعداد زیادی از دانشگاه‌های معتبر جهانی می‌باشد و بدین‌ترتیب مورد انتخاب بسیاری از دانشجویان بین‌المللی قرار می‌گیرد.
 • هزینه‌های تحصیلی مقرون به صرفه: کشور کانادا با وجود قرار گرفتن در بین کشورهای جهان اول و برخورداری از استانداردهای بالای زندگی، هزینه‌های مقرون به صرفه‌تری نسبت به کشورهایی همچون آمریکا و استرالیا دارد.
 • حمایت دولت از آموزش: سیستم آموزشی کشور کانادا مورد حمایت کامل دولت این کشور قرار دارد. دولت کانادا هر ساله بودجه عظیمی صرف ارتقاء کیفیت امکانات و برنامه‌های آموزشی این کشور کرده و سرمایه‌گذاری گسترده‌ای در بخش آموزش عالی می‌نماید.
 • کیفیت بالای زندگی: کشور کانادا از کیفیت و سطح زندگی بالایی برخوردار است و دارای محیطی امن و پایدار برای تحصیل می‌باشد.
 • دوزبانگی: انگلیسی و فرانسوی زبان‌های رسمی کشور کانادا هستند. این کشور با داشتن دو زبان رسمی و برخورداری از یک محیط چندفرهنگی زمینه تقویت مهارت‌های زبانی دانشجویان را فراهم می‌آورد.
 • محیط چند فرهنگی: جامعه دانشجویی کشور کانادا از افرادی با بیش از ۲۰۰ ملیت مختلف تشکیل شده و یکی از متنوع‌ترین جوامع دانشجویی جهان محسوب می‌شود. این موضوع زمینه آشنایی افراد با عقاید، باورها و فرهنگ‌های مختلف را فراهم کرده و موجب گسترش بینش آنان می‌گردد.
 • فرصت‌های موجود پس از تحصیل: افرادی که به تحصیل در کانادا پرداخته و از دانشگاه‌های این کشور فارغ‌التحصیل می‌شوند، می‌توانند برای دریافت اقامت دائم اقدام کنند. بهتر است بدانید که فارغ‌التحصیلان کانادا در مقایسه با سایر کشورهای توسعه یافته، شانس بیشتری برای اخذ اقامت پس از تحصیل دارند.
 • فراهم بودن امکان کار ضمن تحصیل: دانشجویانی که در کشور کانادا تحصیل می‌نمایند، این امکان را خواهند داشت که در طول سال تحصیلی به مدت ۲۰ ساعت در هفته و در طول تعطیلات به صورت تمام‌وقت به اشتغال بپردازند. البته باید توجه داشته باشید که تحصیل در برخی از دوره‌های دکتری فقط اجازه ۱۰ ساعت اشتغال در هفته را به شما خواهد داد.
نکات کلیدی مقطع کارشناسی ارشد در کانادا
تعداد دانشگاه‌ها۹۸
تعداد دانشجویان بین‌المللی۲۲۴،۵۴۸
مدت زمان دوره۳ الی ۶ سال
میانگین شهریه در سال۶۰۰۰ تا ۲۵۰۰۰ دلار کانادا
سال تحصیلیاز سپتامبر تا آوریل

معرفی  دانشگاه‌های کشور کانادا

کشور کانادا فاقد وزارت آموزش و پرورش فدرال و یا یک سیستم اعتباربخشی متمرکز است و دولت هر استان وظیفه اداره کلیه امور مربوط به آموزش و تحصیل و نظارت بر آن را بر عهده دارد. با وجود تفاوت‌های جزیی در سیستم آموزشی هر یک از استان‌ها، همه آن‌ها قوانین و برنامه‌های آموزشی خود را طبق اساس‌نامه‌های دولت استانی، چارچوب تضمین کیفیت و همچنین با استفاده از منابع موجود در مرکز اطلاعات کانادا تنظیم می‌کنند و بدین‌ترتیب از استاندارد و کیفیت بالایی برخوردارند.

بخش بزرگی از امور مربوط به تحقیقات و توسعه کشور کانادا توسط دانشجویان این کشور انجام می‌پذیرد و این امر زمینه گردش مالی چندین میلیارد دلاری را در این کشور فراهم می‌سازد.

دانشگاه‌های کشور کانادا دارای محیط، تاریخچه، برنامه‌های آموزشی و تخصصی بسیار متنوعی هستند ولی همگی امکانات و تجهیزات مدرن آموزشی را در اختیار دانشجویان خود قرار می‌دهند و مدرک تحصیلی ارائه شده از جانب آن‌ها در سراسر جهان معتبر است.

اغلب دانشگاه‌های موجود در کشور کانادا دانشگاه‌های دولتی هستند ولی در بین آن‌ها موسسات خصوصی که توسط مقامات استان‌ها معتبر شناخته شده‌اند نیز به چشم می‌خورد. در صورتی که علاقه‌مند به مشاهده اسامی این دانشگاه‌ها و موسسات هستید، می‌توانید به وب‌سایت Universities Canada که لیستی از دانشگاه‌های معتبر کانادا در هر استان را تهیه و منتشر نموده است، مراجعه نمایید.

