روش‌های کاهش هزینه‌های تحصیل در کانادا

آیا شما هم آرزوی تحصیل در کشور کانادا را دارید؟ آیا هزینه‌های تحصیل در کانادا شما را نگران کرده و به دنبال راه‌حل مناسب می‌گردید؟

ما در این مقاله به بررسی ۶ راهکار مناسب پرداخته‌ایم که می‌توان به کمک آن‌ها هزینه‌های تحصیل در کشور کانادا را کاهش داد؛‌ پس با ما همراه باشید.

در ابتدا باید بدانید که برای تحصیل در کانادا به صورت رایگان تنها و تنها یک راه وجود دارد، آن هم دریافت بورسیه کامل (Full Fund) از دانشگاه یا کالج مورد نظر است. در صورتی که شما موفق به دریافت بورسیه کامل گردید، تمامی هزینه‌های تحصیلی شما از جمله شهریه دانشگاه یا کالج و هزینه‌های مربوط به خوابگاه و غذا پرداخت خواهد شد.

بدون دریافت بورسیه کامل، امکان تحصیل رایگان در هیچ‌ یک از کالج‌ها و دانشگاه‌های کانادا وجود ندارد. ولی نگران نباشید! چرا که هزینه‌های تحصیل در کانادا بسیار مقرون‌ به صرفه‌تر از اغلب کشورهای جهان از جمله ایالات متحده آمریکا می‌باشد.

در این مقاله به راه‌هایی که شانس دریافت بورسیه کامل را افزایش می‌دهند، اشاره شده و چند روش کاهش هزینه‌های تحصیل و زندگی نیز مورد بررسی قرار گرفته‌اند.

تحصیل رایگان در کانادا

به طور کلی در کشور کانادا هیچ کالج یا دانشگاهی وجود ندارد که شهریه‌ای نداشته و تحصیل در آن رایگان باشد. حتی دانشجویان کانادایی نیز از این قاعده مستثنی نبوده و ملزم به پرداخت شهریه برای تحصیل در مقاطع آموزش عالی هستند.

با این وجود، دانشگاه‌های بسیاری در کشور کانادا وجود دارند که بورسیه‌های فوق‌العاده‌ای به دانشجویان خود اعطا می‌کنند و امکان دریافت این بورسیه‌ها هم برای دانشجویان کانادایی و هم دانشجویان بین‌المللی فراهم است.

قدم اول برای دریافت بورسیه‌ها و کمک هزینه‌های تحصیلی، داشتن یک برنامه‌ریزی عالی است.

قدم دوم، کسب اطلاعات لازم در مورد بورسیه‌های مختلف و نحوه بدست آوردن آن‌هاست.

قدم آخر نیز چیزی نیست به جز اقدام و ارائه درخواست!

  1. فراهم کردن شرایط لازم جهت دریافت بورسیه و کمک هزینه تحصیلی

این مورد را می‌توان سخت‌ترین راه تحصیل رایگان در کانادا برشمرد؛ شما باید از مدت‌ها قبل برای این کار برنامه‌ریزی کرده و شروع به آماده کردن بخش‌های اساسی پرونده خود نمایید. فراهم آوردن شرایطی که در ادامه مطرح خواهند شد الزامی نیست، ولی بهتر است بدانید که انجام آن‌ها می‌تواند شانس شما را برای کسب بورسیه افزایش دهد.

  • داشتن مدرک معتبر زبان

آزمون‌های آیلتس و تافل، رایج‌ترین آزمون‌های زبان انگلیسی هستند و شما باید با توجه به شرایط موردنیاز اخذ پذیرش از دانشگاه یا کالج مورد نظر خود، موفق به دریافت یکی از این مدارک شوید. داشتن مدرک زبان برای تحصیل در همه مقاطع الزامیست و کسب نمره بالا در آن مزیت بزرگی به شمار می‌رود.

  • داشتن معدل بالا

برخورداری از معدل بالا یکی از معیارهای مهم دانشگاه‌ها و کالج‌های معتبر کانادا می‌باشد، چرا که از این طریق می‌توانند میزان موفقیت دانشجویان بالقوه خود را در یک محیط آکادمیک بسنجند. بنابراین مهم است که شما روی معدل خود تمرکز کرده و برای کسب نمرات برتر تلاش کنید تا شانس خود برای دریافت بورسیه را افزایش دهید.

  • شرکت در آزمون GRE

آزمون GRE یکی از آزمون‌های استاندارد جهت شرکت در برنامه‌های تحصیلات تکمیلی است که در دانشگاه‌ها و کالج‌های کانادا نیز معتبر می‌باشد. در صورتی که قصد تحصیل در یکی از مقاطع تحصیلات تکمیلی را دارید، کسب نمره بالا در این آزمون الزامیست.

  • کسب نمرات برتر در آزمون‌های معتبر

بسیاری از دانشگاه‌ها و کالج‌های کشور کانادا آزمون‌های SAT و ACT را که در واقع آزمون‌های ورودی مقطع کارشناسی در دانشگاه‌های آمریکا هستند، معتبر می‌دانند. همچنین آزمون A-Level که در سیستم آموزشی انگلستان وجود دارد نیز در بسیاری از دانشگاه‌های این کشور پذیرفته می‌شود. در صورتی که قصد تحصیل مقطع کارشناسی در کشور کانادا را داشته باشید، شرکت در یکی از این آزمون‌ها و کسب نمرات عالی در آن می‌تواند شانس شما را جهت دریافت بورسیه افزایش دهد.

البته هر یک از کالج‌ها و دانشگاه‌های کانادا شرایط منحصر بفردی برای پذیرش دانشجویان خود دارند، بنابراین بهتر است جهت حصول اطمینان از این شرایط، وب‌سایت دانشگاه مورد نظر خود را به طور دقیق بررسی نمایید.