هر آنچه که باید از تحصیل دکتری در کشور کانادا بدانید

رتبه‌بندی دانشگاه‌های کشور کانادا

عملکرد موسسات آموزشی کشور کانادا رتبه سوم جهان را به خود اختصاص داده است و این موضوع نشان‌دهنده کیفیت بالای آموزش و اعتبار جهانی دانشگاه‌های این کشور می‌باشد. بر اساس جدول رتبه‌بندی ارائه شده توسط Times Higher Education، هفت مورد از دانشگاه‌های کشور کانادا در میان ۱۵۰ دانشگاه برتر جهان قرار دارند.

۱۰ دانشگاه برتر کانادا در سال ۲۰۲۱

نام دانشگاهTHE 2021QS 2021ARWU 2020
دانشگاه تورنتو۱۸۲۵۲۳
دانشگاه بریتیش کلمبیا۳۴۴۵۳۸
دانشگاه مک‌گیل۴۰۳۱۷۸
دانشگاه مک‌مستر۶۹۱۴۴۹۸
دانشگاه مونترال۷۳۱۱۸۱۵۱-۲۰۰
دانشگاه آلبرتا۱۳۱۱۱۹۱۰۱-۱۵۰
دانشگاه اتاوا۱۴۵۲۷۹۱۵۱-۲۰۰
دانشگاه کلگری۲۰۰۲۴۶۱۵۱-۲۰۰
دانشگاه واترلو۲۰۱-۲۵۰۱۶۶۱۵۱-۲۰۰
دانشگاه وسترن۲۰۱-۲۵۰۲۰۳۱۵۱-۲۰۰
این جدول بر اساس آخرین اطلاعات منتشر شده در Times Higher Education World University Rankings،  QS World University Rankings و Academic Ranking of World Universities تهیه شده است.

بورسیه و کمک‌ هزینه‌های تحصیل مقطع دکتری در کشور کانادا

هزینه‌های تحصیل دکتری در کانادا در مقایسه با بسیاری از کشورهای جهان مقرون به صرفه می‌باشد. شهریه تحصیل در دانشگاه‌ها و کالج‌های کانادا با توجه به نوع رشته تحصیلی و محل تحصیل متفاوت می‌باشد ولی می‌توان گفت که این مبلغ به طور میانگین بین ۶۰۰۰ تا ۲۵۰۰۰ دلار کانادا در سال می‌باشد. برای کسب اطلاعات دقیق‌تر در مورد شهریه رشته و دانشگاه انتخابی خود بهتر است به وب‌سایت دانشگاه مورد نظر مراجعه نمایید.

لازم به ذکر است که شهریه دانشجویان بین‌المللی تقریباً دو برابر دانشجویان بومی می‌باشد؛‌ ولی جای نگرانی نیست!‌ چرا که دولت و دانشگاه‌های کانادا به منظور جذب دانشجویان ممتاز و مستعد، بورسیه‌ها و کمک هزینه‌های مختلفی در نظر گرفته‌اند که از جمله آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • بورسیه دانشگاه بریتیش کلمبیا کشور کانادا

دانشگاه بریتیش کلمبیا در جهت حمایت از دانشجویان ممتاز بومی و بین‌المللی خود، هر ساله مبلغ حداقل ۱۸۲۰۰ دلار کانادا را به آنان پرداخت می‌نماید. این افراد همچنین می‌توانند مدت ۴ سال از دوره دکتری خود را به تحصیل رایگان در این دانشگاه بپردازند.

 • بورسیه ونیه گشور کانادا

این بورسیه مختص دانشجویان رشته‌های علوم اجتماعی و انسانی، علوم طبیعی، علوم مهندسی و علوم بهداشت می‌باشد و هر ساله مبلغ ۵۰ هزار دلار کانادا به دانشجویان مستعد و ممتاز این رشته تعلق می‌گیرد.

 • بورسیه پیر الیوت ترودیا کشور کانادا

پیر الیوت ترودیا نام یک موسسه خیریه در کشور کانادا می‌باشد که هر ساله ۱۶ نفر از دانشجویان ممتاز و مستعد مقطع دکتری را انتخاب کرده و تحت حمایت خود قرار می‌دهد. افرادی که توسط این موسسه انتخاب می‌شوند به مدت سه سال و هر سال مبلغ ۴۰ هزار دلار کانادا دریافت می‌کنند. لازم به ذکر است که تنها دانشجویانی موفق به دریافت بورسیه پیر الیوت ترودیا می‌شوند که از جانب دانشگاه خود به این موسسه معرفی شده باشند.

 • بورسیه اعطایی توسط اساتید کشور کانادا

اساتید دانشگاه‌ها و کالج‌های کانادا این امکان را دارند که به دانشجویان خود کمک هزینه تحصیلی اعطا نمایند، چرا که اغلب پروژه‌های مقطع دکتری تحت حمایت و پشتیبانی اسپانسرهای مالی قرار دارند و از روش های کاهش هزینه های تحصیل در کانادا به شمار می رود. این کمک هزینه به دانشجویانی تعلق می‌گیرد که به عنوان یک دستیار پژوهشی یا آموزشی فعالیت نمایند.

دستیار پژوهشی در کارهایی مانند جمع‌آوری داده‌ها، تجزیه و تحلیل، نوشتن گزارش، پرداختن به کارهای آزمایشگاهی و امور اداری به یکی از اعضای هیئت علمی یا استاد راهنمای خود کمک می‌نماید.

دستیار آموزشی نیز به تدریس بخشی از دروس کارشناسی مربوط به دپارتمان خود، مدیریت یا انجام فعالیت‌های آزمایشگاهی و تصحیح اوراق امتحانی دانشجویان می‌پردازد.

اخذ پذیرش در مقطع دکتری کشور کانادا

شما برای پذیرش دکتری در هر کشوری نیاز به پیش زمینه هایی دارید و اخذ پذیرش در مقع دکتری کشور کانادا نیز از این رویه پیروی میکند.

هر آنچه که باید از تحصیل دکتری در کشور کانادا بدانید

مدارک دانشگاهی مورد نیاز برای اخذ پذیرش مقطع دکتری کشور کانادا

برای اینکه بتوانید به تحصیل دکتری در یکی از دانشگاه‌ها یا کالج‌های کانادا بپردازید باید مدرک کارشناسی ارشد خود را در یک رشته مرتبط و با حداقل معدل (۸۰ درصد معدل کل) کسب کرده باشید. همچنین اگر برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در آزمون‌هایی همچون GMAT یا GRE شرکت کرده باشید، باید نمرات بالایی در آن‌ها کسب نمایید.

نقش زبان در دریافت پذیرش تحصیلی مقطع دکتری کشور کانادا

شما باید مهارت زبان انگلیسی خود را با کسب نمرات لازم در آزمون‌هایی همچون تافل یا آیلتس، به اثبات برسانید. همچنین اگر قصد شرکت در یک دوره دو زبانه و یا فرانسوی زبان را داشته باشید، باید مدارک مربوط به مهارت‌های زبان فرانسه را ارائه دهید.

مراحل درخواست پذیرش مقطع دکتری کشور کانادا

هر یک از دانشگاه‌ها و کالج‌های کشور کانادا دارای شرایط منحصر بفردی برای جذب دانشجو هستند؛ از همین رو بهترین و دقیق‌ترین روش برای کسب اطلاعات لازم در این زمینه، بررسی وب‌سایت دانشگاه مورد نظر می‌باشد. ولی به طور کلی می‌توان گفت که مراحل و فرآیند اخذ پذیرش مقطع دکتری از دانشگاه‌ها و کالج‌های کانادا به شرح زیر می‌باشد:

 • انتخاب یک رشته مناسب که دارای پتانسیل پژوهشی و تحقیقاتی است
 • انتخاب موضوع تحقیق مطابق با دستورالعمل‌های دانشگاه یا کالج مورد نظر
 • انتخاب استاد راهنما
 • ارائه پروپوزال پژوهشی مطابق با دستورالعمل‌های دانشگاه یا کالج مورد نظر

برخی از مدارک موردنیاز برای اخذ پذیرش در مقطع دکتری نیز عبارتند از:

 • تکمیل فرم درخواست (معمولاً به صورت آنلاین انجام می‌شود)
 • کپی معتبر مدارک و رونوشت‌ها
 • شرح حال
 • مدرک معتبر زبان انگلیسی یا فرانسوی (بسته به دوره و برنامه مورد نظر)
 • ارجاع یا توصیه نامه
 • انگیزه نامه یا بیانیه شخصی

 ویزای دانشجویان دکتری در کانادا

تحصیل مقطع دکتری در کشور کانادا نیازمند مجوز تحصیل می‌باشد. این مجوز در واقع همان ویزای دانشجویی بوده و این امکان را به افراد می‌دهد که در طول دوره تحصیلی مورد نظر خود در کانادا اقامت داشته باشند. شما می‌توانید هم به صورت آنلاین و هم از طریق مرکز درخواست ویزا در سفارت کانادا در کشور خود، اقدام به دریافت مجوز تحصیلی نمایید.

از دیگر موارد لازم جهت اخذ ویزای تحصیلی کانادا عبارتند از:

 • داشتن پیشنهاد تحصیلی از سمت یکی از دانشگاه‌های کانادا
 • مدارک نشان‌دهنده سلامت جسمانی و روانی
 • مدارک مربوط به عدم داشتن سابقه کیفری
 • مدارک مربوط به تمکن مالی مانند بیانیه‌های بانکی جهت نشان دادن توانایی شما در پرداخت شهریه، هزینه‌های زندگی و بلیط برگشت به کشور خود

 

۰۸ هشت سال از تأسیس موسسه پیوند می گذرد و بین ۳۰ تا ۵۰ دانش آموز سالانه توسط موسسه پیوند، وارد مدارس نمونه و دانشگاه ها می شوند. درباره پیوند بیشتر بدانید
فرم درخواست مشاوره