  • انتشار مقاله

در صورتی که شما موفق به چاپ مقاله در مجلات معتبر آکادمیک گردید، مورد استقبال دانشگاه‌های کانادا واقع خواهید شد. این موضوع می‌تواند تاثیر بسیار زیادی در موفقیت درخواست شما داشته و شانس دریافت بورسیه را افزایش دهد.

  • داشتن سابقه تحقیقاتی

داشتن تجربه در زمینه‌های تحقیقاتی امری بسیار مهم برای متقاضیان تحصیلات تکمیلی می‌باشد. این موضوع احتمال دریافت بورسیه تحصیلی را افزایش داده و امکان تحصیل رایگان در کشور کانادا را فراهم می‌آورد. انجام تحقیقات برای دریافت بورسیه الزامی نیست ولی اگر شما دارای تجربه تحقیق باشید، شانس بزرگی برای دریافت کمک هزینه تحصیلی خواهید داشت.

  • داشتن سابقه کار

داشتن سابقه کار یا تجربه کارآموزی، شانس شما را برای کسب بورسیه تحصیلی افزایش می‌دهد. به ویژه دریافت توصیه‌نامه از کارفرمایان پیشین می‌تواند مزیت بزرگی در این زمینه محسوب شود.

  • انجام خدمات اجتماعی

پرداختن به امور اجتماعی می‌تواند تاثیر به سزایی در پذیرفته شدن درخواست شما داشته باشد. اگر شما به انجام خدمات اجتماعی و فعالیت‌های مختلف بپردازید، به عنوان فردی شناخته خواهید شد که اهمیت بسیاری به جامعه خود می‌دهد و بدین‌ترتیب شانس زیادی برای دریافت بورسیه خواهید داشت.

این لیست تنها تعدادی از انتخاب‌های پیش روی شما را شامل می‌شود که می‌توانید با انجام تعدادی از آن‌ها، شانس خود را برای تحصیل رایگان در کشور کانادا افزایش دهید.

۲. جستجوی بورسیه‌های ارائه شده در دانشگاه‌ها و کالج‌های کانادا

یکی از مهم‌ترین اقدامات لازم جهت تحصیل رایگان در کشور کانادا، پیدا کردن بورسیه‌ها و کمک هزینه‌های تحصیلی ارائه شده در دانشگاه‌ها و کالج‌های مختلف این کشور می‌باشد. برای انجام این کار منابع بسیاری وجود دارند که می‌توانید از آن‌ها استفاده نمایید ولی بهتر است بدانید که بهترین و معتبرترین منبع در دسترس شما، وب‌سایت اصلی دانشگاه‌ها و کالج‌ها می‌باشند.

۳. ارائه درخواست جهت دریافت بورسیه تحصیلی

پس از آماده کردن رزومه مناسب و مشاهده انواع بورسیه‌ها و کمک هزینه‌های تحصیلی موجود در دانشگاه‌های کانادا و همچنین بررسی شرایط آن‌ها، باید برای دریافت چند مورد از آن‌ها درخواست دهید. همانطور که می‌دانید دریافت بورسیه تحصیلی امری دشوار است و شما با ارائه درخواست برای بیش از یک مورد، شانس موفقیت خود را افزایش می‌دهید.

 

راهکار های کاهش هزینه‌های تحصیل و زندگی در کانادا

تحصیل در دانشگاه‌های مقرون به صرفه کانادا

باید توجه داشته باشید که این کار به تنهایی موجب تامین هزینه‌های شما در کانادا نمی‌شود ولی قطعاً کمک شایانی به کاهش هزینه‌های تحصیل در این کشور خواهد کرد. کالج‌ها و دانشگاه‌های بسیاری در کشور کانادا وجود دارند که هزینه‌های مقرون به صرفه‌ای را برای دوره‌های تحصیلات تکمیلی خود دریافت می‌نمایند. شما باید جهت کسب اطلاع درباره شهریه‌های هر یک از دانشگاه‌ها و کالج‌ها، به وب‌سایت آن‌ها مراجعه کرده و دانشگاه مناسب با شرایط خود را انتخاب کنید. انجام این کار در کنار سایر مراحل مطرح شده در این مقاله ممکن است منجر به تامین کامل هزینه‌های تحصیلی شما گردد.

این موارد برای تحصیل در دانشگاه های برتر کانادا در سال ۲۰۲۱ نیز صدق می کند و شما می توانید این گزینه ها را هم برای تحصیل در دانشگاه های مقرون به صرفه انتخاب کنید.

اشتغال ضمن تحصیل در کانادا

دانشجویانی که در کشور کانادا تحصیل می‌کنند از این امکان برخوردارند که بدون داشتن ویزای کار، به اشتغال در کارهای پاره‌وقت به مدت ۲۰ ساعت در هفته بپردازند. آن‌ها همچنین می‌توانند در ایام تعطیلات این مدت زمان را به ۴۰ ساعت در هفته افزایش دهند.

کار کردن در حین تحصیل به دانشجویان کمک می‌کند تا بتوانند بخشی از مخارج تحصیل و زندگی خود را تامین کرده و از این طریق با افراد جدید آشنا شوند. این موضوع به افراد کمک می‌کند تا تجربه‌های کاری ارزشمندی بدست آورند و پس از فارغ التحصیلی به راحتی به فعالیت در مشاغل ایده‌آل خود بپردازند.

 

 

۰۸ هشت سال از تأسیس موسسه پیوند می گذرد و بین ۳۰ تا ۵۰ دانش آموز سالانه توسط موسسه پیوند، وارد مدارس نمونه و دانشگاه ها می شوند. درباره پیوند بیشتر بدانید
فرم درخواست مشاوره